19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Polsce inicjatywa ma na celu nadanie Odrze prawnej osobowości konserwatorskiej

W Polsce inicjatywa ma na celu nadanie Odrze prawnej osobowości konserwatorskiej

Kraków (Polska), 2 września Kampania prowadzona przez ekologów i osoby publiczne zbiera podpisy w Polsce w celu nadania osobowości prawnej Odrze, miejscu niedawnej katastrofy ekologicznej.

Do dnia dzisiejszego ponad 6500 osób podpisało petycję skierowaną do polskiego rządu wzywającą do uznania Odry za „osobę prawną” pod hasłem „Rzeka ma prawo do życia”. Jego „okupanci” i bezpieczeństwo gwarantowane przez państwo na całe życie.

Akcja została rozpoczęta po katastrofie ekologicznej na drugiej co do długości rzece w Polsce, Odrze, spowodowanej masowym wymieraniem ryb w lipcu na kilku odcinkach z wciąż niejasnych przyczyn.

Promotorzy inicjatywy, wśród których są śpiewacy, artyści i osoby publiczne, porównują brak skutków prawnych śmierci dwustu ton ryb do tego, co by się stało, gdyby były to inne gatunki zwierząt lub ludzi.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawił się taki pomysł, ponieważ Maorysi, jak kolektywnie wspominają samozwańcze „plemię Odry”, po raz pierwszy domagali się rzeki Wanganui w Nowej Zelandii w 2017 roku. Oficjalne prawa i osobowość prawna na świecie, aw zeszłym roku kanadyjscy Eskimosi przyznali rzece Sroce ten sam status.

Według Roberta Riendta, rzecznika organizatorów, w oświadczeniu towarzyszącym petycji „o tego rodzaju uznania nie decyduje bycie człowiekiem” i domaga się, aby „odra miała przedstawicieli prawnych, którzy będą chronić i żądać kary. Każdy, kto zagraża ich istnieniu.”

W Polsce wiele szczególnie długowiecznych, pięknych drzew, a nawet niektóre góry o znanej historii uważane są za „pomniki narodowe”, a każdy czyn naruszający ich integralność lub wygląd jest karalny.

Minister środowiska Anna Moskwa poinformowała kilka dni temu, 30 września polski rząd ogłosił wyniki analiz, które ustaliły przyczyny dwustu ton zatrucia ryb w rzece z laboratoriów w kilku krajach. Gotowe zamówienie. EFE

MAC/ZACIĘCIE/ICN