18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według Carbon Digest pięć krajów, które najbardziej w historii przyczyniły się do globalnego ocieplenia

Według Carbon Digest pięć krajów, które najbardziej w historii przyczyniły się do globalnego ocieplenia

(CNN w języku hiszpańskim) — Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) odbywa się w Dubaju i ma na celu przyspieszenie działań mających na celu stawienie czoła kryzysowi klimatycznemu w obliczu rekordowych temperatur na całym świecie i nasilających się ekstremalnych zjawisk wpływających na populacje w różnych częściach planety.

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) odbywa się w momencie, gdy coraz bardziej konieczna staje się zmiana kursu, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji dla naszych ekosystemów. Według danych udostępnionych przez zastępcę dyrektora unijnej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus, Samantę Burgess, temperatura na Ziemi na krótko wzrosła powyżej progu 2 stopni Celsjusza, co według naukowców może mieć katastrofalne i nieodwracalne skutki dla planety.

Ale które kraje w przeszłości przyczyniły się do globalnego ocieplenia?

A Badanie Carbon Brief Center Ujawnił odpowiedzialność krajów za emisję dwutlenku węgla emitowanego od początku rewolucji przemysłowej w latach 1850-2021.

W sumie od 1850 roku człowiek wyemitował do atmosfery około 2,5 miliarda ton dwutlenku węgla.

Analiza, która uwzględnia jedynie emisję ze spalania paliw, wskazuje, że w historii Stany Zjednoczone były krajem najbardziej zanieczyszczającym środowisko, a za nimi plasowały się Chiny, Rosja, Brazylia i Indonezja.

Na czele rankingu znajdują się Stany Zjednoczone, które od 1850 r. wyemitowały ponad 500 miliardów ton dwutlenku węgla. Według Carbon Brief odpowiadają za większość historycznych emisji, stanowiąc około 20% całkowitej światowej emisji.

Na drugim miejscu znajdują się Chiny z dotychczasowymi 11,4% emisji dwutlenku węgla. Ten azjatycki kraj wyemitował ponad 280 miliardów ton dwutlenku węgla.

Według badania produkcja dwutlenku węgla w Chinach wzrosła trzykrotnie od 2000 r., wyprzedzając Stany Zjednoczone i stając się największym rocznym emitentem na świecie.

Rosja jest trzecim najbardziej zanieczyszczającym krajem w historii, wytwarzającym ponad 170 miliardów ton dwutlenku węgla, co stanowi około 6,9% skumulowanych światowych emisji.

READ  ➤ Czy wiesz, w czym jesteś dobry? Wybierz skórkę i dowiedz się w tym wirusowym quizie | Wyzwanie | zagadka | trend | Wskazówki | Meksyk | MX | Meksyk

Brazylia zajmuje czwarte miejsce i jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który znalazł się w pierwszej dziesiątce, ponieważ w analizie uwzględniono wylesianie, a także użytkowanie gruntów pod hodowlę zwierząt i rolnictwo. Od 1850 r. kraj wyemitował 4,5% dwutlenku węgla, co odpowiada 110 000 milionom ton.

Na piątym miejscu znajduje się Indonezja z ponad 100 miliardami ton dwutlenku węgla, co odpowiada 4,1% emisji.

Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy (3,5% emisji CO2), Indie (3,4%), Wielka Brytania (3% emisji CO2), Japonia (2,7% emisji) i Kanada (2,6%).

Związek między emisją dwutlenku węgla a globalnym ociepleniem

Według Carbon Summary istnieje bezpośrednia, liniowa zależność pomiędzy całkowitą ilością dwutlenku węgla uwalnianego w wyniku działalności człowieka a poziomem globalnego ocieplenia na Ziemi, przy czym według Carbon Summary emisje dwutlenku węgla uwolnione setki lat temu nadal przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Oznacza to, że obecne ocieplenie zależy od skumulowanej sumy emisji dwutlenku węgla w czasie.

Związek między skumulowanymi emisjami a globalnym ociepleniem mierzy się za pomocą „przejściowej reakcji klimatu na skumulowane emisje”, którą według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu szacuje się na 1,65 stopnia Celsjusza na miliard ton węgla.

Główne czynniki globalnego ocieplenia

Za globalne ocieplenie odpowiada głównie dwutlenek węgla powstający w wyniku działalności człowieka. Z nowego raportu wynika, że ​​w 2020 r. jego stężenie w atmosferze wzrosło o 48% w stosunku do poziomu przedindustrialnego. Komisja Europejska.

Z drugiej strony szacuje się, że przyczyny naturalne, takie jak zmiany promieniowania słonecznego lub aktywność wulkaniczna, przyczyniły się do całkowitego globalnego ocieplenia w mniej niż 0,1% w latach 1890–2010.

Działalność człowieka generująca najwięcej emisji:

  • Spalanie węgla, ropy i gazuKtóry wytwarza dwutlenek węgla i podtlenek azotu.
  • Likwidacja lasów. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i w ten sposób pomagają regulować klimat.Kiedy zostaną wycięte, korzystny efekt zostaje utracony, a węgiel zmagazynowany w drzewach zostaje uwolniony do atmosfery, co pogłębia globalne ocieplenie.
  • Rozwój hodowli. Krowy i owce wytwarzają duże ilości metanu z powodu gazów wytwarzanych przez ich układ trawienny.
  • Nawozy Z emisją podtlenku azotu wytwarzającą azot.
  • Gazy fluorowane. Są emitowane przez urządzenia i produkty wykorzystujące te gazy i mają silne działanie grzewcze, które jest do 23 000 razy większe niż dwutlenek węgla.
READ  UABCS potrzebuje pieniędzy na pracę medyczną - El Sudcaliforniano