18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak włączyć nabiał do diety?

Jak włączyć nabiał do diety?


Powody z gastronomii i nauki, aby nie rezygnować z produktów mlecznych
Nauki medyczne i gastronomia wspólnie bronią spożycia produktów mlecznych. Dwóch czołowych ekspertów, takich jak dr Rosaura Leys i szef kuchni Pepa Muñoz, zdecydowanie opowiada się za włączeniem tych produktów do każdej zdrowej diety, choć zdają sobie sprawę, że moda, oszustwa i dezinformacja w alarmujący sposób zmieniają nawyki konsumpcyjne.


Prezenter.- Ze świata gastronomii Pepa Muñoz („El Quenco de Pepa” i „La Huerta de Pepa”) zwraca uwagę, że szefowie kuchni mają obowiązek „nadawać wartość” tym produktom, ponieważ „gotowanie to jedzenie, a to z kolei to medycyna zapobiegawcza.” Dlatego Muñoz – przedstawiciel Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju Mleczarstwa, organu doradczego kampanii europejskiej, powiedział:Zawiera europejskie produkty mleczne– Wzywa do „poświęcenia czasu na jedzenie” i zachęca do „przekazywania dzieciom książki kucharskiej skupiającej się na diecie śródziemnomorskiej i atlantyckiej, ponieważ jest ona wielkim skarbem naszej kultury i naszego życia”. Produkty cieszą się dużym uznaniem ponieważ Hiszpania „ma wspaniałą kulturę” w korzystaniu z „tradycyjnej kuchni”, która obejmuje składniki pochodzące z bezpośredniego otoczenia, w sposób zrównoważony.


„Moim zdaniem istnieje ogromny brak wiedzy i zamieszanie wokół produktów mlecznych, takich jak na przykład sery. Kiedy podajemy je jako deser lub przystawkę, tworzymy pyszne stoły, które możemy łączyć z innymi potrawami, takimi jak anchois, pomidory, winogrona, orzechy itp. I zaskakuj kreacjami charakteryzującymi się równowagą, która zawsze charakteryzuje dietę śródziemnomorską i atlantycką. „Nie możemy tracić z oczu faktu, że te produkty mają ogromne bogactwo gastronomiczne i korzyści zdrowotne” – podkreśla wybitny szef kuchni.


Dlaczego warto włączać produkty mleczne do swojego codziennego koszyka?


Jeśli to możliwe, włączaj produkty mleczne do niektórych swoich dań i deserów. W deserach nie brakuje oczywiście dobrej deski serów. Postanowił założyć piwnicę w jednym z zarządzanych przez siebie zakładów, aby pokazać swoim klientom bogactwo kraju w tę żywność i jej różnorodność, niezależnie od tego, czy są to owce, kozy i tres leche, w różnym stopniu dojrzałości. „Krótko mówiąc, chcę pomóc w promowaniu tej kultury i tradycji w kontekście, w którym obszary wiejskie potrzebują większego wsparcia i nowych zachęt do walki z pustą Hiszpanią” – wyjaśnia Muñoz.


Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie produkty mleczne zawsze odgrywały ważną rolę w tradycyjnej kuchni, która szanuje zasoby środowiska, z zerowym kilometrem rolnictwa i hodowli, która stawia na pierwszym miejscu „wykorzystywanie wszystkiego”. Uważa jednak, że zbyt często kuchnia awangardowa, która po prostu się zdezaktualizowała, wykorzystuje mniej nabiału: „Trzeba starać się, aby tak się nie działo, bo trzeba doceniać nasze mleczne bogactwo i poświęcać czas kuchni wspomnień i emocje.” Co przenosi nas z powrotem do dzieciństwa, do pożywienia na całe życie.

READ  Stan powszechny u kobiet, któremu można zapobiec w Portoryko


I oczywiście produkty mleczne wyróżniają się również w wypiekach: „Co byśmy zrobili bez produktów mlecznych, takich jak masło, mleko i przetwory mleczne? W moim przypadku mam ochotę na pudding ryżowy, który jadłam z szóstką rodzeństwa po powrocie ze szkoły, do którego dodawałam serek ze śmietaną i miodem, serek z pigwą czy słynny sernik. „Jako przystawka lub danie główne, nie znam nikogo, kto nie uwielbiałby krokietów, ponieważ nabiał zajmuje centralne miejsce jako świetny główny składnik” – mówi szef kuchni. W tym kontekście Pepa Muñoz wzywa do wzmocnienia edukacji żywieniowej w szkołach, aby dzieci nauczyły się włączać produkty mleczne do sztuki gotowania, „ponieważ śniadanie, obiad, przekąski, a nawet kolację musimy jeść z produktami mlecznymi”. sałatki, sosy jogurtowe, z emulsją Oregano, kminek lub orzechy włoskie, z karczochami lub zielonymi szparagami. Produkty mleczne są bezkonkurencyjne„, podsumowuje.


Doktor Lees ostrzega przed rezygnacją z nabiału i innych zagrożeń dla zdrowia


Z punktu widzenia zdrowotnego pojawia się także ostrzeżenie o ryzyku związanym z rezygnacją z produktów mlecznych. Tak jest w przypadku wybitnej dr Rosaury Lis, profesora na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Santiago de Compostela oraz doradcy Komitetu Naukowego i Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju InLac. Lees jest głównym badaczem Grupy Badawczej ds. Żywienia Dzieci w Instytucie Badań nad Zdrowiem w Santiago. Członek CyberOtyłości. Między innymi prezes Hiszpańskiej Fundacji Żywienia (FEN) oraz Komisji Żywienia i Karmienia Piersią Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego.


