23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wypróbowali czterodniowy tydzień pracy i był on tak skuteczny, że postanowili go zachować

Wypróbowali czterodniowy tydzień pracy i był on tak skuteczny, że postanowili go zachować

(CNN) — Rok po zakończeniu największego na świecie eksperymentu z czterodniowym tygodniem pracy zdecydowana większość uczestniczących firm w dalszym ciągu pozwalała swoim pracownikom na pracę krócej, a ponad połowa firm wprowadziła tę zmianę na stałe.

Przez sześć miesięcy, od czerwca do grudnia 2022 r., pracownicy 61 brytyjskich organizacji przepracowali 80% swojego zwykłego czasu pracy za tę samą płacę, w zamian za zobowiązanie się do wykonywania 100% swojej zwykłej pracy.

Z nowego raportu wynika, że ​​co najmniej 89% tych firm nadal utrzymuje tę politykę, a co najmniej 51% wprowadziło na stałe czterodniowy tydzień pracy do końca 2023 roku. raport Opublikowane przez jednego z organizatorów procesu. Dwie firmy nie odpowiedziały badaczom, którzy opracowali raport.

Badanie zostało opublikowane w środę przez Autonomy, grupę ekspertów, która przeprowadziła badanie w 2022 r. wraz z organizacją non-profit 4 Day Week Global i kampanią 4 Day Week UK we współpracy z badaczami z uniwersytetów w Cambridge, Oksfordzie i Bostonie. Szkoła Wyższa.

W raporcie wskazano, że skutki skrócenia czasu pracy są bardzo korzystne dla pracowników i ich firm.

Pod koniec eksperymentu pracownicy zgłaszali lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ogólne zadowolenie z życia i mniejsze wypalenie zawodowe. Ulepszenia te zostały utrzymane rok później.

„Kluczową kwestią jest to, że dobre wyniki po sześciu miesiącach nie wynikają z nowych lub krótkotrwałych efektów” – stwierdziła Juliette Shore, profesor socjologii w Boston College, która przeprowadziła ankietę wśród pracowników Boston College. „Te efekty są realne i długotrwałe -termin.” Firmy, które wzięły udział w eksperymencie.

Dyrektorzy i dyrektorzy generalni 28 organizacji zgodzili się również odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Wszyscy stwierdzili, że czterodniowy tydzień pracy miał pozytywny wpływ na ich działalność. W połowie organizacji zmniejszono rotację personelu, prawie jedna trzecia stwierdziła, że ​​polityka znacznie poprawiła sytuację kadrową, a 82% zgłosiło korzystny wpływ na samopoczucie pracowników.

READ  Costco sprzedaje partię 3 w 1 tequili Don Ramon Punta Diamante Reposado za mniej niż 700 peso

Raport Autonomy podkreśla również podejścia stosowane przez organizacje w celu utrzymania czterodniowego tygodnia pracy, w tym przegląd zasad dotyczących spotkań, komunikacji biznesowej i ustalania priorytetów.

„Z tego badania jasno wynika, że ​​czterodniowy tydzień pracy to nie tylko chwilowa moda: firmom w Wielkiej Brytanii udało się go wprowadzić” – napisali autorzy.

Prawie połowa z 61 organizacji, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym w 2022 r., działa w sektorach marketingu, reklamy, usług profesjonalnych i organizacji non-profit. Pozostała część obejmuje różne gałęzie przemysłu, w tym budownictwo, produkcję, handel detaliczny, opiekę zdrowotną oraz sztukę i rozrywkę.

W ostatnich latach nasiliły się wezwania do skrócenia tygodnia pracy. Liczba tych połączeń wzrosła po tym, jak miliony pracowników w czasie pandemii przeszło na pracę zdalną i przestało podróżować, oszczędzając czas i pieniądze.

Na całym świecie przeprowadzono kilka prób czterodniowego tygodnia pracy, w tym próbę przeprowadzoną w 2022 r. w 33 firmach, przy czym większość pracowników będzie pracować w USA i Irlandii.