22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Może powinniśmy zacząć poważnie traktować nasze przetrwanie”.

„Może powinniśmy zacząć poważnie traktować nasze przetrwanie”.

Atlantycka południkowa cyrkulacja wywracająca, znana również jako AMOC, jest regulacyjnym elementem klimatu Ziemi. Kluczowe znaczenie. Duży przenośnik taśmowy transportuje gorącą wodę z Zatoki Meksykańskiej do północnego Atlantyku, gdzie się znajduje Problem pojawia się, gdy się ochłodzi Istnieje ryzyko zmian w sprzęcie Znacznie.

Chociaż sądzono, że może się załamać w latach 2025–2095, rzeczywistość jest taka, że ​​wszystko może się rozpaść. Zmienia się znacznie szybciej, niż myśleliśmy. Profesor Stefan Rahmstorf, zawodnik wagi ciężkiej w badaniu AMOC, zauważył kilka dni temu, że Ben 35% i 45% Opracowane modele klimatyczne wskazują, że konwekcja w części oceanu całkowicie ustanie, a cykl AMOC, od którego jest zależna, załamie się w latach trzydziestych XXI wieku.

Biorąc pod uwagę te coraz bardziej alarmujące wnioski na temat statusu AMOC, badacz z Instytutu Nauk o Morzu CSIC, Antonio Torrel, na swoim portalu społecznościowym, staje się możliwe, że nastąpi szybki upadek AMOC. Może Musimy zacząć poważnie traktować nasze przetrwanie.„, stwierdza. Przede wszystkim dlatego, że wynik nas bardzo dotyka, ponieważ to miało się wydarzyć Poważne konsekwencje dla Europy.

Co to jest amok

AMOC dostarcza ciepłą wodę z Zatoki Meksykańskiej do Norwegii i całą drogę – wyjaśnia Turrell Emituje ciepło i wilgoćTo sprawia, że ​​Europa, pomimo położenia na bardzo dużych szerokościach geograficznych, jest kontynentem o dość umiarkowanym klimacie. Woda ta następnie cofa się w kierunku Grenlandii, wydzielając więcej ciepła, aż ostygnie na tyle, że stanie się gęstsza i zanurzy się w morzu, krążąc na głębokości około 1000 metrów lub więcej.

Wpływ na Europę i świat

Turrell na swoim blogu”olej do kruszenia” Zwraca uwagę, że znajduje się ona w zamknięciu i „bez korzystnego wpływu prądu oceanicznego, który dostarcza ciepło i wilgoć”. EuropaKontynent będzie miał klimat odpowiadający szerokości geograficznej, na której się znajduje, podobny do klimatu Kanady czy południowej Syberii. Według tego badacza, na podstawie przeczytanych przez niego badań, „Temperatury w Europie Środkowej spadną o około 30 stopni, a lód Arktyki każdej zimy będzie docierał do drzwi Paryża… Kontynent nie tylko stanie się zimniejszy, ale także stać się zimniejszym.” osuszaczI może Byłby całkowicie nienadający się do zamieszkania„.

READ  WellbeinWellbeing 360°, Międzynarodowa Konferencja w poszukiwaniu dobrego samopoczucia: Rosalinda Ballesteros

Głębszy ocean zmniejszyłby jego wentylację, pozostawiając mniej tlenu i powodując Ogromne zgony O życiu morskim. Podobnie będzie Coraz bardziej gwałtowne i niszczycielskie burze Sprzyjałoby to erozji gleby.

Na poziomie globalnym Turrell mówi także o szczegółach ABC Tropikalna strefa konwergencji„To jest jak pas otaczający planetę, prawie wzdłuż równika, ale porusza się zgodnie z porami roku. „To region, w którym planeta otrzymuje najwięcej opadów i ma tendencję do przemieszczania się na południe” – zauważają naukowcy Będzie padać na południu. „Może to spowodować upadek lasów deszczowych Amazonii, z katastrofalnymi skutkami w skali regionalnej, a także upadek afrykańskich lasów deszczowych i… Monsuny przestaną się zdarzać w Indiach. „Ostatecznie wpadamy w spiralę, w której klimat całej planety zmienia się w straszny sposób” – mówi Turrell.

Zakłócenie

W filmie „The End of Agriculture” Turrell wyjaśnia, że ​​ocean jest wielkim termodynamicznym zbiornikiem planety i jeśli utraci równowagę, może całkowicie zakłócić wzorce cyrkulacji atmosferycznej, i w pewnym sensie byłoby to tak, jakby powiedzieć, że – Który Sezony się skończyły. Powtarzanie pór roku umożliwiło powstanie rolnictwa. Te nowe zmiany będą Niepowodzenie upraw. „To straszna wiadomość. Ocean ma dużą bezwładność, Jeśli ocean płynie w jednym kierunku, cała planeta podąża w tym kierunku.

O kontekstach i zakończeniach

Tauriel nalega, aby zająć się tym problemem Z powagą, jakiej wymaga. Mówi nam, że hipotezę o możliwości zatrzymania tego prądu ogłoszono już w latach sześćdziesiątych XX wieku, a faktycznie miało to miejsce już w minionych czasach paleoklimatycznych. Ostatnie z tych wydarzeń miało miejsce dziesiątki tysięcy lat temu i nazywane jest młodszym dryasem. Było to prawdopodobnie spowodowane nadmiernym napływem słodkiej wody na powierzchnię, która zasypała Europę śniegiem. Ale warunki były inne niż dzisiejsze, ponieważ mamy teraz inne stężenia gazów cieplarnianych, więc skutki byłyby inne.

