18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska od jutra zakazuje wjazdu na swoje terytorium samochodom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

Polska od jutra zakazuje wjazdu na swoje terytorium samochodom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

16 września 2023 r. – 11:51

Ukraina-Rosja-Polska – Agencja Delum

Polska ogłosiła dziś, że od jutra do kraju będzie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, niezależnie od tego, „czy właściciel jest obywatelem Rosji, czy z innego państwa”, oprócz tych już ogłoszonych przez Estonię. Łotwa, Litwa i Finlandia.

„Ponieważ zalecenia Komisji Europejskiej (KE) dotyczące zakazu wjazdu na teren UE pojazdów zarejestrowanych w Rosji mają zostać opublikowane 8 września, zakaz zacznie obowiązywać na polskiej granicy od północy dziś wieczorem” – napisano. Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Organizacja wyjaśniła, że ​​zakaz dotyczy wszystkich samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi.

„Dotyczy to wszystkich pojazdów użytkowych i osobowych, niezależnie od tego, czy ich właściciel jest obywatelem Rosji, czy obywatelem innego państwa. Zasadą jest, że samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjechać do Polski” – wyjaśniło ministerstwo. Raport opublikowany przez agencję informacyjną Sputnik.

W tym tygodniu Estonia, Łotwa, Litwa i Finlandia również zdecydowały o zakazie wjazdu pojazdów z Rosji. Wszyscy są członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), która potępia rosyjską inwazję na Ukrainę.

Decyzje zapadły po wydaniu 8 września noty KE wyjaśniającej, że sankcje nałożone przez Radę Unii Europejskiej na Rosję dotyczą także zarejestrowanych tam pojazdów prywatnych.

W konsekwencji, zgodnie z tekstem KE, obywatele Rosji nie mają prawa wjeżdżać samochodami do UE, nawet w celach turystycznych, nawet na krótki okres.

READ  Google umieszcza Meksyk przed Polską i Arabią Saudyjską