8 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Największe zasoby wody pitnej na świecie są zagrożone

Największe zasoby wody pitnej na świecie są zagrożone

Madryt (prasa europejska). Badanie temperatur w 12 jaskiniach na całym świecie wykazało, że znaczna część zasobów słodkiej wody dostępnych do bezpośredniego spożycia może być zagrożona ze względu na zmiany klimatyczne.

Jaskinie umożliwiają naukowcom obserwację podziemnych systemów rozproszonych po całej planecie, systemów w większości niedostępnych dla człowieka.

Ekosystemy te zawierają największe rezerwy słodkiej wody dostępnej do bezpośredniego spożycia przez ludzi i są zamieszkane przez unikalne organizmy o dużych zdolnościach przystosowawczych, które zapewniają jakość tych strategicznych rezerw dla przyszłości ludzkości poprzez recykling materii organicznej i substancji zanieczyszczających.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports międzynarodowy zespół badawczy przeanalizował ponad 105 000 pomiarów temperatury w jaskiniach znajdujących się w różnych strefach klimatycznych i porównał je z odpowiednią temperaturą powierzchni.

„Zmiany temperatury ujawniły trzy różne wzorce reakcji termicznej na środowisko pod ziemią w porównaniu z powierzchnią, co jest nowe” – mówi Ana Sofía Rebollera, koordynatorka tego badania i biolog w Centrum Ekologii, Ewolucji i Zmian Środowiska (cE3c). Na Wydziale Nauk Uniwersytetu w Lizbonie.

Wszystkie roczne wahania temperatury odnotowane w jaskiniach były niewielkie: od najmniejszego do 0,1°C do największego od 8,8°C. Jednak podczas gdy w niektórych przypadkach temperatury jaskini odzwierciedlały temperaturę powierzchni z niewielkim opóźnieniem, w innych zmiany powierzchni szybko znalazły odzwierciedlenie w powierzchni. Zdarzały się też przypadki, w których występowała sytuacja odwrotna: im wyższa temperatura na powierzchni, tym niższa była ona w jaskini (i odwrotnie), jak w zwierciadle termicznym.

Nasze wyniki pokazują, że średnia temperatura w jaskiniach odzwierciedla średnią temperaturę zewnętrzną. W rezultacie wzrost temperatury oczekiwany w kontekście zmian klimatycznych na powierzchni znajdzie odzwierciedlenie w powierzchni podpowierzchniowej”.

Jaskinie zamieszkują zbiorowiska rzadkich i niechronionych gatunków, które zapewniają odpowiednią jakość wody i są przystosowane do życia w bardzo stabilnych środowiskach, przy minimalnych zmianach temperatury. Zatem „konsekwencje wzrostu temperatury są całkowicie nieprzewidywalne i z pewnością negatywnie wpływają na jakość największych zasobów świeżej wody dostępnej do bezpośredniego spożycia” – ostrzega badacz.

READ  Konferencja Medycyny Estetycznej AMLC: odbędzie się pokaz technik odmładzania twarzy i ciała

Badanie to ujawniło również obecność codziennych cykli termicznych w niektórych jaskiniach. W ekosystemach z całkowitym brakiem światła słonecznego organizmom brakuje rytmów dobowych. „To zaskakujące odkrycie pokazuje, że codzienne cykle termiczne mogą kontrolować rytmy biologiczne organizmów podziemnych” – wyjaśnia Rebollera.

Wiele jaskiń badanych w ramach tego badania to globalne hotspoty podziemnej różnorodności biologicznej, np. Planina w Słowenii; Wiatr na Wyspach Kanaryjskich. i Vale Telheiro w Portugalii.