3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny, Trump i nadchodzący „czarny łabędź” – DW – 01.12.2023

Chiny, Trump i nadchodzący „czarny łabędź” – DW – 01.12.2023

Lata 2020. były jak dotąd dość wyboiste dla gospodarki światowej. Najpierw z Covid-19 pandemia które uderzyły w światowy wzrost gospodarczy, a następnie wraz z rosyjską inwazją Ukraina W lutym 2022 r. ceny ropy naftowej znacząco wzrosły, co doprowadziło do wzrostu inflacji. Następnie łańcuchy dostaw poniosły nową porażkę Europa Zaprzestał handlu ze swoim głównym partnerem energetycznym.

Nie zabrakło wątków pobocznych: upadek kryptowalut, praca zdalna i coraz bardziej zauważalna obecność Sztuczna inteligencja (AI) W codziennym życiu praktycznym.

Czy zatem zbliżamy się do roku 2024, czy gospodarka światowa zmierza w stronę tak potrzebnego okresu odpoczynku i stabilności?

Ogólna perspektywa

Chociaż inflacja w najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata znacznie spadła,… Stopy procentowe są nadal wysokie i nie wiadomo z całą pewnością, kiedy mogą spaść.Ponieważ banki centralne niechętnie działają szybko. Część ekspertów wskazuje, że skutki zacieśnienia polityki pieniężnej zaczną pojawiać się w 2024 r., gdyż w 2023 r. nie będzie już tak prawdopodobne, jak wielu uważa.

„Globalna gospodarka nie osłabiła się tak bardzo, jak sądziliśmy, biorąc pod uwagę wszystkie wstrząsy, które widzieliśmy” – powiedział DW Adam Slater, główny ekonomista w Oxford Economics. „Ale uważamy, że część z nich to tylko kwestia czasu”.

Slater ma taką nadzieję Globalny wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie znacznie „słabszy”. Nie wyklucza się stagnacji technicznej.

Obejrzyj „Chiński smok”

W 2024 r. należy uważnie obserwować spowolnienie chińskiej gospodarki.

„Jest to ważne dla globalnego wzrostu i dynamiki gospodarki azjatyckiej” – mówi Slater.

Bank Światowy ostrzegał o tym na początku tego roku Chiny i trudności gospodarcze Będzie to miało wpływ na cały region Azji Wschodniej, który uważany jest za jeden z głównych motorów gospodarczych świata.

Jednak William Rensch z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie jest bardziej optymistyczny. „Jedną z interesujących cech gospodarek kontrolowanych przez państwo jest ich zdolność do odraczania konsekwencji swoich błędów” – powiedział DW.

READ  Czy meksykańskie banki powinny obawiać się najgorszego? - Finanse

Jednak jednym z obszarów zainteresowania jest Tajwan. Choć niedawne spotkanie Xi Jinpinga i Joe Bidena wskazywało na swoistą odwilż w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, Nad światową gospodarką unosi się możliwość chińskiej inwazji na Tajwan.

„Shea myśli o dziedzictwie i jedną z rzeczy, które chce zrobić, jest dodanie ostatniego elementu układanki” – mówi.

Ukraina, żywność i paliwo

Choć konflikt na Tajwanie może pojawić się w odległej przyszłości, jest prawdopodobne, że do niego dojdzie Wojna na Ukrainie W 2024 r. nadal będzie ona miała istotny wpływ na gospodarkę światową.

Dla Sushanta Singha najważniejszą zmienną jest „zdecydowanie wojna między Rosją a Ukrainą, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na trzy rzeczy: żywność, nawozy i paliwo”. „Te trzy rzeczy dotyczą największej liczby ludzi, szczególnie na Globalnym Południu” – zauważył.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku.Zdjęcie: Joe Raedle/AFP/Getty Images

Gorączka wyborcza

W 2024 r. na całym świecie do urn pójdzie ponad 4 miliardy ludzi. W przypadku Stanów Zjednoczonych W sondażach Donald Trump wyprzedza obecnie prezydenta Bidena.Biorąc pod uwagę, że podczas swojej ostatniej prezydentury wywołał wojnę handlową z Chinami, istnieją poważne obawy, co jego druga kadencja może oznaczać dla światowej gospodarki.

Ale jak pokazały nam wydarzenia takie jak pandemia i wojna na Ukrainie, to nieoczekiwane i nieoczekiwane rzeczy często mają największy wpływ.

„Najbardziej niepokoją mnie czarne łabędzie, czyli nieoczekiwane zdarzenia, które powodują katastrofalne skutki” – mówi Wrench.

(aaa)