25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kometa C/2023: W jakim dniu można zobaczyć kometę, która przechodzi co 26 tysięcy lat?

Kometa C/2023: W jakim dniu można zobaczyć kometę, która przechodzi co 26 tysięcy lat?

Rok 2024 będzie świadkiem jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń astronomicznych w historii: przybycia komety A3; Opowiemy Ci o wszystkich szczegółach

W tym roku 2024 Będzie świadkiem jednego z najbardziej znaczących wydarzeń astronomicznych w historii: przybycia komety A3, która pojawia się codziennie 26 tysięcy lat.

Pomimo swojej nazwy „C” wskazuje, że nie jest to okresowe, Oznacza to, że jej orbita przekracza 200 lat, a BBC wskazuje, że może zasługiwać na miano „Komety Stulecia” ze względu na oczekiwania dotyczące ekstremalnej jasności w miarę zbliżania się do Ziemi.

Przeczytaj: NASA ujawnia, jak rozbłysk słoneczny wpłynie na Ziemię

Kiedy jest najlepszy czas, aby zobaczyć kometę A-3, którą obserwuje się co 26 tysięcy lat?

Według serwisu Spacer gwiazdOn Kometa A-3 (Atlas Tsouchenshan) Będzie bardziej widoczny na półkuli północnej i będzie można go zobaczyć gołym okiem w połowie października 2024 r.

Trudno jest dokładnie przewidzieć jasność komety, ale jej jasność szacuje się na około 0-1.

27 września kometa znajdzie się najbliżej Słońca, co umożliwi obserwację jej nawet w dzień. Ze względu na efekt rozpraszania w przód zjawisko to może stać się jaśniejsze -4,0.

Co wiemy o komecie A3?

Ostatnie raporty dotyczące ścieżki komety C/2023 A3 Tuchinshan-ATLAS wskazują na jej bliskość do Jowisza. Jej odległość od Ziemi utrudnia ocenę jej wielkości i innych istotnych szczegółów, choć w nadchodzących miesiącach można spodziewać się większej ilości informacji.

Cechy i oczekiwania

Oczekuje się, że A3, znana jako „Kometa Stulecia”, będzie jasno świecić, gdy zbliży się do Ziemi, tworząc scenę podobną do Komety Stulecia. Słynny Hill Bob w 1997 roku.

Wyzwanie bycia zauważonym

Możliwe, że kometa rozpadnie się, gdy przejdzie w pobliżu Słońca, co może wpłynąć na jej widok z Ziemi. Astronomowie spodziewają się jednak, że będzie to „duża kometa”, wyróżniająca się jasnością i potencjalnie oszałamiającym ogonem.

READ  Studenci Wydziału Lekarskiego uczestniczący w programie wymiany międzynarodowej SCONE

M.F.