23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kijów żąda od Polski zniesienia embargo na ukraińskie zboże – DW – 23.02.2024

Kijów żąda od Polski zniesienia embargo na ukraińskie zboże – DW – 23.02.2024

Szefowie pięciu ukraińskich ministerstw towarzyszyli premierowi Denisowi Schmikelowi po ukraińskiej stronie granicy z Polską i żądali zaprzestania blokady granicy przez chłopów warszawskich przed wjazdem ukraińskich towarów.

„Od sześciu miesięcy żyjemy w sytuacji trwałej blokady granicy ukraińskiej z Polską, blokady, która odbiła się na naszej gospodarce i naszej zdolności do lepszej obrony” – napisał Schmigel na swoim koncie w Telegramie.

Z tej samej granicy jest Schmigel Zaproponował wspólny plan dla Warszawy Unia Europejska nadzorowała wynegocjowane rozwiązanie tej kwestii.

Polscy przewoźnicy i rolnicy od miesięcy blokują przejścia graniczne między obydwoma krajami w związku z nieuczciwą ukraińską konkurencją w obu sektorach.

W ostatnich dniach polscy rolnicy wyrzucili na drogę ukraińskie ciężarówki przewożące zboże i skandowali antyukraińskie hasła, blokując cały ruch drogowy, a nie tylko ukraińskich przewoźników.

W tej sytuacji Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, poprosił Warszawę o odbycie spotkania na tej samej granicy do końca tygodnia. Premier Donald Tusk zaproponował, że pod koniec marca odbędzie się w Warszawie spotkanie międzyrządowe. Tusk zapowiedział, że przejścia graniczne zostaną uznane za infrastrukturę krytyczną, aby wojsko chroniło je przed powstańcami.

Ukraina i Polska są zanurzone Napięte konflikty handlowe Od września ubiegłego roku poprzedni polski rząd konserwatywny przedłużył zakaz sprzedaży ukraińskiego zboża w Polsce bez zgody Brukseli i wśród protestów Kijowa. Przybycie nowego, proeuropejskiego rządu Tuska do Polski złagodziło napięcia między obydwoma krajami, ale blokady graniczne nadal trwają.

mn (efe, afp)

READ  Polska akceptuje zmianę dyskursu w Europie: „Mówi się o przygotowaniach do wojny”