3 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy chcą zmienić nazwę chrząszcza Hitlera – DW – 28.09.2023

Naukowcy chcą zmienić nazwę chrząszcza Hitlera – DW – 28.09.2023

W 1937 roku entomolog-amator Oskar Schiebel dodał do swojej kolekcji rzadkiego owada: nieznanego wcześniej brązowego, bezokiego chrząszcza pochodzącego z jaskiń w Słowenii. Ten austriacki inżynier, wielbiciel przez Adolfa Hitlera, Postanowiłem do niego zadzwonić Nos Hitlera. Pierwsza część nazwy pochodzi z języka greckiego i oznacza „bez oczu”, natomiast druga część jest oczywista.

Według raportów zaobserwowano to w ostatnich latach Neonaziścimiłośnicy pamiątek związanych z nazizmem byli skłonni płacić duże sumy za okazy tego chrząszcza, co stawiało gatunek na skraju wyginięcia.

Niektórzy badacze od lat twierdzą, że nazwy gatunków są podobne A. Hitler, A inne rzeczy, które wychwalają rasistów i kolonialistów, są obraźliwe i należy je zmienić. Niektóre towarzystwa naukowe podjęły działania w tym zakresie.

Ale, Jak wspomniano Nauki, Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej (ICZN), która reguluje nazewnictwo naukowe zwierząt, ogłosiła w styczniu swoją decyzję o niezmienianiu nazw, które wielu badaczy uważa za obraźliwe. Zdaniem komisarza ICZN Luisa Ciriaco, biologa z Uniwersytetu w Porto, zmiana tych nazw może wywołać wielkie zamieszanie, które wywołało ostrą debatę w środowisku naukowym.

Niesławny tytuł naukowy, który spycha gatunki na skraj wyginięcia

W razie A. Hitler, Problemy są poważniejsze. według wspomniany Poczta Waszyngtońska, Przez dziesięciolecia wielu taksonomistów sprzeciwiało się używaniu oznaczenia kojarzonego z osobą w głównej mierze odpowiedzialną za Holokaust, nie tylko ze względu na znaczenie imienia, ale także ze względu na ochronę gatunku. W końcu ten osławiony naukowy pseudonim dał początek nielegalnemu neonazistowskiemu handlowi chrząszczem, zagrażając jego przetrwaniu.

Botanicy lobbowali za zmianą obraźliwych nazw, takich jak „Hybertia” (na zdjęciu), duży rodzaj kwiatów gwinei australijskiej, który honoruje angielskiego abolicjonistę i właściciela plantacji George’a Hibberta. Zdjęcie: Rook/YAY Images/IMAGO

W 2006 roku, Niezależny wspomniany Że ekstremiści udali się do słoweńskich jaskiń, gdzie odnaleziono „żuka Hitlera”, który łapał okazy, i że dobrze zachowane okazy sprzedawano po równowartości około 1400 dolarów za sztukę. Nawet bawarska państwowa kolekcja zoologiczna doświadczyła kradzieży okazów A. Hitler, Jak podają media, nie wiadomo, czy złodziejami byli neonaziści, czy też pośrednicy chcący zarobić na rynku nazistowskich pamiątek.

READ  Czy psy są mądre? - Infobae

„To niewinny owad” – napisał w zeszłym roku kanadyjski antropolog. W Ekonomista. Dodał: „Dlaczego nie położymy kresu temu nielegalnemu handlowi zmieniając nazwę?”

Inne gatunki o kontrowersyjnych nazwach

Ta debata na temat obraźliwych nazw naukowych skłoniła nas również do zastanowienia się nad innymi przykładami, takimi jak przypadek gatunków, których nazwy niosą ze sobą uprzedzenia rasowe, seksistowskie i inne. Jak wspomniałeś Poczta Waszyngtońska, Obejmuje przypadki takie jak hipopotammusmussolini, Motyl pochodzący z Libii, nazwany na cześć faszystowskiego przywódcy Benito Mussoliniego; Hipertia, rodzaj roślin kwiatowych będący hołdem dla Anglika George’a Hibberta, znanego ze wspierania niewolnictwa i własności plantacji; I plantago capra, Lub babka, afrykańska roślina, której nazwa częściowo wywodzi się od obraźliwego południowoafrykańskiego określenia skierowanego do czarnych.

To skłoniło niektórych badaczy do wezwania do powołania komisji rewizyjnej, której zadaniem byłoby zbadanie kontrowersyjnych nazw i przedstawienie zaleceń dotyczących ich zmiany. Istnieje jednak nurt, który uważa, że ​​nie jest to konieczne, co wywołało ciągłe kontrowersje w kręgach naukowych.

Debata ta zapoczątkowała także dialog na temat tradycyjnych praktyk nadawania nazw nowym gatunkom. Na przykład jako wstałem Wiadomości Yahoo Australia w 2021 r., Są tacy, którzy kwestionują tradycję nadawania nazw gatunkom nie tylko po postaciach kontrowersyjnych, ale także po celebrytach, co czyni się w nadziei, że wzbudzi to większe zainteresowanie mediów.

„Jest bardziej prawdopodobne, że trafi do wiadomości, jeśli nazwiesz go na cześć słynnej gwiazdy pop” – powiedział taksonomista Kevin Thiele. Wiadomości Yahoo Australia. „To dobrze, ponieważ taksonomia powinna być w wiadomościach, ponieważ dokumentując gatunki, mamy nadzieję wykonać fundamentalną pracę, która zapobiegnie wyginięciu gatunków. Ale czy ktoś będzie wiedział, kim jest Beyoncé za kilkaset lat?” Skończyłem.

Pod redakcją Felipe Espinozy Wanga.