19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Prezydent RP zawetuje nacjonalistyczną ustawę medialną

Warszawa. Polski prezydent zawetował w poniedziałek proponowaną ustawę medialną, która zmusiła amerykańską firmę Discovery do zrzeczenia się udziałów w TVN na rzecz polskiej telewizji.

Dla wielu oznacza to zwycięstwo wolności słowa i wolności mediów w kraju, w którym normy demokratyczne są kwestionowane przez nacjonalistyczny rząd. Oczekuje się, że weto zostanie również przyjęte z zadowoleniem w Waszyngtonie, który starał się zapewnić dużą inwestycję USA w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ustawa nie cieszyła się popularnością na wielu biegunach i byłaby ciosem w reputację Polski jako miejsca do prowadzenia biznesu.

„Kontrakty muszą być zawarte” – powiedział Duda na konferencji prasowej w Warszawie, na której ogłosił swoje weto. „Dla nas Polaków to sprawa honoru”.

Ustawa, wcześniej zatwierdzona przez izbę niższą parlamentu, zabroniła organizacji pozarządowej posiadania ponad 49% nadawców telewizyjnych lub radiowych w Polsce.

W praktyce dotychczasowa firma Discovery Inc. zmusiła amerykańskiego właściciela TVN, największej prywatnej sieci telewizyjnej w Polsce, do sprzedaży większości lub całości swoich polskich aktywów.

Przywódcy polskich rządów argumentowali, że jest to ważne dla bezpieczeństwa i suwerenności państwa oraz że żadna organizacja poza Europą nie może kontrolować firm, które pomagają kształtować opinię publiczną.

Wielu Polaków spotkało się jednak z ustawą zaproponowaną przez rządzącą ustawę i powiązaną z Dudą Partię Sprawiedliwości, która była próbą uciszenia nadawcy wieczornymi wiadomościami w dedykowanej stacji informacyjnej TVN24 i jej głównym kanale oglądanym przez miliony. .

READ  Kobiety wpływają na zmiany polityczne w Polsce | Międzynarodowy