23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiadomości, sytuacja w Gazie i nie tylko

Wiadomości, sytuacja w Gazie i nie tylko

Rzecznik Obrony Cywilnej Gazy powiedział, że podczas operacji Dżabalia całkowicie zniszczono około 300 domów

Słup dymu unosi się podczas izraelskiego bombardowania Dżabalii, na północ od Gazy, 14 maja 2024 r., w związku z trwającym konfliktem na terytoriach palestyńskich między Izraelem a Hamasem. (Obraz AFP za pośrednictwem Getty Images)

Rzecznik Obrony Cywilnej Gazy Mahmoud Basal powiedział w sobotę CNN, że około 300 domów zostało całkowicie zniszczonych w ciągu siedmiu dni podczas izraelskiego wtargnięcia do obozu Dżabalia w północnej Strefie Gazy.

Basal powiedział, że w zeszłym tygodniu w Jabalii jego zespoły wydobyły 150 ciał i uratowały setki rannych, pomimo trudności związanych z bezpieczeństwem sprzętu, malejącymi dostawami paliwa i brakiem ciężkiego sprzętu.

Ostrzegł, że wiele ciał nadal znajduje się pod gruzami, ponieważ zespołom obrony cywilnej nie udało się do nich dotrzeć ani ich wydobyć. Basal powiedział, że jego zespół ratowników bał się zbliżyć do niektórych obszarów pomimo wezwań obywateli o pomoc ze względu na izraelski ogień.

Dodał: „Dziś wydobyliśmy dwa ciała z domu Al-Dahera w Dżabalii, ale według informacji, które uzyskaliśmy od mieszkańców okolicy, pod gruzami nadal znajduje się 15 ciał”.

Zespołowi obrony cywilnej zabrakło paliwa i obecnie utrzymuje się z niewielkich datków od obywateli. Dodał: „Zgodnie z protokołem na każde wezwanie pomocy musimy wysłać 4-5 pojazdów, w tym karetkę pogotowia. Teraz wysyłamy tylko jeden”.

„Jeśli w naszych samochodach i wozach strażackich zabraknie paliwa, będzie to oznaczać katastrofę. Zginą ludzie, których można uratować” – powiedział Basal.

Mówi, że ze względu na brak ciężkiego sprzętu i ograniczone paliwo wysiłki poszukiwawczo-ratownicze w całej Gazie zostały ograniczone.

Dwa dni temu zespół usłyszał głos dziewczyny wołającej spod gruzów swojego zniszczonego domu w obozie Al-Shati. „Krzyczała, a zespół próbował do niej dotrzeć przez pięć godzin, kopiąc ręcznie, ale potem jej głos zniknął. Kiedy w końcu do niej dotarli, okazało się, że nie żyje. Gdybyśmy mieli odpowiedni zespół, moglibyśmy ją uratować w ciągu kilku minut minuta.” Godzinę” – powiedział.

READ  Do czego tak naprawdę służy otwór w górnej części nakładek na długopisy? - Enséñame de Ciencia

Basal powiedział: To powracająca historia.

Powiedział: „Izrael realizuje politykę spalonej ziemi”, wyjaśniając, że po sobotniej wizycie w dzielnicy Zaytoun w mieście Gaza był świadkiem całkowitego zniszczenia. Powiedział: „Zniszczono jedyny ośrodek zdrowia, który wspiera społeczność. Zniszczono szkoły. Zniszczono studnie. Okupacja zniszczyła wszystko, co mogło podtrzymać życie”.