Motorola zaczęła zakazywać smartfonów z szarej strefy 27 lipca 2023 r., a Samsung zaczął wysyłać masowe powiadomienia ostrzegające o imporcie równoległym 14 września 2023 r. Tendencja ta ma jeszcze dalszy precedens, kiedy w październiku 2022 r. ZTE zaczęło również zakazywać smartfonom „Nieregularny import„.
PROFECO pozostawało niemal na uboczu. Jej komunikaty skupiały się na podnoszeniu świadomości użytkowników, aby wiedzieli, czym jest szara strefa. I poznaj związane z tym ryzyko, zaczynając od faktu, że niecertyfikowany sprzęt traci gwarancję w Meksyku. To, czy producenci powinni jednostronnie zakazać stosowania wyrobów, to kwestia, w której PROFECO pozostaje bez stanowiska.
Jednak w odpowiedzi na pytanie zadane przez Xatakę México, Biuro Zastępcy Prokuratora ds. Komunikacji PROFECO zauważyło, że sen-184-sfci-2018 Który brzmi: „Konsumenci mogą swobodnie wybierać telekomunikacyjne urządzenia końcowe potrzebne do korzystania z usług telekomunikacyjnych.„.
Nie ma jasnego prawa
Biuro Zastępcy Prokuratora Generalnego ds. Komunikacji PROFECO nie udzieliło odpowiedzi firmie Xataka México w sprawie konkretnych przypadków Motoroli i Samsunga; Zamiast tego przytoczył dwa przepisy z NOM-184-SFCI-2018. Pierwsza stanowi, że telekomunikacyjne urządzenia końcowe dostarczane przez dostawców usług telekomunikacyjnych muszą posiadać homologację. Innymi słowy, wszystkie smartfony oferowane przez operatorów, takich jak Telcel czy AT&T, muszą spełniać oficjalne meksykańskie standardy i dlatego są regularnie importowane.
Drugie z wymienionych orzeczeń jest najciekawsze, gdyż stwierdza, że:
„Konsumenci mogą swobodnie wybierać telekomunikacyjne urządzenia końcowe potrzebne do korzystania z usług telekomunikacyjnych.„.
Tekst jest kontynuowany:
„Żaden dostawca usług telekomunikacyjnych nie może żądać ani wymagać od konsumentów nabycia lub używania określonego telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu uzyskania dostępu do jego usług telekomunikacyjnych, o ile jest ono zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi wydanymi przez Instytut, z wyjątkiem przypadków określonych w pkt 3.8 niniejszego Regulaminu. Oficjalny standard meksykański.
Z tego, co wspomniało Biuro Prokuratora Generalnego, można wyróżnić trzy elementy transcendentne: Pierwszą z nich jest swoboda zakupów dla użytkowników. Nie ma przepisu, który zmuszałby ich do dokonywania zakupów wyłącznie na rynku regulowanym. Swoboda, jaką użytkownicy mają w wyborze usługi, dostawcy, sprzętu, urządzenia lub planu, Jest to prawo konsumentów usług telekomunikacyjnych W Meksyk.
Po drugie, nic nie wskazuje, że producenci mogą lub nie mogą produkować zamków. Trzecia jest najbardziej kontrowersyjna, bo – jak czytamy – wydaje się, że tylko oni mogąProśba lub prośba„Konsumenci korzystający z określonego rodzaju telefonu komórkowego są operatorami. Powyższy akapit można interpretować w ten sposób, że operatorzy mogą to zrobić”Prośba lub prośba„Niektórzy korzystają z telefonów komórkowych, aby uzyskać dostęp do swoich usług.
Brak certyfikatu i gwarancji
w jakikolwiek sposób, zawód Wyjaśnił, że ci, którzy kupują w szarej strefie, nie mają polisy gwarancyjnejzgodnie z federalną ustawą o ochronie konsumentów. Twoje powołanie było i zawsze było jasne: Zakupów należy dokonać za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora. Jeśli telefon komórkowy zostanie zakupiony u autoryzowanego sprzedawcy i okaże się, że urządzenie nie ma certyfikatu, użytkownik może ubiegać się o gwarancję, a w przypadku jej nieudzielenia musi udać się do PROFECO.
Jeśli konsumenci zdecydują się na zakup urządzenia końcowego przez Internet lub w mediach społecznościowych, konieczne jest sprawdzenie, czy sprzęt ten jest oznaczony NOM-024. Ta procedura pozwoli Ci ustalić, czy urządzenie jest oficjalnie wprowadzone do obrotu w Meksyku, czy też zostało oficjalnie wprowadzone do obrotu.
Biuro prawnika PROFECO ds. telekomunikacji, Xataka w Meksyku
Wzmianka PROFECO o NOM, która nie uwzględnia nawet możliwości blokowania urządzeń przez producentów, wskazuje, że Samsung ma rację, twierdząc, że Meksyk pozostaje w tyle w wyjaśnieniu, co jest, a co nie jest dozwolone w odniesieniu do importu równoległego. „Ustawodawstwo pozostaje w tyle„powiedział dwa tygodnie temu Daniel Perez, starszy dyrektor ds. prawnych, zgodności i spraw zewnętrznych w firmie Samsung Mexico. Na tym samym spotkaniu, w odpowiedzi na szczere pytanie Zataka MeksykPerez powiedział:Nie ma przepisu zakazującego blokad w Meksyku„.
Teraz Samsung aktywnie zabiega o nowelizację prawa zabraniającego szarej strefy.
Czym jest szara strefa w Meksyku?
Szara strefa, czyli import równoległy, dotyczy urządzeń, które nie zostały certyfikowane do pracy w Meksyku, więc mogą nie być kompatybilne z pasmami używanymi w tym kraju, mogą nie mieć niezbędnego zasilacza, a nawet mogą stwarzać ryzyko pożaru, ponieważ nie są kompatybilne z napięciami.
Ostatnią zaletą jest to, że sprzęt jest tańszy. Problem w tym, że są użytkownicy, którzy kupują urządzenia z szarej strefy, nie wiedząc, że jest to szara strefa i mogą trafić na telefony komórkowe, które nie mają gwarancji, nie mówiąc już o tym, że nie są kompatybilne z opaskami lub nie mają odpowiedniego zasilacza .
Są też bardziej świadomi użytkownicy, którzy zazwyczaj z pomocą e-commerce i sprzedawców zewnętrznych dokonują zakupów w szarej strefie, wiedząc, że tracą gwarancję i robią to z ryzykiem, bo ostateczna cena zakupionego smartfona jest znacznie niższa niż oficjalna cena w kraju.
Według Samsunga są miesiące, w których jego udział w sprzedaży smartfonów w szarej strefie w Meksyku sięga 20%. Według Motoroli zakupy i sprzedaż jej telefonów w szarej strefie w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły pięciokrotnie.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Purple Suburban Nights Lightning Show 2023. Sprawdź
Amazon sprzedaje najtańszego drona z kamerą DJI w cenie outletowej
Walmart: 5 luksusowych butelek na świąteczny obiad za mniej niż 600 P