16 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Korea Południowa i Polska dążą do wzmocnienia swoich więzi gospodarczych

Korea Południowa i Polska dążą do wzmocnienia swoich więzi gospodarczych

Korea Południowa i Polska spotykają się w Seulu, aby omówić sposoby poprawy dwustronnego handlu, inwestycji i ogólnych powiązań gospodarczych jako strategiczni partnerzy w kluczowych branżach. Po szczycie, który odbył się w zeszłym miesiącu, oba kraje uznały znaczenie rozszerzenia współpracy w takich obszarach, jak energia jądrowa, obronność i pojazdy elektryczne.

Minister przemysłu Korei Południowej Lee Sang-yang wyraził oczekiwania dotyczące zwiększonego handlu i inwestycji, szczególnie w zaawansowanych sektorach przemysłu, w miarę wchodzenia większej liczby południowokoreańskich firm na rynek europejski. Wezwał także do wsparcia polskiego rządu dla południowokoreańskich firm działających w Polsce w związku z obawami dotyczącymi nowych unijnych przepisów dotyczących firm zagranicznych, w tym mechanizmu dostosowania granic węglowych (CBAM).

CBAM to system nakładający cła importowe na towary takie jak stal, cement, energia elektryczna i aluminium w oparciu o emisję dwutlenku węgla podczas produkcji. Minister przemysłu Korei Południowej zwrócił się do Polski o pomoc w poruszaniu się po nowych przepisach.

Ponadto Lee zabiegał o wsparcie Polski dla starania Korei Południowej o organizację Wystawy Światowej Expo 2030 w Pusanie, podkreślając potencjalne korzyści, jakie mogłoby to przynieść obu krajom.

Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Korei Południowej w Europie Środkowej, a dwustronna wymiana handlowa osiągnęła w zeszłym roku kwotę 8,95 miliarda dolarów. Obydwa kraje postawiły sobie za cel potrojenie dwustronnego handlu do roku 2030.

Firmy takie jak Samsung Electronics, LG Electronics i LG Energy Solutions są znacząco obecne w Polsce, promując południowokoreańskie interesy biznesowe w tym kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, dyskusje między Koreą Południową a Polską mają na celu wzmocnienie więzi gospodarczych, stworzenie wzajemnie korzystnych możliwości w różnych branżach i dalsze cementowanie strategicznego partnerstwa.

dowody:
– Agencja informacyjna Yonhap