21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

PROFECO opowiada o szarym rynku telefonów komórkowych w Meksyku;  Smartfony „można dowolnie wybierać”

PROFECO opowiada o szarym rynku telefonów komórkowych w Meksyku; Smartfony „można dowolnie wybierać”

Motorola zaczęła zakazywać smartfonów z szarej strefy 27 lipca 2023 r., a Samsung zaczął wysyłać masowe powiadomienia ostrzegające o imporcie równoległym 14 września 2023 r. Tendencja ta ma jeszcze dalszy precedens, kiedy w październiku 2022 r. ZTE zaczęło również zakazywać smartfonom „Nieregularny import„.

PROFECO pozostawało niemal na uboczu. Jej komunikaty skupiały się na podnoszeniu świadomości użytkowników, aby wiedzieli, czym jest szara strefa. I poznaj związane z tym ryzyko, zaczynając od faktu, że niecertyfikowany sprzęt traci gwarancję w Meksyku. To, czy producenci powinni jednostronnie zakazać stosowania wyrobów, to kwestia, w której PROFECO pozostaje bez stanowiska.

Jednak w odpowiedzi na pytanie zadane przez Xatakę México, Biuro Zastępcy Prokuratora ds. Komunikacji PROFECO zauważyło, że sen-184-sfci-2018 Który brzmi: „Konsumenci mogą swobodnie wybierać telekomunikacyjne urządzenia końcowe potrzebne do korzystania z usług telekomunikacyjnych.„.

Nie ma jasnego prawa

Biuro Zastępcy Prokuratora Generalnego ds. Komunikacji PROFECO nie udzieliło odpowiedzi firmie Xataka México w sprawie konkretnych przypadków Motoroli i Samsunga; Zamiast tego przytoczył dwa przepisy z NOM-184-SFCI-2018. Pierwsza stanowi, że telekomunikacyjne urządzenia końcowe dostarczane przez dostawców usług telekomunikacyjnych muszą posiadać homologację. Innymi słowy, wszystkie smartfony oferowane przez operatorów, takich jak Telcel czy AT&T, muszą spełniać oficjalne meksykańskie standardy i dlatego są regularnie importowane.

Drugie z wymienionych orzeczeń jest najciekawsze, gdyż stwierdza, że:

Konsumenci mogą swobodnie wybierać telekomunikacyjne urządzenia końcowe potrzebne do korzystania z usług telekomunikacyjnych.„.

Tekst jest kontynuowany:

„Żaden dostawca usług telekomunikacyjnych nie może żądać ani wymagać od konsumentów nabycia lub używania określonego telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu uzyskania dostępu do jego usług telekomunikacyjnych, o ile jest ono zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi wydanymi przez Instytut, z wyjątkiem przypadków określonych w pkt 3.8 niniejszego Regulaminu. Oficjalny standard meksykański.

Z tego, co wspomniało Biuro Prokuratora Generalnego, można wyróżnić trzy elementy transcendentne: Pierwszą z nich jest swoboda zakupów dla użytkowników. Nie ma przepisu, który zmuszałby ich do dokonywania zakupów wyłącznie na rynku regulowanym. Swoboda, jaką użytkownicy mają w wyborze usługi, dostawcy, sprzętu, urządzenia lub planu, Jest to prawo konsumentów usług telekomunikacyjnych W Meksyk.

READ  Jak cena dolara w Meksyku obudziła się dzisiaj, w czwartek, 13 lipca?

Po drugie, nic nie wskazuje, że producenci mogą lub nie mogą produkować zamków. Trzecia jest najbardziej kontrowersyjna, bo – jak czytamy – wydaje się, że tylko oni mogąProśba lub prośba„Konsumenci korzystający z określonego rodzaju telefonu komórkowego są operatorami. Powyższy akapit można interpretować w ten sposób, że operatorzy mogą to zrobić”Prośba lub prośba„Niektórzy korzystają z telefonów komórkowych, aby uzyskać dostęp do swoich usług.

Brak certyfikatu i gwarancji

w jakikolwiek sposób, zawód Wyjaśnił, że ci, którzy kupują w szarej strefie, nie mają polisy gwarancyjnejzgodnie z federalną ustawą o ochronie konsumentów. Twoje powołanie było i zawsze było jasne: Zakupów należy dokonać za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora. Jeśli telefon komórkowy zostanie zakupiony u autoryzowanego sprzedawcy i okaże się, że urządzenie nie ma certyfikatu, użytkownik może ubiegać się o gwarancję, a w przypadku jej nieudzielenia musi udać się do PROFECO.

Jeśli konsumenci zdecydują się na zakup urządzenia końcowego przez Internet lub w mediach społecznościowych, konieczne jest sprawdzenie, czy sprzęt ten jest oznaczony NOM-024. Ta procedura pozwoli Ci ustalić, czy urządzenie jest oficjalnie wprowadzone do obrotu w Meksyku, czy też zostało oficjalnie wprowadzone do obrotu.

Biuro prawnika PROFECO ds. telekomunikacji, Xataka w Meksyku

Wzmianka PROFECO o NOM, która nie uwzględnia nawet możliwości blokowania urządzeń przez producentów, wskazuje, że Samsung ma rację, twierdząc, że Meksyk pozostaje w tyle w wyjaśnieniu, co jest, a co nie jest dozwolone w odniesieniu do importu równoległego. „Ustawodawstwo pozostaje w tyle„powiedział dwa tygodnie temu Daniel Perez, starszy dyrektor ds. prawnych, zgodności i spraw zewnętrznych w firmie Samsung Mexico. Na tym samym spotkaniu, w odpowiedzi na szczere pytanie Zataka MeksykPerez powiedział:Nie ma przepisu zakazującego blokad w Meksyku„.

READ  Ambicje Renault w Meksyku

Teraz Samsung aktywnie zabiega o nowelizację prawa zabraniającego szarej strefy.

Czym jest szara strefa w Meksyku?

Szara strefa, czyli import równoległy, dotyczy urządzeń, które nie zostały certyfikowane do pracy w Meksyku, więc mogą nie być kompatybilne z pasmami używanymi w tym kraju, mogą nie mieć niezbędnego zasilacza, a nawet mogą stwarzać ryzyko pożaru, ponieważ nie są kompatybilne z napięciami.

Ostatnią zaletą jest to, że sprzęt jest tańszy. Problem w tym, że są użytkownicy, którzy kupują urządzenia z szarej strefy, nie wiedząc, że jest to szara strefa i mogą trafić na telefony komórkowe, które nie mają gwarancji, nie mówiąc już o tym, że nie są kompatybilne z opaskami lub nie mają odpowiedniego zasilacza .

Są też bardziej świadomi użytkownicy, którzy zazwyczaj z pomocą e-commerce i sprzedawców zewnętrznych dokonują zakupów w szarej strefie, wiedząc, że tracą gwarancję i robią to z ryzykiem, bo ostateczna cena zakupionego smartfona jest znacznie niższa niż oficjalna cena w kraju.

Według Samsunga są miesiące, w których jego udział w sprzedaży smartfonów w szarej strefie w Meksyku sięga 20%. Według Motoroli zakupy i sprzedaż jej telefonów w szarej strefie w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły pięciokrotnie.