20 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Portugalii przebywa w Polsce i czeka na warunki do zakończenia wizyty na Ukrainie

Prezydent Portugalii przebywa w Polsce i czeka na warunki do zakończenia wizyty na Ukrainie

Lizbona, 20 sierpnia (EFE).- Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa potępił dziś z Warszawy rosyjski atak na ukraińskie miasto Czernihów, w którym zginęło 7 osób, a setki zostało rannych, i powiedział: „Według większości portugalskich mediów podróż do Ukraina w tych dniach, jeśli istnieją warunki.

Rebelo de Souza, który jest w Polsce z oficjalną wizytą, powiedział portugalskim dziennikarzom, że sobotni atak „uderzył w społeczeństwo w sposób, który bardzo wpłynął na ukraińską opinię publiczną i ogólnie opinię publiczną” – powiedziała ONZ. Smród”.

Podobnie, choć nie podał dalszych szczegółów z „oczywistych względów bezpieczeństwa”, przyznał, że „bardzo chciałby” odwiedzić Ukrainę w najbliższych dniach, bo „łatwiej jest przebywać w krajach sąsiednich”.

„Zaproszenie od prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego było od dawna. Ponieważ stosunki z nim są bardzo dobre od czasu, gdy został wybrany na prezydenta Ukrainy, jasne jest, że chciałbym skorzystać z okazji” – zaczął.

Zastrzegł jednak, że „kto jedzie na Ukrainę, (…) porusza się w określonym kontekście, a sytuację trzeba rozpatrywać pod kątem sytuacji i doświadczanego w niej bezpieczeństwa”.

Prezydent Portugalii zapowiadał już w lutym, że planuje odwiedzić Ukrainę, której nie odwiedził od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r., „prawdopodobnie latem”.

Ponadto dał do zrozumienia, że ​​chce osobiście wręczyć swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Wielką Kołnierz Orderu Wolności, portugalskie odznaczenie, które wyróżnia „odpowiednie zasługi w obronie wartości cywilizacyjnych”.

Polska jest „kluczowym graczem”

Kwestionując wyniki październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce, Rebelo de Souza powiedział: „Wybory we wszystkich krajach Unii Europejskiej są bardzo ważne dla zrozumienia Europy pod koniec wojny i (…) w trakcie powojennej odbudowy”.

Utrzymywał również, że kraj „zawsze będzie głównym bohaterem odbudowy Ukrainy” ze względu na bliskość i historyczne podobieństwa.

Prezydent Portugalii przyjechał do Warszawy w najbliższą niedzielę, aw najbliższych dniach spotka się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą i przedstawicielami parlamentu, a także portugalskimi mieszkańcami kraju i studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Według mediów.

READ  Zjednoczona Europa może eksplodować