25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szokujące odkrycie na planecie, które zmienia nasze postrzeganie wszechświata, jaki znamy – naucz mnie o nauce

Szokujące odkrycie na planecie, które zmienia nasze postrzeganie wszechświata, jaki znamy – naucz mnie o nauce

Poszukiwanie planet podobnych do naszej, życie pozaziemskie oraz poznanie tajemnic wszechświata i jego najdalszych zakątków to tematy, które nas interesują i wprawiają w zdumienie, jak wspaniały i złożony jest wszechświat, w którym żyjemy.

Niedawno grupa naukowców dokonała szokującego odkrycia na temat egzoplanety, które radykalnie zmieniło nasze postrzeganie wszechświata. Dla lepszego zrozumienia wyjaśnimy kilka szczegółów.

Według bloga popularnonaukowego ciekawskiOn „Sprzężenie pływowe» Jest to termin używany w astronomii na określenie zjawiska grawitacji, które powoduje jednoczesny obrót jednego ciała niebieskiego krążącego wokół drugiego i z tego powodu zawsze utrzymuje ono tę samą półkulę zwróconą w stronę swojego partnera.

Przypadek, który wszyscy znamy, to Księżyc, gdyż obrót wokół własnej osi i ruch wokół Ziemi trwają tyle samo, czyli 27,33 dnia, dlatego zawsze widzimy tę samą powierzchnię Księżyca.

To zjawisko astronomiczne powoduje również, że grawitacja Księżyca wywiera silne przyciąganie grawitacyjne na naszą planetę, powodując podnoszenie się wody w oceanach w jej stronę, powodując efekt pływowy.

A Zostań Opublikowano w czasopiśmie naukowym Dziennik astrofizycznyradykalnie zmienia tę koncepcję w przypadku egzoplanet, ponieważ pokazuje, że LHS 3844b jest połączona pływowo ze swoją gwiazdą macierzystą, a nie za sprawą naturalnego satelity.

Według danych z doniczkaEgzoplaneta LHS 3844B (Koaqua) została odkryta w 2019 roku i jest uważana za super-Ziemię, ponieważ jej masa odpowiada 2,25 mas Ziemi, jej średnica jest 1,3 razy większa, pełne okrążenie gwiazdy zajmuje pół dnia i znajduje się około 49 km z dala. Lata świetlne od Układu Słonecznego.

Kredyty obrazkowe: NASA

Aby przeprowadzić te badania, eksperci stworzyli symulację, w której egzoplaneta LHS 3844b znajdowała się w warunkach modelu termicznego planety bez atmosfery i porównali ją z obserwacjami z teleskopu na podczerwień Spitzera, gdzie przeanalizowali wpływ asynchronicznej rotacji, mimośrodu , sprzężenie pływowe rozpraszania i skład powierzchni.

READ  Naukowcy uważają, że znaleźli skamieliny dinozaurów

W artykule naukowcy stwierdzają, że w przypadku LHS 3844b wykluczona jest możliwość szybkiej rotacji asynchronicznej i że prawdopodobnie uległa ona słabemu nagrzaniu w wyniku sprzężenia pływowego z gwiazdą w wyniku niewielkiego, ale innego odchylenia od zera lub że jej gwiazda jego powierzchnia uległa przyciemnieniu na skutek erozji przestrzennej.

Biorąc pod uwagę te czynniki i sprzężenie pływowe, jakie LHS 3844b ma ze swoją gwiazdą macierzystą, która ma ten sam okres rotacji, można oczekiwać, że warunki nie są zbyt sprzyjające, ponieważ posiada pas zorzowy, na którym znajduje się jedna strona planety . Zawsze światło dzienne, podczas gdy inny zawsze pozostaje w ciemności.

Eksperci wyjaśniają, że region, który jest zawsze oświetlony przez swoją gwiazdę, jest uważany za nienadający się do zamieszkania ze względu na bliskość i ciągłe ciepło, jakie otrzymuje, i dlatego nazwali go „Strefa Terminatora„.

Ostatecznie eksperci doszli do wniosku, że potwierdzili hipotezę, że krótkotrwałe egzoplanety skaliste są sprzężone pływowo ze swoją gwiazdą macierzystą, co pokazało, że erozja przestrzeni może znacząco zmienić powierzchnie egzoplanet pozbawionych atmosfery oraz że inne układy planetarne mogą być bardziej złożone. dla nas.

Podobnie twierdzą, że egzoplanety, które mają koniunkcję pływową ze względu na swoją gwiazdę, mogą również stanowić nowe możliwości poszukiwania możliwości zamieszkania i życia pozaziemskiego w obcym wszechświecie.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.