READ  ➤ Odpowiedz na to, na co patrzysz jako pierwszy w quizie wizualnym i znajdź idealnego partnera w kilka sekund | Wirusowe wyzwanie | Test psychologiczny | kierunki | wirusowe | kierunek | Meksyk

Badacz zwraca uwagę, że przyczyny coraz częstszego mówienia o upadku AMOC są dwojakie. Jeden jest Doskonalenie systemów pomiarowych i obliczeniowychNa środku morza ustawiono dużą liczbę zacumowanych boi, których wcześniej tam nie było. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć zachodzące procesy.

Innym powodem jest to, że odkrywają A Seria zjawisk Co odpowiada histerezie występującego prądu. „Warto zauważyć, że na przykład cały Północny Atlantyk Szybciej się rozgrzej niż inne morza na świecie lub że w regionach tropikalnych zachodzą zmiany w zakresie opadów. Zwraca uwagę, że efekty te kumulują się i nasilają.

A w zeszłym roku wyszły Dwa przekonujące artykułyJednym z nich był A Zostań Z Uniwersytetu w Kopenhadze i Instytutu Nielsa Bohra w Norwegii, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”. Analizuje wahania temperatury oceanów na północnym Atlantyku i dochodzi do wniosku, że AMOC prawdopodobnie zatrzyma się w ciągu tego stulecia, „mówią między 2025 a 2095 rokiem, co jest najbardziej prawdopodobnym wydarzeniem na świecie”. DoRok 2056. „Ale jak widzimy, zapewnia to bardzo duże pasmo niepewności” – mówi Turrell.

Drugi przyjdzie z stanowisko Przez grupę naukowców z Instytutu Badań Morskich i Atmosferycznych Uniwersytetu w Utrechcie. Korzystając z modelu numerycznego, zbadano, czy AMOC można zatrzymać z odpowiednim skutkiem. Ponadto wykorzystali zmienną dotyczącą transportu przepływu wody przez 34°S, która powinna być dodatnia. „Weszli do prawdziwego świata i zobaczyli, że transport w tej chwili jest negatywny. Oznacza to, że jest to jak najbardziej prawdopodobne IJesteśmy blisko momentu transformacji, jeśli jeszcze się nie zaczęła„Wisienką na torcie została już położona”, mówi Turrell.

Turrell podkreśla, że ​​najbardziej niebezpieczną rzeczą w tym wszystkim jest to, że do niedawna modele były cyfrowe W ogóle nie odzwierciedlali tego zachowania. W szczególności w niedawnym przeglądzie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdzono, że upadek AMOC To było mało prawdopodobne W tym stuleciu. „Teraz wszyscy obserwujemy, ponieważ widzimy bardzo anomalne zachowanie globalnego oceanu. „Ogólne wrażenie jest takie, że czegoś nam brakuje, że czegoś nie do końca rozumiemy”.

READ  Zespół wypadania płatka zastawki mitralnej może prowadzić do zawału serca, w zależności od sytuacji klinicznej

Turiel wyjaśnia, że ​​przyczyna tych niepokojących wyników nie jest do końca znana. Przetasowanie, które może mieć coś wspólnego z brakiem popularności Jaki jest wpływ stopionej wody? Kiedy gromadzi się w obszarach, w których powstaje ta konwekcja.

„Innym czynnikiem, o którym wiadomo, że ma wpływ, ale nie jest dobrze opisany, jest… Stratyfikacja. To trochę tak, jakbyś poszedł na plażę, zacząłeś w wodzie i mówił, że jest gorąco, ale kiedy schodzisz głębiej, okazuje się, że mam zimne stopy. „Istnieje różnica temperatur w zależności od głębokości, a wiatry mają tendencję do rozbijania warstw”. W przypadku Turiel mogą to być niektóre z czynników leżących u podstaw problemu.

Jej skutki są w Hiszpanii i czekają tysiąc lat

Badanie z Utrechtu sugeruje również, że wraz z upadkiem AMOC coś będzie Spadek temperatury do 3 stopni Do każdej umowy. „Za sto lat tak będzie 30klas. Im dalej na północ, tym gorzej. Ze swojej strony Hiszpania odnotuje spadek o półtora stopnia. „Klimat na północy kraju będzie podobny do tego, jaki był w XIX wieku” – mówi Turrell.

Naprawdę niebezpieczne byłoby całkowite zatrzymanie AMOC. „Ponieważ gdy się zatrzyma, bardzo trudno jest zacząć od nowa. Z łatwością musielibyśmy poczekać tysiąc lat.

„Osobiście uważam, że ryzyko jest bardzo wysokie i nie jest to nieuzasadnione. Dlatego też, biorąc pod uwagę problem AMOC, bycie trzeźwym jest błędem; Nie ma potrzeby podkreślać tej kwestii. „Myślę, że mamy czas na podjęcie działań naprawczych, ale musimy je podjąć” – mówi Turel. „Jeśli nie, nadejdzie czas, kiedy nie będziemy mogli powiedzieć: «jeśli nie teraz, to później»”.