19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czerwona farba na obrazie Courbeta „Pochodzenie świata” we francuskim muzeum

Czerwona farba na obrazie Courbeta „Pochodzenie świata” we francuskim muzeum

Obraz Gustave’a Courbeta „Pochodzenie świata” (1866) został spryskany czerwoną farbą w poniedziałkowe popołudnie w Centre Pompidou-Metz we wschodniej Francji – podała fundacja artystyczna, która wypożyczyła obraz Orsay muzeum w Paryżu. .

Dział komunikacji muzeum stwierdził, że dzieło przedstawiające płeć żeńską jest „chronione szkłem”.

To „dzieło”, które zatytułowano „Kobieta jest nierozłączna z artystą”, wykonała głównie francusko-luksemburska artystka Deborah de Robertis.

Prawniczka jednej z uczestniczek wydarzenia powiedziała, że ​​pragnie dołączyć do „globalnego ruchu” zrzeszającego „młode artystki wszystkich dyscyplin”.

Według Centre Pompidou Metz, na pięciu pracach umieszczono frazę „MeToo”, które dodało, że wszystkie są „w trakcie badania”.

„Z całym szacunkiem dla ruchów feministycznych, jesteśmy zszokowani, gdy widzimy wandalizm wobec dzieł artystek, zwłaszcza artystek feministycznych, które stanowią centrum zmagań w historii sztuki” – powiedziała Chiara Parisi, dyrektor Muzeum Pompidou. – napisano w oświadczeniu.
De Robertis wyjaśniła, że ​​chciała „rzucić wyzwanie historii sztuki”, pisząc „MeToo” o słynnym obrazie Courbeta, „ponieważ kobiety są początkiem świata”.

Prokurator z Metz, Yves Badorc, powiedział AFP, że po południu aresztowano dwie młode kobiety niekarane.

Zdaniem Badurka możliwe jest, że za kradzieżą innego przedsiębiorstwa stoi osoba trzecia, która nie została aresztowana. Jest to czerwony haft na płótnie autorstwa Annette Messager zatytułowany „Je pense donc je suce” („Myślę, więc jestem obrzydliwy”, 1991).

Praca De Robertisa zatytułowana „Mirror of the Origin of the World” jest prezentowana w pobliżu „The Origin of the World” w ramach wystawy w Centre Pompidou w Metz poświęconej psychoanalitykowi Jacques’owi Lacanowi.

Artystka pojawia się na nim nago pod dziełem Courbeta, performansem, który odbył się 29 maja 2014 roku w Musée d’Orsay.

Francuski wymiar sprawiedliwości skazał w sierpniu 2020 roku Deborah De Robertis na karę grzywny w wysokości 2000 euro (2155 dolarów) za pojawienie się nago w 2018 roku podczas jednego z jej „przedstawień” przed grotą sanktuarium w Lourdes w południowo-zachodniej części kraju. .

READ  Ernesto Di Alessio oczyścił imię syna po skandalu

Kilkukrotnie wychodziła także na wolność po podobnych akcjach, zwłaszcza w 2017 roku, kiedy pokazała swoją płeć w Luwrze przed obrazem La Gioconda w Paryżu.

Pochodzenie naukowca Gustave’a Courbeta

Uważany jest za jedno z arcydzieł aktu kobiecego w sztuce, „Pochodzenie świata” (L’Origine du monde). Gustawa Couberta, w ekstremalnym zbliżeniu, jako element centralny, ukazuje kobiecą seksualność w całej okazałości; Najbardziej oczywisty w historii malarstwa. To, podobnie jak inne prace przedstawiające nagie kobiety, wywołało krytykę francuskiego malarza za „nieprzyzwoitość” i oskarżenia o „atakowanie moralności religijnej”.

W 1995 roku rozpoczęto prace na zlecenie tureckiego dyplomaty i kolekcjonera dzieł sztuki Halila Beya. Do wystawienia w Musée d’Orsay. Ze względu na treść umieszczono go w oddzielnym pomieszczeniu i wprowadzono stały monitoring, gdyż zarządcy obiektu obawiali się reakcji publiczności.

Jakie to przesadzone, prawda? Cóż, w XXI wieku Facebook ocenzurował rysowanie. Jeden z użytkowników umieścił je jako zdjęcie profilowe, a gdy zostało usunięte, poprosił o wyjaśnienia. Jedyną odpowiedzią było to, że bardzo im przykro, że sieć społecznościowa nie „rozróżnia, co jest pornografią, a tym, co jest dziełem sztuki”.

To zdjęcie, zrobione 22 grudnia 2023 r., przedstawia Pochodzenie świata (1866) autorstwa francuskiego malarza i rzeźbiarza Gustave’a Courbeta (1819-1877) Podczas wernisażu wystawy „Lacan, wystawa – Kiedy sztuka spotyka psychoanalizę” w Musée Pompidou Metz, w Metz, północno-wschodnia Francja. Słynny obraz Gustave’a Courbeta „Pochodzenie świata” został zaprezentowany w pracy pod kierownictwem francusko-luksemburskiej performerki Deborah de Robertis, zatytułowanej „Nie oddzielasz kobiety od artysty” w Centre Pompidou – Metz, 6 maja 2024 r. .
Jana-Christophe’a Verheijena/AFP

Z informacją z Agencja prasowa Francji

De La R: Należy zaznaczyć, że obraz Gustave’a Courbeta „Pochodzenie świata” od dawna był przedmiotem kontrowersji i debat w sferze artystycznej i społecznej, nie tylko ze względu na wyraźne przedstawienie kobiety. ciała, ale także na różne interpretacje i krytykę, jakie wywołało ono od jego powstania. Fakt, że Facebook narzuca cenzurę obrazów w XXI wieku, odzwierciedla ciągłe napięcia między wolnością wypowiedzi artystycznej a przepisami dotyczącymi treści na platformach cyfrowych. W 2011 roku portal społecznościowy spotkał się z krytyką po usunięciu zdjęcia pracy Courbeta opublikowanego przez użytkownika, co wywołało kontrowersje wokół algorytmów cenzury i ich zdolności do odróżniania treści artystycznych od treści wulgarnych. Ten incydent uwydatnia złożoność zarządzania treścią w zglobalizowanym kontekście, w którym zbiegają się różne systemy kulturowe i społeczne.

READ  Horoskop na dziś, czwartek, 11 maja: Prognozy dotyczące miłości, pieniędzy, zdrowia i pracy według tarota i twojego znaku zodiaku | Od Barana do Ryb | Wskazówki | Meksyk | Hiszpania | mx jest | Meksyk