19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Liczba aborcji wykonywanych w polskich szpitalach drastycznie spadła w ciągu ostatnich dwóch lat

Liczba aborcji wykonywanych w polskich szpitalach drastycznie spadła w ciągu ostatnich dwóch lat

Kraków (Polska), 13 lipca (EFE). – Po dekryminalizacji aborcji w Polsce dla większości przypadków, która weszła w życie w 2020 r., liczba tego typu interwencji spadła o jedną dziesiątą lub mniej.

Z corocznych raportów przesyłanych przez polskie ośrodki szpitalne do Narodowego Funduszu Zdrowia w ostatnich latach wynika, że ​​niemal we wszystkich przypadkach ograniczenia prawne wprowadzone dwa lata temu zmniejszyły liczbę aborcji o ponad 90 proc., a prasa odbiła się echem w ten czwartek. Niektórzy lekarze narzekają, że szpitale odmawiają ich leczenia.

„Aborcji na Dolnym Śląsku praktycznie nie wykonuje się w żadnym szpitalu poza naszym” – powiedziała polskiej prasie Gisela Jagielska ze Szpitala w Oleśnicy.

„Pacjenci przed przybyciem do nas podróżują z miasta do miasta i często przywożą pisemne odmowy z innych szpitali w całej Polsce, w których nie chcą aborcji” – dodał.

Z 13 aborcjami w 2019 i 12 w 2020, szpitale takie jak Gelinia Cora (Południe) przeprowadziły dwie „dobrowolne aborcje” w 2021 i tylko jedną w 2022.

„Poronienie samoistne” to definicja używana w raportach NFZ w odniesieniu zarówno do przerwania ciąży, jak i usunięcia martwego płodu, przy czym rozróżniono te dwa przypadki, wskazując na spadek statystyki. Również opłata.

Wrocławski Szpital Kliniczny (Zachód) wykonał 33 aborcje w 2019 r. i 45 w 2020 r., podczas gdy w 2021 r. wykonał tylko trzy aborcje, jedną w 2022 r. i jak dotąd żadnej w tym roku.

Inne ośrodki, takie jak Szpital Falkiewicza w Brochowie czy Wałbrzychu (Południe), w których w latach 2019-2020 wykonano 25 aborcji, w ostatnich dwóch latach nie wykonywały żadnych aborcji.

W niektórych przypadkach, gdy dziennikarze pytali szefów szpitalnych oddziałów położniczych o te dane, lekarze przypisywali ten spadek aborcji „zwykłemu zbiegowi okoliczności” lub odmawiali odpowiedzi.

W ostatnim czasie wielu lekarzy w polskich szpitalach twierdziło, że otrzymali presję zawodową, aby nie wykonywać inseminacji, nawet w przypadkach przewidzianych przez prawo.

READ  La Jornada – Prezydent RP zawetuje nacjonalistyczną ustawę medialną

Reforma prawa w Polsce z 2020 r. zniosła możliwość przerwania ciąży w przypadku wykrycia poważnej i nieodwracalnej wady płodu, co miało miejsce w przypadku 97 wykonanych dotychczas aborcji.

Od czasu zmiany prawa co najmniej cztery kobiety zmarły w polskich szpitalach z powodu opóźnień lub odmowy wykonania aborcji. EFE

mag/rz/pi