Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) świętuje stulecie niezachwianego zaangażowania i osiągnięć w promocji zdrowia na całym świecie, które uczyniły ją autorytetem międzynarodowym.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WHOA) z dumą świętuje 100 lat niezachwianego zaangażowania i osiągnięć w promowaniu zdrowia i dobrostanu zwierząt na całym świecie. Droga, która doprowadziła WHO do pozycji światowego autorytetu w dziedzinie zdrowia zwierząt, była naznaczona długą historią punktów zwrotnych.
OMSA powstała w 1924 roku, kiedy 28 krajów zjednoczyło się w celu zwalczania księgosuszu, jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób zwierzęcych tamtych czasów. Inicjatywa ta, będąca odpowiedzią na wyzwania związane ze wzrostem międzynarodowego handlu zwierzętami i ich produktami, położyła podwaliny pod wiodącą pozycję FAO w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt na poziomie międzynarodowym. W 2011 r. księgosusz stał się pierwszą chorobą zwierząt, którą uznano za wytępioną na całym świecie.
Obecnie 28 krajów, które podpisały Międzynarodową konwencję z 1924 r., liczy 183 członków. W maju 2023 roku organizacja, wcześniej znana jako OIE (Office Internationale de Epidemiology), przeszła kompleksowy rebranding korporacyjny i dostosowała swój akronim do nazwy zwyczajowej – Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WHO).
„Rygoryzm naukowy i przejrzystość były zasadami przewodnimi od samego początku aż do chwili obecnej. W ubiegłym stuleciu świat był świadkiem dramatycznych zmian, od rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych po katastrofy związane z klimatem, a pojawiające się dzisiejsze wyzwania zmieniły tę koncepcję.” Zdrowie i dobrostan zwierząt — to wymaga Ciągłe rozwijanie naszego mandatu, współpracy i zarządzania zdrowiem oraz wprowadzanie nowych obszarów pracy, takich jak leczenie zwierząt. zwierząt w sytuacjach awaryjnych” – jak wyjaśnili Światowa Organizacja Zdrowia.
Naznaczyła go epidemia
Pod wpływem pandemii Covid-19 podejście „Jedno zdrowie” nabrało tempa, co doprowadziło do utworzenia czterostronnego partnerstwa z FAO, UNEP i WHO, którego celem jest zapewnienie większej integracji zdrowia ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowia środowiska. Monitorując i upowszechniając wiedzę na temat chorób zwierząt, pracowaliśmy nad ograniczeniem ich negatywnego wpływu na społeczeństwo. Od ponad wieku jesteśmy na czele walki z zakaźnymi chorobami zwierząt, wykorzystując innowacje jako siłę napędową.
„Solidarność i ścisła współpraca z naszymi członkami była kluczem do naszego sukcesu. Te bliskie relacje były niezbędne do uzyskania dokładnych i aktualnych informacji oraz stworzenia narzędzi pomagających kontrolować ogniska chorób i rozwiązywać inne problemy związane ze zdrowiem zwierząt. Z biegiem czasu uwzględniliśmy zdrowie zwierząt w dyskusji Zdrowie publiczne dla wszystkich Naszym celem było promowanie zróżnicowanego zrozumienia, że zdrowie zwierząt nie jest odizolowanym światem i że partnerstwa, interwencje programowe, wspólna wiedza specjalistyczna, a także komunikacja i wsparcie społeczne mogą przyczynić się do bezpieczniejszego środowiska. Wskazują na bardziej zrównoważoną planetę.
„Chociaż nasze wartości założycielskie przypominają nam o naszych celach, uczczenie tego stulecia stanowi kluczową okazję do spojrzenia w przyszłość i zastanowienia się nad tym, jak pojawiające się trendy wpłyną na zdrowie i dobrostan zwierząt. Z tego powodu, w połączeniu ze stuleciem, nasza organizacja rozpoczęła głębokie ćwiczenie prognozowania, którego celem jest rozpoczęcie „Formowania reakcji na przyszłe sytuacje w świecie, który rozwija się w zdumiewającym tempie”.
Dr Monique Elois, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, podkreśla dumę, jaką reprezentuje ta ścieżka: „Jesteśmy dumni z naszej historii i dynamiki, która czyni nas światowym autorytetem w dziedzinie zdrowia i dobrostanu zwierząt. To nas motywuje i dzięki zbliża się stulecie, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby stawić czoła nowym wyzwaniom, określając naszą przyszłą ścieżkę na podstawie zbiorowego doświadczenia i przekonania naszych pracowników i całej naszej sieci partnerów.
Konfrontacja z zagrożeniami
W oparciu o współpracę, innowacje i włączenie społeczne OMSA stara się stawić czoła wzajemnie powiązanym wyzwaniom. „Wkraczając w nowe stulecie, będziemy nadal ewoluować, dostosowywać się i współpracować z naszymi członkami, społecznością naukową i personelem weterynaryjnym. Naszym celem jest dalsze zaangażowanie decydentów, którzy odgrywają rolę w budowaniu przyszłej architektury opieki zdrowotnej i dobrostanu zwierząt na całym świecie – wspominają.
Przed nami wiele wyzwań związanych z zagrożeniem, jakie stwarza ptasia grypa, opornością środków przeciwdrobnoustrojowych na choroby odzwierzęce oraz zrównoważoną produkcją zwierzęcą. Współpraca międzysektorowa i multilateralizm pozostaną w centrum naszej pracy, przy uznaniu, że pojedyncze podmioty nie mogą rozwiązać globalnych problemów powodujących skutki uboczne.
„Ta setna rocznica stanowi dobrą okazję, aby wyrazić naszą wielką wdzięczność wszystkim naszym członkom, odpowiednim sektorom, partnerom, współpracownikom i pracownikom za ich nieocenione wsparcie. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej podróży w kierunku silniejszego, lepszego i bardziej odpornego zdrowia zwierząt, dla dobra zwierzęcia. Dla zdrowia wszystkich” – podsumowuje Globalna Organizacja Zdrowia.
Karta logo
Powiązane publikacje
Więcej wiadomości
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?