20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronomowie wykonują najdokładniejsze zdjęcie czarnej dziury obejmującej 16 księżyców w pełni ustawionych na niebie

Wysłano:

24 grudnia 2021 00:05 GMT

Emisja radiowa pochodziła z supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki Centaurus A, jednej z najbliższych Ziemi radiogalaktyk.

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych na Uniwersytecie Curtin (Australia) uzyskali najwyraźniejszy obraz emisji radiowych z supermasywnej czarnej dziury. Zjawisko to zostało uchwycone przez teleskop Murchison Widefield Array (MWA) znajdujący się w obserwatorium w Australii Zachodniej.

Badanie emisji z czarnej dziury w centrum galaktyki Centaurus A, Galaktyka radiowa najbliżej Drogi Mlecznej, ona była opublikowany W najbliższą środę w Astronomii Przyrody.

Czarna dziura jest zasilana gazami wpadającymi do jej wnętrza, które następnie wyrzucają materię z prędkością bliską prędkości światła, powodując „bąbelki radiowe”, które rosną przez setki milionów lat – wyjaśniają naukowcy.

Patrząc na erupcję Centaura A z Ziemi, jego zasięg jest tak duży, że rozciąga się na osiem stopni na niebie, co to 16 pełnych księżyców obok siebie.

„Te fale radiowe pochodzą z materii pochłanianej przez supermasywną czarną dziurę w centrum galaktyki” – powiedział Benjamin McKinley, główny autor badania. wspomniano powyżej przez EurekAlert. „Możemy się wiele nauczyć od Centaurusa A, w szczególności dlatego, że Jest nam bardzo blisko i możemy to szczegółowo zbadaćNaukowiec dodał.

Centaurus A wydaje się jaśniejszy w centralnej części, gdzie koncentruje się większość energii i gdzie galaktyka jest najbardziej aktywna. Astronom wyjaśnił, że poza centrum widać niewiele światła, ponieważ tam „energia się rozprasza i wszystko się układa”.

Astronomowie odkrywają aż 170 wędrujących planet przemierzających region naszej galaktyki

Dogłębne badanie tego zjawiska stało się możliwe dzięki: Unikalne cechy teleskopu MWA, który wyróżnia się m.in. niezwykle szerokim polem widzenia i wysoką czułością, a także położeniem, obszarem bardzo odległym i wolnym od fal radiowych.

READ  Badanie wykazało, że metformina przynosi korzyści hospitalizowanym pacjentom z niewydolnością serca

„MWA jest pionierem Square Kilometer Array (SKA), globalnego projektu budowy największych na świecie radioteleskopów w Australii Zachodniej i Afryce Południowej”, powiedział Stephen Tingay, dyrektor MWA. „Szerokie pole widzenia, a co za tym idzie ogromna ilość danych, które możemy zebrać, oznacza, że Wykrywalność każdego banknotu za pomocą MWA jest bardzo wysoka. To zły krok w kierunku większego obszaru pod względem powierzchni”.