19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rumunia, region MENA i Polska: liderzy pod względem kobiet-inwestorek

Rumunia, region MENA i Polska: liderzy pod względem kobiet-inwestorek

Choć branża inwestycyjna tradycyjnie skupiała się na przyciąganiu inwestorów płci męskiej, w ostatnich latach na rynki inwestycyjne przybyło więcej kobiet. Według XTB popularyzacja nowych technologii, zwiększona dostępność i przystępna edukacja, które idą w parze, sprawiają, że więcej kobiet ma dostęp do inwestycji, zwłaszcza w regionie MENA. „Więcej kobiet niż kiedykolwiek szuka sposobów na poprawę swoich finansów, nawet w niepewnych warunkach gospodarczych i geopolitycznych” – podkreślają.

W opinii, że Amra Osman, Dyrektor Sprzedaży, XTB MENA, Jesteśmy świadkami powszechnej demokratyzacji inwestycji, która nie jest przywilejem tych, którzy nie mają wystarczającego kapitału. „Dzięki edukacji społeczeństwo angażuje się w inwestowanie i nie jest to już domena wyłącznie mężczyzn. „Kobiety-inwestorki są już integralną częścią środowiska inwestycyjnego” – mówi.

Z analizy wyników wynika, że ​​na wszystkich rynkach europejskich Rumunia jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o udział kobiet-inwestorek. Również do 2023 r. kwota ta wzrośnie o 20%. Według danych biznesowych 8 na 10 rumuńskich klientów jest na urlopie macierzyńskim lub urodziło dzieci i szuka sposobów na zwiększenie swoich oszczędności. Region MENA zajmuje drugie miejsce, gdzie 18% wszystkich inwestorów to kobiety; następnie Polska (13%) i Portugalia (13%). Wręcz przeciwnie, Do krajów o najniższym odsetku kobiet-inwestorów zaliczają się Czechy, Słowacja, Francja, Niemcy i Hiszpania..

Co jest szczególnie interesujące Wzrost odsetka kobiet wśród nowych klientów, którzy rozpoczęli swoją drogę inwestycyjną w ubiegłym roku. Jak wyjaśniło XTB, tendencja ta jest wynikiem wykorzystania nowych możliwości długoterminowego, pasywnego inwestowania, które są bardziej atrakcyjne dla inwestorów niechętnych ryzyku.

„Region MENA jest niekwestionowanym liderem, w którym kobiety stanowiły 24% nowych klientów w 2023 r. Na rynkach europejskich Rumunia zajęła pierwsze miejsce w 2023 r., ale spadek w porównaniu do 2022 r. jest znaczny, a wolumen – 6%. Pozostałe rynki rosną, Niemcy (+6%), największe wzrosty widać w Polsce (+5%) i Hiszpanii (+5%). Kolejną zauważalną tendencją jest to, że inwestowanie na rynkach finansowych przyciąga młodsze grupy klientów. W regionie MENA przeciętna kobieta inwestor ma 31 lat, mężczyźni 35. Na innych rynkach kobiety Potem zaczynają inwestować. W Polsce zarejestrowana została najmłodsza grupa inwestorek: 34 lata” – zauważają.

READ  Polska bada sieć dyplomatyczną sprzedającą wizy Schengen

Do Eman AlAyyaf jest dyrektorem generalnym Eman AlAyyaf Trading Company, spółki partnerskiej XTB MENA, jej obecność w sektorze finansowym nie tylko podkreśla nasze dążenie do doskonałości, ale także podkreśla znaczenie różnorodności i włączenia w kształtowaniu przyszłości inwestowania. „Przełamując tradycyjne normy i promując kulturę wzmacniania pozycji, nie tylko zapewniamy sukces, ale także inspirujemy kolejne pokolenie kobiet-liderów, aby nieustraszenie realizowały swoje marzenia” – dodaje.

Kobiety w regionie MENA w 2023 r

Wyzwania, przed którymi stają kobiety na rynku finansowym, obejmują brak wiary we własne umiejętności inwestycyjne, brak edukacji finansowej i niski dochód do dyspozycji. Według XTB ta różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest widoczna w całej Europie, ale nie w regionie MENA, gdzie średnia wartość transakcji realizowanych przez inwestorki jest podobna do transakcji realizowanych przez inwestorów płci męskiej.

„Przez lata można było usłyszeć wiele stereotypów na temat działalności kobiet na rynkach finansowych. Niewątpliwie kobiety są bardziej świadome korzyści płynących z zrównoważonego inwestowania: we wszystkich krajach, w których istnieją programy inwestycyjne oparte na ETF, średnio 11% jest w rękach kobiet” – podkreślają.

Jeśli chodzi o inne klasy aktywów, ich badanie lKobiety inwestowały głównie w kontrakty CFD na złoto, nic dziwnego, że cena tego rzadkiego metalu wzrosła w 2023 roku o 13%. Innym rezultatem, na który wskazują, jest to, że wykazali silną preferencję dla indeksów amerykańskich i wybrali głównie US100 i US30. „Inwestorzy z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej preferują spółki amerykańskie z ekspozycją na rynki globalne, takie jak GameStopCorp, Abiona Therapeutics i Apple” – wyjaśniają.

Wreszcie, jeśli chodzi o sposób realizacji transakcji w 2023 r., inwestorki z regionu MENA przyjęły bardziej nowoczesne podejście, ponieważ odsetek transakcji przeprowadzanych za pomocą komputerów stacjonarnych jest najniższy w historii i wzrósł jedynie o 8%.