18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Możemy zmienić aktywność mózgu, to już nie science fiction”.

„Możemy zmienić aktywność mózgu, to już nie science fiction”.

Rafael Yuste jest ideologiem Projekt mózgujeden z głównych projektów legislatury Baracka Obamy Zaczęło się w 2013 roku. Dyrektor Centrum Neurotechnologii Uniwersytetu Columbiaw Nowym Jorku jego prace skupiają się na rozszyfrowaniu sposobu działania świadomości i pamięci, posuwając się nawet do eksperymentalnej zmiany „percepcji” u zwierząt laboratoryjnych.

Celem projektu BRAIN jest opracowanie technik pomiaru i mapowania aktywności mózgu. Rzeczywiście, co wiemy o mózgu? Czy mamy już mapę?

Nie mamy nawet projektu. Mózg jest bardzo złożonym organem, zawierającym więcej typów komórek niż reszta ciała. Mamy, nie wiadomo dokładnie, około 100 000 milionów neuronów połączonych przynajmniej z około 100 000 innych neuronów. Złożoność sieci mózgowej jest trzykrotnie większa niż całego Internetu na Ziemi.

W tej plątaninie więzi, którą nazywał Santiago Ramón y Cajal Nieprzeniknione lasyPowstają myśli, pamięć, wyobraźnia, zachowanie, tożsamość i świadomość. To największe pytanie neurobiologii, na które nie ma jeszcze odpowiedzi. W jaki sposób aktywność mózgu wszystkich tych połączeń podkreśla to, kim jesteśmy jako ludzkość i nasz umysł?

To nie jest byle jaka część ciała. Jest to organ, który generuje ludzki umysł. Neurobiolodzy spędzili na badaniu tego zjawiska ponad sto lat. A pomysł, który przedstawiliśmy prezydentowi Obamie w 2011 roku, polega na tym, że brakuje nam technologii. Nie zrobimy postępu w tej dziedzinie, jeśli nie zbudujemy technologii, które pozwolą nam dostać się do mózgu i zmapować, co się dzieje, a tym samym móc go zmienić, aby pomóc pacjentom.

I to jest główny cel projektu BRAIN: opracowanie metod rejestrowania aktywności mózgu i możliwości jej modyfikowania. Ten amerykański projekt doprowadził do pojawienia się podobnych projektów w wielu krajach, takich jak Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia, Europa, Izrael, Kanada, a cały świat jest podłączony do Internetu. Jesteśmy w połowie drogi i stopniowo rozwijamy technologie i zaczynamy dostrzegać ważne wyniki: aktywność mózgu młodych zwierząt została zmapowana, chociaż nie została jeszcze odszyfrowana. To jest jak genom. Jedną rzeczą jest sekwencjonowanie, a drugą zrozumienie tego, co jest napisane.

Czy brak mapy oznacza, że ​​rozumiesz, co dzieje się w mózgu?

Najpierw musisz to zdobyć. Jest to warunek zrozumienia tego, co się dzieje. Jest to konieczne, ale niewystarczające. To samo dotyczy genomu: został zsekwencjonowany i wciąż próbujemy dowiedzieć się, co się dzieje. Drzwi zostały już otwarte w genomie, czego jeszcze nie zrobiliśmy w neurobiologii. Właśnie na to pozwalają nowe technologie.

READ  Edycja genów, sztuczna inteligencja, szczepionka przeciwko wirusowi HIV: 11 badań klinicznych, które będą kształtować medycynę w 2024 roku | Zdrowie i dobra kondycja

Mów o postępie. W tym samym tygodniu dwóm grupom badaczy w Stanach Zjednoczonych udało się pozyskać dwie kobiety, które utraciły tę zdolność Aby porozmawiać, mogą to zrobić ponownie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

Taka jest sytuacja. Dwa badania przeprowadzone przez moich kolegów w Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco I Uniwersytet Stanford (USA) jest bardzo ważne, ponieważ stanowi przełom w dziedzinie dekodowania mózgu pacjentów. Ale otwiera także drzwi do stosowania podobnych technik u zdrowych ludzi. Jednakże interfejsy te są inwazyjne. Wiele nieinwazyjnych neurotechnologii jest w fazie rozwoju. Na przykład jednym z celów wielu firm jest możliwość pisania mentalnego bez użycia palców. Zwiększy to zdolności poznawcze.

