16 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA sfinansują 4 miliardy na budowę minireaktorów jądrowych w Polsce.

USA sfinansują 4 miliardy na budowę minireaktorów jądrowych w Polsce.

US EXIM (US Export-Import Bank) i International Development Finance Corporation (DFC) mogą przeznaczyć do 4 miliardów dolarów na rozwój potencjalnego projektu instalacji małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. BWRX-300 GE został zaprojektowany przez firmę Hitachi Nuclear Power.

Operatorem projektu jest Orlen Synthos Green Energy (OSGE), wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i Synthos. List intencyjny podpisany przez US EXIM i OSGE przewiduje, że na sfinansowanie projektu zostanie przeznaczone 3 mld USD, a DFC może wydać do 1 mld USD na budowę dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300.

US EXIM zatwierdził również pożyczkę dla OSGE na przedprojektowe usługi inżynieryjne związane z potencjalnym wdrożeniem tego małego modułowego reaktora GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce.

Prezesi tych firm podpisali porozumienie o współpracy technicznej 24 marca na imprezie w Waszyngtonie z udziałem przedstawicieli rządów trzech krajów. Każda ze stron zgodziła się sfinansować część całkowitych kosztów opracowania tego standardowego projektu.

Uczestnicy sojuszu utworzą grupę roboczą, której celem będzie zapewnienie możliwości wykorzystania projektu w wielu jurysdykcjach, a długoterminowym celem będzie uzyskanie licencji na BWRX-300 w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i innych krajach.

Globalna walka o czyste technologie – w połączeniu z rywalizacją o dotacje – powoduje odrodzenie energetyki jądrowej, którą wiele krajów zaczyna ponownie rozważać jako opcję stawienia czoła niepewności bezpieczeństwa dostaw spowodowanej zarówno wojną, jak i zobowiązaniami na Ukrainie. Porozumienie Paryskie.

Według Norberta Rückera, Head Economics and Next Generation Research, Julius Baer: „Wydaje się, że energia jądrowa musi na nowo odkryć swoją rolę. Małe reaktory modułowe stoją w obliczu tych wyzwań i dlatego mogą być przyszłością energii jądrowej, ale potrzebny jest dalszy rozwój. I komercjalizacja Do końca tej dekady małe reaktory modułowe doskonale nadają się do zastosowań przemysłowych, ponieważ dostarczają zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, stawiając tę ​​technologię w konkurencji z wodorem.Jeśli chodzi o europejski rynek energii, obserwujemy dalszą normalizację warunków.Obawy o dostawy ryzyka następnej zimy są zawyżone”.

READ  Tamaulipas przyciąga Polskę do inwestowania w czystą energię i portuje Grupo Milenio