19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Światowa Organizacja Zdrowia świętuje 100-lecie poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt

Światowa Organizacja Zdrowia świętuje 100-lecie poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt


Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) świętuje stulecie niezachwianego zaangażowania i osiągnięć w promocji zdrowia na całym świecie, które uczyniły ją autorytetem międzynarodowym.


Zdjęcie: OMSA.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WHOA) z dumą świętuje 100 lat niezachwianego zaangażowania i osiągnięć w promowaniu zdrowia i dobrostanu zwierząt na całym świecie. Droga, która doprowadziła WHO do pozycji światowego autorytetu w dziedzinie zdrowia zwierząt, była naznaczona długą historią punktów zwrotnych.

OMSA powstała w 1924 roku, kiedy 28 krajów zjednoczyło się w celu zwalczania księgosuszu, jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób zwierzęcych tamtych czasów. Inicjatywa ta, będąca odpowiedzią na wyzwania związane ze wzrostem międzynarodowego handlu zwierzętami i ich produktami, położyła podwaliny pod wiodącą pozycję FAO w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt na poziomie międzynarodowym. W 2011 r. księgosusz stał się pierwszą chorobą zwierząt, którą uznano za wytępioną na całym świecie.

Obecnie 28 krajów, które podpisały Międzynarodową konwencję z 1924 r., liczy 183 członków. W maju 2023 roku organizacja, wcześniej znana jako OIE (Office Internationale de Epidemiology), przeszła kompleksowy rebranding korporacyjny i dostosowała swój akronim do nazwy zwyczajowej – Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WHO).

„Rygoryzm naukowy i przejrzystość były zasadami przewodnimi od samego początku aż do chwili obecnej. W ubiegłym stuleciu świat był świadkiem dramatycznych zmian, od rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych po katastrofy związane z klimatem, a pojawiające się dzisiejsze wyzwania zmieniły tę koncepcję.” Zdrowie i dobrostan zwierząt — to wymaga Ciągłe rozwijanie naszego mandatu, współpracy i zarządzania zdrowiem oraz wprowadzanie nowych obszarów pracy, takich jak leczenie zwierząt. zwierząt w sytuacjach awaryjnych” – jak wyjaśnili Światowa Organizacja Zdrowia.

Naznaczyła go epidemia

Pod wpływem pandemii Covid-19 podejście „Jedno zdrowie” nabrało tempa, co doprowadziło do utworzenia czterostronnego partnerstwa z FAO, UNEP i WHO, którego celem jest zapewnienie większej integracji zdrowia ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowia środowiska. Monitorując i upowszechniając wiedzę na temat chorób zwierząt, pracowaliśmy nad ograniczeniem ich negatywnego wpływu na społeczeństwo. Od ponad wieku jesteśmy na czele walki z zakaźnymi chorobami zwierząt, wykorzystując innowacje jako siłę napędową.

READ  PAHO wzmacnia relacje z uczelniami i szkołami medycznymi w celu wzmocnienia strategii kardiologicznej - PAHO/WHO

„Solidarność i ścisła współpraca z naszymi członkami była kluczem do naszego sukcesu. Te bliskie relacje były niezbędne do uzyskania dokładnych i aktualnych informacji oraz stworzenia narzędzi pomagających kontrolować ogniska chorób i rozwiązywać inne problemy związane ze zdrowiem zwierząt. Z biegiem czasu uwzględniliśmy zdrowie zwierząt w dyskusji Zdrowie publiczne dla wszystkich Naszym celem było promowanie zróżnicowanego zrozumienia, że ​​zdrowie zwierząt nie jest odizolowanym światem i że partnerstwa, interwencje programowe, wspólna wiedza specjalistyczna, a także komunikacja i wsparcie społeczne mogą przyczynić się do bezpieczniejszego środowiska. Wskazują na bardziej zrównoważoną planetę.

„Chociaż nasze wartości założycielskie przypominają nam o naszych celach, uczczenie tego stulecia stanowi kluczową okazję do spojrzenia w przyszłość i zastanowienia się nad tym, jak pojawiające się trendy wpłyną na zdrowie i dobrostan zwierząt. Z tego powodu, w połączeniu ze stuleciem, nasza organizacja rozpoczęła głębokie ćwiczenie prognozowania, którego celem jest rozpoczęcie „Formowania reakcji na przyszłe sytuacje w świecie, który rozwija się w zdumiewającym tempie”.

Dr Monique Elois, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, podkreśla dumę, jaką reprezentuje ta ścieżka: „Jesteśmy dumni z naszej historii i dynamiki, która czyni nas światowym autorytetem w dziedzinie zdrowia i dobrostanu zwierząt. To nas motywuje i dzięki zbliża się stulecie, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby stawić czoła nowym wyzwaniom, określając naszą przyszłą ścieżkę na podstawie zbiorowego doświadczenia i przekonania naszych pracowników i całej naszej sieci partnerów.

Konfrontacja z zagrożeniami

W oparciu o współpracę, innowacje i włączenie społeczne OMSA stara się stawić czoła wzajemnie powiązanym wyzwaniom. „Wkraczając w nowe stulecie, będziemy nadal ewoluować, dostosowywać się i współpracować z naszymi członkami, społecznością naukową i personelem weterynaryjnym. Naszym celem jest dalsze zaangażowanie decydentów, którzy odgrywają rolę w budowaniu przyszłej architektury opieki zdrowotnej i dobrostanu zwierząt na całym świecie – wspominają.

Przed nami wiele wyzwań związanych z zagrożeniem, jakie stwarza ptasia grypa, opornością środków przeciwdrobnoustrojowych na choroby odzwierzęce oraz zrównoważoną produkcją zwierzęcą. Współpraca międzysektorowa i multilateralizm pozostaną w centrum naszej pracy, przy uznaniu, że pojedyncze podmioty nie mogą rozwiązać globalnych problemów powodujących skutki uboczne.

READ  Kontrowersyjne badanie wykazało 5 cech osobowości, które mogą prowadzić do demencji, a ma je bardzo niewiele osób

„Ta setna rocznica stanowi dobrą okazję, aby wyrazić naszą wielką wdzięczność wszystkim naszym członkom, odpowiednim sektorom, partnerom, współpracownikom i pracownikom za ich nieocenione wsparcie. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej podróży w kierunku silniejszego, lepszego i bardziej odpornego zdrowia zwierząt, dla dobra zwierzęcia. Dla zdrowia wszystkich” – podsumowuje Globalna Organizacja Zdrowia.

Karta logo

Powiązane publikacje

Więcej wiadomości



 Pierwsze spotkanie Grupy Instytucjonalnej (Fot.: Rząd Aragonii).



Zdjęcie: Freebeck.


Zdjęcie: Interpork.