Czy będziemy wtedy mogli komunikować się z osobami cierpiącymi na zaburzenia poznawcze, takie jak choroba Alzheimera czy ALS?

To przykład korzyści płynących z neurotechnologii. Jedną z rzeczy, które zaczynamy robić z wszczepionymi interfejsami, jest specyficzne dekodowanie aktywności umysłowej pacjentów, którzy nie potrafią się komunikować. Moi koledzy z Uniwersytet Stanforda i UCSF Udało im się już rozszyfrować mowę za pomocą wewnętrznych czujników mózgowych. Wiemy, że pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera lub stwardnienie zanikowe boczne mogą nawiązać dwustronną komunikację. Jedno z moich pierwszych doświadczeń klinicznych Fundacja Jimeneza Diaza w Madrycie Chorował na stwardnienie zanikowe boczne. I tam zdałam sobie sprawę, jak ważne jest, aby móc pomóc im w komunikacji, ponieważ ostatnią rzeczą, która przestaje działać, jest mózg. Pacjenci z ALS są zamknięci w swoich ciałach. Neurotechnologia może być sposobem na ich uwolnienie. W przyszłości technologia wspomagana neuro może umożliwić kontrolowanie sprzętu robotycznego, protez nóg i ramion, a nawet życie bez kary śmierci.

Na początku XXI wieku mówiło się o węzłach mózgowych. Mamy już rok 2023.

Stoimy w obliczu początków tego, co ma nadejść. Tak jak w XX wieku genetyka i biologia molekularna zmieniły biologię, tak w XXI wieku zmieni się neuronauka. To będzie rewolucja dla rodzaju ludzkiego; Porównuję to do nowego renesansu. Samopoznanie zaczęło się w epoce renesansu. Jego konsekwencje będą wszelkiego rodzaju, i oczywiście medyczne, humanitarne i gospodarcze.

Podam przykład: w ciągu ostatnich piętnastu do dwudziestu lat telefony komórkowe zrewolucjonizowały świat. Co potrafią smartfony? Łączą nas z siecią. Zmienili nasze życie. To dodatek, który jest już częścią naszej tożsamości i do którego możemy sięgnąć palcami. Ale następna generacja będzie mogła to wszystko zrobić za pomocą jednego interfejsu.

READ  Nowe badanie fal grawitacyjnych rzuca światło na pochodzenie wszechświata

Czy wszystkie te dostępne informacje mają podwójne znaczenie?

Wchodzimy tu w problemy etyczne i społeczne, które są bardzo ważne i które wielu badaczy postrzega jako nadchodzące. Nie będzie ucieczki. Technologie są neutralne; Możesz go użyć, aby wyleczyć osobę cierpiącą na porażenie czterokończynowe, osobę ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) lub po prostu, aby ktoś mógł uzyskać dostęp do tego, o czym myślisz. Jednocześnie rozwijając technologię i wspierając inicjatywy, na przykład te w Stanach Zjednoczonych, musimy opracować kodeksy etyczne. Wierzymy, że kwestią praw człowieka jest ochrona istoty człowieka generowanej przez mózg.

To będzie rewolucja dla rodzaju ludzkiego; Porównuję to do nowego renesansu

To zasada trzech; Jeśli mózg generuje wszystkie czynności umysłowe i poznawcze, a dzięki technologiom można rejestrować i zmieniać aktywność mózgu, z definicji można rejestrować i zmieniać czynności poznawcze. To już nie science fiction, zrobiliśmy to na zwierzętach. W moim laboratorium specjalizujemy się w rejestrowaniu, rozszyfrowywaniu i przetwarzaniu aktywności mózgu myszy. Robimy to nie dlatego, że chcemy ich zniewolić, ale aby wyleczyć chorobę Alzheimera lub schizofrenię poprzez zrozumienie, jak działa mózg.

