21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pierwszy statek załadowany ukraińskimi żaglami zbożowymi wbrew rosyjskiej blokadzie – DW – 19.09.2023

Pierwszy statek załadowany ukraińskimi żaglami zbożowymi wbrew rosyjskiej blokadzie – DW – 19.09.2023

Dziś (19.09.2023) statek Resilient Africa, załadowany 3000 ton pszenicy, opuścił port w Czarnomorsku w ukraińskim obwodzie odeskim, stając się pierwszym statkiem cywilnym, który przeciwstawił się ogłoszonej w zeszłym roku przez Rosję blokadzie wojskowej na Morzu Czarnym 20 lipca.

Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow napisał na swoim koncie w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter), że „elastyczny statek Africa, przewożący trzy tysiące ton pszenicy, opuścił port w Czarnomorsku i kieruje się do Cieśniny Bosfor. .”

W porcie w Czarnomorsku znajduje się kolejny statek handlowy „Arwiat”, załadowany pszenicą przeznaczoną do Egiptu. Statki towarowe Resilient Africa i Aroyat, pływające pod banderą archipelagowej Republiki Palau w Oceanii, w zeszłym tygodniu wpłynęły razem na Morze Czarne przez Cieśninę Bosfor w celu załadunku. Eksport 20 tys. ton zbóż do Afryki i Azji.

W ubiegłą sobotę (16.09.2023) Kubrakow wyjaśnił, że oba statki towarowe to „pierwsze dwa statki cywilne, które skorzystają z tymczasowego korytarza, aby dotrzeć do ukraińskich portów”. Przez Ukraińską Marynarkę Wojenną.”

Rosja rozwiązała porozumienie w połowie lipca Który zobowiązał się na rok do Turcji i Organizacja Narodów Zjednoczonych Umożliwienie żeglugi statkom przeznaczonym do eksportu zboża z trzech ukraińskich portów w obwodzie odeskim. Kilka dni po ogłoszeniu o odstąpieniu od porozumienia Rosja ogłosiła, że ​​uzna każdy statek wpływający na Morze Czarne i zmierzający do ukraińskich portów za uzasadniony cel wojskowy ze względu na podejrzenia o transport materiałów wojennych.

Ukraina odpowiedziała wzajemnym oświadczeniem I Intensywne ataki na rosyjskie okręty wojskowe na Morzu Czarnym. Ukraińskie drony i rakiety uszkodziły w ostatnich tygodniach kilka rosyjskich statków, co rodzi pytania o dominację Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym.

Przywrócenie żeglugi handlowej dla eksportu produktów rolnych z ukraińskich portów bez zgody Rosji stanowi nowe wyzwanie dla rosyjskiej dominacji morskiej.

Minnesota (Efe, AFP)

READ  Dlaczego uważa się go za pechowy dzień?