17 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rynek samochodowy w Polsce wykazuje stabilność w obliczu europejskiego kryzysu

Rynek samochodowy w Polsce wykazuje stabilność w obliczu europejskiego kryzysu

Według najnowszych danych za III kwartał 2023 r. rynek samochodów nowych i używanych w Polsce jest stabilny, w przeciwieństwie do wielu innych krajów Europy Zachodniej, które odnotowały spadek. Pomimo wysokiej inflacji i niskiej podaży pojazdów używanych w związku z pandemią Covid-19, wartości rezydualne w Polsce pozostają stosunkowo wysokie.

W segmencie premium zaobserwowaliśmy agresywne obniżki cen nowych samochodów, co bezpośrednio przełożyło się na ceny młodszych pojazdów. Wywarło to presję na wartości modeli najpopularniejszych marek. Z drugiej strony starsze pojazdy, zwłaszcza te starsze niż 90 miesięcy, są bardziej poszukiwane na rynku samochodów używanych, ponieważ ich wartość wzrosła.

W ostatnich kwartałach można było zaobserwować znaczną zmienność cen sprzedaży, jednak tendencja powoli się stabilizuje. Oznacza to, że rynek samochodów używanych jest nasycony modelami. Wzrost kursu wymiany euro zwiększył atrakcyjność krajowych samochodów używanych dla importerów z Europy Zachodniej. Jednak obecnie jakość pojazdów odgrywa ważną rolę w ustalaniu ich ceny. Przestarzałe lub niespełniające norm modele tracą na popularności.

Rynek pojazdów elektrycznych (EV) w Polsce daje niejednoznaczne sygnały. Istnieje równowaga między niskim popytem a niską podażą, jednak wraz ze wzrostem importu pojazdów elektrycznych z Europy Zachodniej oczekuje się, że wartości rezydualne spadną. Strategia obniżek cen Tesli stwarza także ostrą konkurencję na rynku nowych samochodów, co wkrótce będzie miało wpływ na ceny samochodów używanych.

Wraz ze spadkiem popytu zarówno na nowe, jak i używane samochody dostawcze, wzrasta ich dostępność i spada sprzedaż. Rynek samochodów ciężarowych szczególnie mocno odczuł spadek cen nowych ciągników. Pojazdy używane, zwłaszcza budowlane i dostawcze, odnotowały znaczny spadek wartości rynkowej, co odbija się na firmach transportowych i odzwierciedla niepewną sytuację polskiej gospodarki.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba rejestracji nowych pojazdów w Polsce wykazała niewielki spadek, ale wzrost rynku zwalnia, szczególnie w przypadku samochodów ciężarowych. Porównania z niespokojnym rokiem 2022 podkreślają wyzwania stojące przed nowym łańcuchem dostaw branży motoryzacyjnej.

READ  Polonia, parasose desconocido de las palmas mensajeras

Źródła: Autovista Residual Value Intelligence, PZPM, Eurotax