30. Lato Naukowe na Uniwersytecie Autonomicznym San Luis Potosi (UASLP) jest dla studentów studiów licencjackich okazją do osobistego zapoznania się z działalnością naukową prowadzoną w tej instytucji, z którą normalnie nie mieliby kontaktu przed ukończeniem studiów ich studia. Podkreślił to dr Cristian García Sepulveda, kierownik Laboratorium Wirusa i Genomiki Człowieka BSL-3 na Wydziale Lekarskim.
W tym numerze García Sepulveda, doktor biologii molekularnej uzyskany na University College London, kieruje dwoma projektami badawczymi z udziałem studentów wspomnianej jednostki akademickiej, realizowanymi w laboratorium pod jego kierunkiem.
Jeden skupia się na wykrywaniu egzotycznego Hantawirusa metodą RT-PCR u osób już zakażonych wirusem HIV. Drugie polega na mapowaniu kształtów nukleoproteiny wirusa za pomocą modelowania molekularnego. „Chodzi o to, aby poprzez próbę sekwencjonowania dostarczyć dowodów nie tylko na immunologię, ale także na genom wirusa” – powiedział ekspert.
W związku z tym student Miguel Angel Jaramillo Lopez, który bierze udział w badaniu „Badania przesiewowe w kierunku hantawirusa u osób narażonych zawodowo”, wskazał, że jest to dla niego bardzo interesujący temat. „Wiedziałem, że doktor Christian jest spokrewniony, więc chciałem spróbować tego eksperymentu” – powiedziała studentka, która po raz pierwszy uczestniczy w Summer of Science. Zainteresowanie badaniami skłoniło go do udziału w zajęciach laboratoryjnych i informatyce.
Ze swojej strony student Vicente Alberto Lopez pracuje nad badaniami nad polimorfizmami nukleoprotein nukleoproteiny Hantawirusa, chociaż obaj są świadomi obu projektów. „Laboratorium jest bardzo dobre i każdy dzień jest inny. Uczysz się, a następnie pracujesz nad projektem z doktorem Christianem i dr Sandrą Guerra Palomares” – wyjaśnił.
Hantawirus przenoszony jest głównie przez odchody gryzoni (mocz, kał i ślina), a jego odmiany występują w Azji (powodując gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym ze śmiertelnością od 5 do 10 procent), Europie i Ameryce. W Stanach Zjednoczonych odkryto hantawirusy azjatyckie, a w Meksyku, choć nie odnotowano żadnych przypadków klinicznych, hantawirusy zidentyfikowano u gryzoni.
„Istnieją hantawirusy powiązane z dzikimi gryzoniami i budzą one ogromne zainteresowanie biologów, robotników pracujących na dniówkę, lekarzy weterynarii, farmerów, robotników pracujących na etacie, padlinożerców i osób pracujących w terenie. W Meksyku nie odnotowano ani jednego przypadku klinicznego” – czytamy na uniwersytecie – wyjaśnił badacz. „Chcemy monitorować przypadki, aby zobaczyć, czy je znajdziemy”.
Tym samym, poprzez projekty badawcze realizowane w Laboratorium Wirusa i Genomiki Człowieka BSL-3 Wydziału Lekarskiego, UASLP zapewnia korzyści społeczności, w której jest zanurzony. Ale także Lato Nauki to „platforma umożliwiająca tworzenie nowych badaczy i wykorzystywanie talentów umysłowych, jakie mamy w instytucji” – stwierdził ekspert. Współpraca między uczniami i nauczycielami w ramach innowacyjnych projektów podkreśla znaczenie badań w kształceniu akademickim i zawodowym.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?