25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlatego zatrudniają młodych ludzi

Dlatego zatrudniają młodych ludzi

Pod koniec marca tego roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Polska (ABW) oświadczyła, że ​​będzie koordynować działania z innymi krajami. Rozbić rosyjską siatkę szpiegowską.

(Przeczytaj tutaj: Rosja wystrzeliwuje międzykontynentalny pocisk balistyczny zdolny przekroczyć tarcze obronne, kto wie?)

To nie pierwsza operacja w tym stylu. Faktycznie w marcu 2023 r. Polska Zatrzymano około 16 osób oskarżonych o prowadzenie tajnych operacji Moskwa.

Ta nowa operacja to jednak efekt współpracy ABW z kilkoma europejskimi służbami, m.in. z Czech, które również przeprowadziły testy.

Chociaż nie ujawniono więcej szczegółów na temat tych działań, amerykańska gazeta przeprowadziła niedawno dochodzenie Dziennik Wall Street Pokazuje, jak może działać jeden z tych frameworków.

Gazeta podaje, że Moskwa będzie rekrutować młodych ludzi do przeprowadzania tajnych operacji na terytorium Europy. Głównie na terenie Polski.


Archiwalne zdjęcie żołnierzy polskich.

Zdjęcie:Efez

Z artykułu wynika, że ​​rosyjskie służby wywiadowcze zatrudniają do tych prac słabo opłacaną i bezrobotną młodzież. Na przykład Telegram skontaktował się z Maksymem Leką, 22-letnim ukraińskim uchodźcą, w celu przeprowadzenia tajnych operacji, które później stały się bardziej niejasne.

„Wydaje się, że oferta pracy ogłoszona w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram na początku 2023 r. nie cieszy się dużym zainteresowaniem: malowanie sprayem graffiti na odległych płotach i przejściach podziemnych autostrad po 7 dolarów za sztukę. Kiedy Leha odebrał, odpowiedział mężczyzna, który przedstawił się jako Andrzej. W ciągu kilku dni Andrzej podniósł alarm: Leha instalował kamery na liniach kolejowych przewożących zachodnią pomoc wojskową dla sąsiedniej Ukrainy.

Pod koniec 2022 roku ujawniono, że Andrej stał na czele rosyjskiego wywiadu werbującego ludzi takich jak Leha do pracy szpiegowskiej.

Sieć działa od końca 2022 r., kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.. Sprawa aresztowania Lehy i 15 innych osób wywołała wśród Polaków ogromne oburzenie.

„Andrej był przykrywką dla rosyjskiej jednostki wywiadowczej, która od końca 2022 roku werbowała ludzi takich jak Leha do pracy szpiegowskiej” – dodała gazeta.

Archiwalne zdjęcie Rosji.

Zdjęcie:AFP

Oprócz Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Polska i Austria, Francja Był także na celowniku rosyjskiego wywiadu.

Rzeczywiście, 17 lutego niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło, że sieć hakerska powiązana z Kremlem od miesięcy szpiegowała setki niemieckich domów i biur.

FBI twierdzi, że operacja była częścią globalnego planu cyberszpiegostwa.

Co mówią polscy urzędnicy o innych sprawach szpiegowskich

Rosyjska siatka, która została rozwiązana w marcu tego roku, ma na celu „realizację celów polityki zagranicznej rządu”. KremlSzczególnie wyniszczający stan Polska Na arenie międzynarodowej pogarda Ukraina i wizerunek instytucji Unii Europejskiej” – stwierdziła ABW w oświadczeniu.

Decyzja ta jest także następstwem aresztowania w styczniu Polaka podejrzanego o pracę dla rosyjskich służb specjalnych – wyjaśniła ABW.

Człowiek, który przeniknął do Polski i europosłów, wykonywał zadania zlecane i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu.

„Człowiek, który przeniknął do Polski i europosłów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu” – podała agencja, nie ujawniając jego tożsamości.

Niemcy potępiły także rosyjskie szpiegostwo w Europie.

„Ta sprawa jest kolejnym przykładem szeroko zakrojonych i dalekosiężnych operacji wywierania wpływu przez Rosję (…) Niemcy są kluczowym celem rosyjskich operacji wywierania wpływu” – powiedział AFP rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

Ukraińscy żołnierze na polu bitwy (fot. akt). Wysiłki Rosji skupią się na zaostrzeniu wojny z Kijowem.

Zdjęcie:EFE/EPA/OLEG PETRASYUK

Rzekomo spiskował w celu zabicia Zełenskiego

W połowie kwietnia polska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu rzekomego współpracownika rosyjskich służb wywiadowczych, który brał udział w zbieraniu informacji o celu związanym z możliwym atakiem na prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski.

Obywatel Polski Paweł K został zatrzymany w bliżej nieokreślonym miejscu na terenie Polski w związku ze współpracą. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Ukraińską Prokuraturę i Służby Ochrony – wynika z raportu polskiej Prokuratury.

Prokuratorskie śledztwo wykazało, że podejrzany wyrażał chęć działania w charakterze agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego i nawiązywał w tym celu kontakty z osobami rosyjskimi bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę na Ukrainie.

„Do jego zadań należało zbieranie i przekazywanie informacji o bezpieczeństwie lotniska Rzeszów-Jasionka wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej” – czytamy w raporcie, odnosząc się do lotniska na wschodzie kraju, dokąd Zełenski ma podróżować w dniu wylotu. . Z Ukrainy.

„Miało to między innymi pomóc rosyjskim służbom specjalnym w zaplanowaniu ewentualnego ataku na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zagranicznej głowy państwa” – kontynuowano w notatce, nie wdając się w szczegóły.

Ukraińskie służby bezpieczeństwa (SBU) również potwierdziły swoją rolę w operacji, która doprowadziła do aresztowania podejrzanego.

READ  Podróż Kamali Harris do Europy na prośbę Polski jest napięta