20 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy odkryli ogromny zbiornik wody zmagazynowany w skale zwanej Ringwoodite.

Naukowcy odkryli ogromny zbiornik wody zmagazynowany w skale zwanej Ringwoodite.

Ostatnio wydaje się, że co kilka dni pojawiają się jakieś niesamowite nowinki naukowe.

Najpierw odkryto przerażającą czarną dziurę skierowaną prosto na nas, następnie masywną dziurę w Słońcu, a u wybrzeży Meksyku odkryto drugą co do wielkości niebieską dziurę na świecie.

Teraz ludzie właśnie zdali sobie sprawę, że pod skorupą ziemską kryje się ogromny ocean.

Okazuje się, że 600 km pod ziemią znajduje się ogromny zbiornik wody, zmagazynowany w skale zwanej Ringwoodite.

Naukowcy odkryli, że woda magazynowana jest w skale płaszczowej w stanie gąbczastym, który nie jest ani cieczą, ani ciałem stałym, ani gazem, ale raczej stanem czwartym.

On Artykuł naukowy pod tytulem „Suche topienie w górnej części dolnego płaszcza” Opublikowano je w 2014 r. i przedstawiono wyniki.

„Ringwoodyt jest jak gąbka, pochłania wodę i jest coś wyjątkowego w strukturze krystalicznej ringwoodytu, która pozwala mu przyciągać wodór i zatrzymywać wodę” – powiedział wówczas geofizyk Steve Jacobsen.

„Ten minerał może zawierać dużo wody w warunkach głębokiego płaszcza” – dodał Jacobsen, członek zespołu odpowiedzialnego za odkrycie.

„Myślę, że w końcu widzieliśmy dowody na obieg wody na poziomie gruntu, co może pomóc wyjaśnić dużą ilość wody w stanie ciekłym na nadającej się do zamieszkania powierzchni naszej planety” – dodał. Naukowcy poszukiwali tych zaginionych głębokich wód od dziesięcioleci.”

Materiał z niebieskiego ringwoodytu.

(Joseph Smith/Uniwersytet Hawajski)

Naukowcy osiągnęli takie wyniki w czasie, gdy badali trzęsienia ziemi i odkryli, że sejsmografy rejestrują fale uderzeniowe pod powierzchnią ziemi.

Stamtąd udało im się ustalić, że woda została uwięziona w skale zwanej ringwoodytem.

Jeśli skała zawiera tylko 1% wody, oznacza to, że pod powierzchnią ziemi jest trzy razy więcej wody niż w oceanach na powierzchni.