23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego Pluton nie jest już uważany za planetę?  – Naucz mnie nauki

Dlaczego Pluton nie jest już uważany za planetę? – Naucz mnie nauki

Chociaż minęło już kilka lat, odkąd Pluton nie jest już samodzielną planetą, „znak” smutku pozostaje w naszych sercach. Ale dlaczego Pluton nie jest już częścią planet naszego Układu Słonecznego?

W 1930 roku Pluton został odkryty przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Williama Tombaugha w Obserwatorium Lowell w Arizonie.

Według doniczkaPluton <Planeta krasnoludków Który znajduje się w Pasie Kuipera>> Pas ten jest pełen lodowych ciał, oprócz innych planet Plutona (karłowatych), ale Pluton jest największy w pasie i z tego powodu nazywany jest również „Królem Pas Kuipera.”

Sama NASA na portalu Umieść przestrzeń, dokonuje dość dziwnego porównania, które daje wyobrażenie o wielkości Plutona. NASA porównała wielkość Plutona z rozmiarem Stanów Zjednoczonych i to jest ten sam obraz, który zostawimy wam później.

Ale dlaczego mówimy o wielkości Plutona? Cóż, jest to jeden z czynników, który sprawił, że Pluton zakwestionował jego uznanie za planetę samą w sobie, jednak ta cecha nie ma tak dużej wagi, jak inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby można było uznać go za planetę taką jak Ziemia .

Smutna historia planety, która nie jest planetą

Przez lata uważano, że Pluton jest planetą jak każda inna w naszym Układzie Słonecznym, z tą różnicą, że jest najdalej od Słońca, a także najmniejszym ze wszystkich jego „rodzeństwa” (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn , Uran i Neptun).

Kilka lat później, w 2006 roku, a dokładniej w sierpniu, Pluton został zakwestionowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). Jednomyślnie zdecydowano o przeklasyfikowaniu Plutona.

Źródło obrazu: NASA SpacePlace

24 sierpnia Pluton został usunięty z klasyfikacji „planety” i stał się „planetą karłowatą”, co jak dotąd okazało się dość kontrowersyjne dla tych, którzy nie są głęboko zaznajomieni z astronomią.

Ale dlaczego Pluton przestał być uważany za planetę taką jak reszta Układu Słonecznego i stał się planetą? Planeta krasnoludków? Odpowiedź jest taka, że ​​nie spełniało ono jednej z trzech podstawowych cech, jakie musi posiadać ciało niebieskie, aby można było uznać je za planetę.

READ  Emocjonalne przesłanie matki do lekarza, który leczył jej syna

Pluton ma tę właściwość, że jest kulisty, więc z tą pierwszą właściwością nie ma problemu. Planeta również krążyła wokół Słońca, dlatego też można ją uznać za planetę.

Więc? Co spowodowało, że planeta najdalej od Słońca została wyrzucona z rodziny? Niestety, orbita Plutona nie jest zdominowana przez inne masywne obiekty, więc jego orbita nie była „czysta”.

Jak wspomnieliśmy na początku, Pluton jest częścią Pasa Kuipera, gdzie znajdują się tysiące lodowych obiektów podobnych do Plutona.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.