To, co dziś można zrobić myszowi, jutro można zrobić człowiekowi, dlatego zanim będzie to możliwe, aktywność ludzkiego mózgu musi być chroniona jako podstawowe prawo człowieka.

Powtórzę raz jeszcze: nauka jest szybsza niż prawo.

Najwyraźniejszym tego przykładem jest to, co stało się z energią jądrową. Ci sami fizycy, którzy zaprojektowali reaktor jądrowy, zaalarmowali ludzkość o niebezpieczeństwie. Z tego powodu w Wiedniu powołano Komisję Energii Atomowej. Coś podobnego stanie się z neurotechnologią. Staniemy się innym rodzajem człowieka i musimy się nad tym dokładnie zastanowić i zdecydować, jakim człowiekiem chcemy być. Musimy chronić podstawowe prawa, zanim „wyciągniemy samochód z garażu”.

Czy będziemy musieli dodać nowe prawa do praw człowieka?

Jeśli ludzkość robi postęp, dlaczego nie rozwijają się również prawa człowieka? Tak naprawdę ciągle się zmieniamy. Konieczne jest doskonalenie nie tylko technologii w medycynie, ale także norm społecznych, w tym przypadku praw człowieka.

O czym mówimy, gdy mówimy o prawach neuronalnych?

READ  Czym jest „ciemny genom”, klucz DNA do zrozumienia schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej

Pojęcie praw neuronowych odnosi się do praw mózgu. Aktualne prawa człowieka odnoszą się do potrzeb organizmu: jedzenia, mieszkania itp. Teraz mówimy o aktywności mózgu. Zaproponowaliśmy prawo do prywatności psychicznej, zgodnie z którym bez zgody nie można rozszyfrować treści aktywności mózgu; Prawo do tożsamości osobistej i wolnej woli, że pracą mózgu nie można manipulować, bo zmieniłoby to istotę i wolność wyboru, oraz prawo do równego dostępu do technologii usprawniających zmysły i funkcje poznawcze, aby ludzkość nie skończyła z dwiema prędkościami , tych, którzy mają neurotechnologię i tych, którzy jej nie mają.

My, naukowcy, ściśle współpracujemy z ekspertami ds. praw człowieka, którzy przez całe życie zajmowali się kwestiami tortur, zaginięć, dyskryminacji rasowej, ochrony dzieci itp.

Istnieją obecnie sposoby modyfikowania naszego zachowania, takie jak sieci społecznościowe i Internet…

To prawda, ale jest to apetyt na to, co ma nadejść. Na przykład w przypadku myszy zmodyfikowaliśmy ich percepcję wzrokową w oparciu o neurotechnologię stymulującą neurony w korze wzrokowej mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Zwierzę zachowuje się tak, jakby widziało to, co prezentujemy. Udowodniliśmy, że nie ma różnicy w zachowaniu zwierząt, niezależnie od tego, czy informacja pochodzi z zewnątrz, czy z wewnątrz; W rzeczywistości zwierzę interpretuje to jako własne. Neurotechnologia, docierając do centrum naszej aktywności umysłowej, Omija wszystkie filtry w organizmie; Na przykład, jeśli czytamy w Internecie informacje, które mogą być stronnicze, zawsze wiemy, że mają one charakter zewnętrzny, nawet jeśli w to wierzymy. Gdybyśmy wprowadzili to bezpośrednio do mózgu, uwierzylibyśmy, że to jest to, o czym myślimy.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy go chronili. Musi być czerwona linia, której nie można przekroczyć. Dotarliśmy do istoty człowieka i możemy go zmienić. Brzmi to jak science fiction, ale tak naprawdę robimy to w laboratoriach.

Mamy przykład Chile, gdzie jednomyślnie zatwierdzono poprawkę do konstytucji mającą na celu ochronę aktywności mózgu jako podstawowego prawa wszystkich obywateli Chile i nie można jej zmieniać ani dekodować bez zgody. Pomysł jest taki Organizacja Narodów Zjednoczonych Z radością to przyjmujemy i na całym świecie stanowi się, że aktywność mózgu jest święta i nie można jej dotykać.