27 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Super błękitny księżyc: jak i kiedy zobaczyć największą pełnię księżyca w 2023 r. z Meksyku

Super błękitny księżyc: jak i kiedy zobaczyć największą pełnię księżyca w 2023 r. z Meksyku

Noce żegnające sierpień przyniosą ze sobą największą i najjaśniejszą pełnię księżyca w roku. Zjawisko to, zwane superksiężycem, występuje, gdy perygeum (punkt orbity Księżyca najbliższy Ziemi) pokrywa się z fazą pełni księżyca. Z punktu widzenia obserwatora naziemnego nasz naturalny satelita wydaje się nieco większy i jaśniejszy niż jakikolwiek inny księżyc na nocnym niebie.

Około 357 300 kilometrów od Ziemi, w porównaniu do 384 400 kilometrów dzielących obie gwiazdy średnio, superksiężyc 30 sierpnia pojawi się na horyzoncie w Meksyku po godzinie 19:00 i będzie podróżować po nocnym niebie w kierunku wschód-zachód . Przez resztę nocy, aż do zaniku pierwszych promieni słońca, zjawisko w mniejszym stopniu będzie widoczne w ostatnią noc sierpnia.

Chociaż superksiężyc osiągnie swój najwyższy punkt w planetarium około północy, najlepszą porą roku na robienie zdjęć i nagrywanie filmów będzie środa, tuż po wzejściu nad horyzont. Oprócz żółtego koloru, jaki przyjmuje dzięki rozproszeniu światła w atmosferze, gdy znajduje się na niższych wysokościach, obecność innych obiektów, takich jak budynki, góry czy drzewa, powoduje efekt optyczny, który zdaje się zwiększać jego rozmiar.

Błękitny Księżyc i Superksiężyc: Co one oznaczają?

Księżyc Żniw, Księżyc Kukurydzy, Księżyc Błękitny lub Księżyc Olbrzymi: Nazwy nadawane co miesiąc pełni księżyca nie opisują konkretnego zjawiska astronomicznego ani nie zawierają żadnej koncepcji naukowej na jego temat. Są to popularne wyrażenia, mieszanina wywodząca się z tajemnicy otaczającej naturalnego satelitę Ziemi i związków, jakie rozwinęły się w oczach różnych starożytnych kultur pomiędzy klimatem, porami roku, rolnictwem i okresowym występowaniem Ziemia. Księżyc w planetarium. Najpopularniejsze dziś nazwy księżyców mają swoje źródło w Almanach rolników stanu Maine, publikacja, w której w latach trzydziestych XX wieku zebrano pseudonimy nadawane Księżycowi przez różnych rdzennych Amerykanów w ciągu roku; tradycja ta została niedawno przywrócona przez NASA na potrzeby publikacji. Dlatego na przykład sierpniowy księżyc nazywany jest księżycem żniw, księżycem kukurydzy lub księżycem myśliwego.

READ  Technologia DAC, alternatywa wobec zmian klimatycznych

Pełnia księżyca 30 sierpnia 2023 r. to superksiężyc, a także niebieski księżyc. Chociaż termin „superksiężyc” zyskał popularność w latach 80. XX wieku i w sposób arbitralny odnosi się do zbieżności księżyca w pełni i perygeum, błękitny księżyc jest wyrażeniem opisującym po prostu drugą pełnię tego samego księżyca. Pomimo swojej nazwy, podczas błękitnego księżyca nasz naturalny satelita nie będzie świecił innym kolorem niż zwykle. Jedyną anomalią, biorąc pod uwagę, że cykl księżycowy trwa 29 dni, a miesiące w kalendarzu gregoriańskim od 28 do 31 dni, byłoby jego pojawienie się po raz drugi w miesiącu, zjawisko powtarzające się mniej więcej co 2,5 roku.

Zapisz się tutaj, aby wiadomości Z EL PAÍS México i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje na temat bieżących wydarzeń w tym kraju