Rosaura Liss uważa, że ​​ma to wzbudzić czujność, a nawet niepokój, jeśli zaprzestaniemy spożywania pokarmów, które od zawsze były częścią tradycyjnej zdrowej i zrównoważonej diety, np. śródziemnomorskiej czy atlantyckiej, co w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego mamy najwyższą średnią. w naszym kraju. „Kraj i regiony takie jak Galicja mogą pochwalić się długowiecznością swojej populacji podobną do Japonii”.


„Wiąże się to z fałszywymi chwilami mody i mitami. Na przykład źle wykorzystuje się, nadużywa i przekazuje przekaz o nietolerancji laktozy. Przestrzega, że ​​ze względu na podejrzenia kliniczne nie należy stosować restrykcyjnej diety. Tak naprawdę lekarz przypomina, że ​​” jest bardzo niewiele osób, które nie tolerują zalecanych ilości spożycia nabiału”, chociaż branża produkuje już przetwory mleczne niezawierające laktozy, które „pozwalają nam na dokonywanie lepszego wyboru” żywności w oparciu o cechy osobiste. Jego zdaniem „narzucanie wartości odżywczych ograniczenia w naszej diecie nie są sprawą trywialną.” „Wiąże się ze zmianami w sposobie odżywiania się i może stanowić znaczne ryzyko żywieniowe, także jeśli chodzi o produkty mleczne”.

READ  Jest to aplikacja, która może dać Ci test z matematyki


Dlaczego tak ważne jest spożywanie przynajmniej 3 produktów mlecznych dziennie?


W tym sensie Rosaura Lees wzywa do „edukacji żywieniowej naszych dzieci na temat ich preferencji żywieniowych. Ponieważ kiedy nauczysz się jeść w określony sposób, w zdrowy sposób, utrzymasz ten nawyk do końca życia”. Te preferencje żywieniowe zaczynają się w łonie matki i w pierwszych latach życia. Dlatego musimy wzmocnić pozycję szkoły i stołówki szkolnej jako miejsca edukacji żywieniowej oraz wprowadzić do szkolnego programu nauczania „zdrowy tryb życia”. I tak, dzieci powinny brać lekcje gotowania, umieć czytać etykiety, wybierać lokalne potrawy i znać nasze kulturowe tradycje kulinarne.


Dowody naukowe zalecają spożywanie średnio trzech produktów mlecznych dziennie przez całe życie. To nie przypadek, że te pokarmy dostarczają zalecanej dla naszego zdrowia ilości makro- i mikroelementów, ponieważ są głównym źródłem m.in. wapnia, ale także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Lees podkreśla szczególne znaczenie, aby w dzieciństwie nie zaniedbywać spożywania produktów mlecznych, ponieważ są one „niezbędnym” pożywieniem dla „wzrostu i rozwoju” dziecka oraz dobrej „mineralizacji kości” w tym wieku.


Jak podkreśla lekarz, główne przyczyny chorób i zgonów są dziś powiązane z niezdrowym trybem życia, na który w zasadzie składają się trzy przyczyny, które idą w parze: niedożywienie, brak aktywności fizycznej oraz coraz bardziej siedzący tryb życia, powiązany głównie z nadużywaniem. Z ekranów.


Ponadto duża część dzieci jada w stołówkach szkolnych lub stołówkach przy szkołach i w tym momencie jego zdaniem „menu powinno być zgodne z tradycjami kulinarnymi regionu”. „Mamy wiele przepisów na wykorzystanie nabiału nawet w deserach, z odrobiną dodatku cukru, jak np. ser z pigwą, smażone mleko czy budyń ryżowy. „Nie możemy pozwolić, aby zatracono sztukę gotowania, jej związek z tradycjami rodzinnymi, dzielenie się przy stole i cieszenie się każdym daniem” – wyjaśnia.

READ  Czy chcesz usunąć swoje dane z Internetu? 7 kroków, aby oczyścić swoje ślady z Internetu – naucz mnie czegoś o nauce


Laktoza, wspaniały składnik odżywczy


Mimo wszystko wokół produktów mlecznych narosło wiele nieporozumień i dezinformacji. „Na przykład nie można być uczulonym na laktozę. W każdym razie byłaby to nietolerancja” oraz „Laktoza jest cukrem i można nie tolerować laktozy, ale nigdy nie mieć alergii”.


„W obliczu tendencji do unikania tych produktów, w rzeczywistości niewielka liczba osób nie może spożywać zwykle zalecanych ilości produktów mlecznych, a w wielu przypadkach osoby nietolerujące laktozy dobrze trawią jogurt lub ser (fermentowany). Mają Mniej laktozy, są lepiej tolerowane.) Dla tych, którzy w ogóle nie tolerują laktozy, są nabiał bez laktozy… Nie musimy rezygnować ze spożywania nabiału, laktoza pomaga wchłonąć wapń i witaminy D.


Podsumowując, Rosaura Liss broni informacji i nauki przed oszustwami i fałszywymi przekonaniami, aby zapobiec porzuceniu przez społeczeństwo tradycyjnej żywności i diet w regionie Morza Śródziemnego i Atlantyku. Badania medyczne udowodniły, że jest to zdrowe i konieczne w celu zapobiegania niektórym chorobom. Zatem wobec „hasła” tych, którzy uciekają od nabiału i twierdzą, że „człowiek jest jedynym zwierzęciem, które przez całe życie pije mleko”, lekarz odpowiada z wyraźną kontemplacją: „Człowiek jest także jedynym zwierzęciem, które osiągnęło wydłużenie ich średniej długości życia do 90 lat.” „Prawie” (w dużej mierze dzięki zdrowemu odżywianiu).
Webinar: Epidemiczna choroba krwotoczna (EHE): ​​Jak postępować?

Webinar: Epidemiczna choroba krwotoczna (EHE): ​​Jak postępować?