23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent RP, mimo braku większości, powierza PiS utworzenie rządu

Prezydent RP, mimo braku większości, powierza PiS utworzenie rządu

25 października w wyborach parlamentarnych proeuropejska opozycja Donalda Tuska na czele zdobyła większość.

Trzy tygodnie po zwycięstwie wyborczym ultranacjonalistycznej koalicji PPR nad rządem Prawo i Sprawiedliwość (PiS)Prezydent Andrzej Duda zdecydował się opóźnić przekazanie władzy, zapraszając partię, która dała mu prezydenturę, do utworzenia rządu.

„Po konsultacjach, dokładnych konsultacjach i dokładnym rozważeniu” – oznajmił Duda w telewizyjnym przesłaniu. Zaprosił tymczasowego premiera Mateusza Morawieckiego do utworzenia rząduNa razie żadna partia nie jest gotowa na sojusz z PiS.

Mimo możliwości niepowodzenia Duda tłumaczył, że kieruje się jedynie tradycją dawania mu pierwszej szansy na utworzenie rządu. Morawiecki o taką możliwość zabiegał, natomiast PiS stara się przekonać przedstawicieli opozycji, aby przyłączyli się do jego planu i stworzyli w ten sposób większość, która pozwoli im rządzić.

„Prowadzimy dochodzenie w sprawie niektórych posłów opozycji, którzy nie zgadzają się z programem lewicy, jeśli chodzi o obowiązkową integrację europejską i kwestie ideologiczne. Istnieją rozsądni (…) parlamentarzyści o podobnym podejściu do naszego. ” – powiedział kilka dni rzecznik rządu Pierre Müller. temu.

Müller obiecał, że „tylko jeśli nasz kandydat zostanie wyznaczony przez prezydenta Dudę na stanowisko odpowiedzialne za utworzenie rządu, odważą się zbuntować przeciwko swoim partiom” i wejdą w szeregi PiS, bo – jak stwierdził – „Wiemy już, jak liberalna elita ich potraktuje, jeśli zrobią to teraz”.

Prezydent wyznaczył już kandydata, czas pokaże, czy do zapowiadanego przez Muellera buntu dojdzie. Na razie PiS ma czas.

Ruch Prezydenta, choć powiązany z tradycją, opóźniłby zatem utworzenie rządu i Oznacza to tygodnie niestabilności politycznej, przy czym większość może już rozpocząć nową kadencję ustawodawczą. Politycy opozycji w Warszawie wielokrotnie wyrażali obawy, że prezydent może opóźnić zmianę rządu w celu przekazania władzy PiS o kolejny miesiąc lub dwa.

READ  Hiszpańskie drużyny spóźniają się do krajów europejskich

Wcześniej Duda ustalił już datę otwarcia nowego parlamentu na 13 listopada, miesiąc po wyborach.

W wyborach parlamentarnych 15 października zdecydowaną większość mandatów zdobyła liberalno-konserwatywna koalicja (KO) Donalda Tuska, podobnie jak dwie inne partie opozycyjne, konserwatywna Trzecia Droga i lewicowa koalicja Levica. Strony zawarły już umowę sojuszniczą.