27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone walczą z nową ustawą medialną uchwaloną przez Polskę

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która pozwoli kontrolować kapitał zagraniczny w mediach, została w środę wieczorem zatwierdzona przez polski parlament, nie tylko karząc kryzys w koalicji, która pozwoliła rządzić skrajnemu konserwatyzmowi premiera. Matthews Moraviki, Wręcz przeciwnie, wywołał sprzeciw ze strony Stanów Zjednoczonych, a minister spraw zagranicznych Anthony Blinken zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał się w czwartek. Powodem jest to, że ta ustawa może zmusić amerykańską komisję Odkrycie Sprzedaj większość swoich akcji Prywatny kanał telewizyjny TVN, Praktycznie jedyne ważne medium audiowizualne, jakie pozostało w Polsce.

Więcej informacji

W oświadczeniu, które obiegło jego portale społecznościowe, Blinken nie podkreślił „głębokiego zaniepokojenia” Waszyngtonu prawem, które według polskiej opozycji ma na celu uspokojenie kanału amerykańskiego kapitału. W słabo zawoalowanej groźbie szef amerykańskiej dyplomacji dodał: „Wolne i niezależne media wzmacniają naszą demokrację, dalej sprzeciwiają się Sojuszowi Atlantyckiemu i mają fundamentalne znaczenie dla naszych stosunków dwustronnych”.

Blingen ostrzegł też, że nowa polska ustawa medialna będzie szkodliwa dla klimatu inwestycyjnego w Polsce. Wartość kanału TVN To ponad 1000 mln dolarów (ok. 3 843 mln) i największa inwestycja USA w kraju.

Podczas emocjonującej sesji parlamentarnej, na której uchwalono nową ustawę, zatwierdzono kolejny tekst prawny, który wywołał krytykę ze strony Blingen. Jest to zasada zakazująca dochodzenia roszczeń od zagrabionego mienia po upływie 30 lat. W praktyce taki jest cel prawa Uniemożliwić polskim Żydom odbieranie mienia zabranego przez hitlerowców. Po klęsce III Rzeszy w Polsce część z tych aktywów nigdy nie trafiła do najwyższych urzędników reżimu komunistycznego. Sekretarz stanu USA zwrócił się do Warszawy o uznanie „światowego prawa odzyskiwania mienia” ofiar nazizmu.

W następstwie tego ostrego oświadczenia polski premier Matos Morawicki starał się w ten czwartek uciszyć sprawę przed prasą radykalnej Konserwatywno-Nacjonalistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS). „Nasi amerykańscy przyjaciele nie mają się czego obawiać” – powiedział. Później zaprzeczył krytyce Blingena, argumentując, że nowe prawo audiowizualne „nie było skierowane przeciwko żadnej konkretnej stacji”.

READ  Zmierzch opozycja prawo i sprawiedliwość wraca do polskiej polityki Europejska Partia Ludowa Donald Dusk Warszawa szuka pokoju w parlamencie UE

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz do EL PAÍS teraz

Zapisz się tutaj

Demonstracja przeciwko

Ani polska opozycja, ani krajowi analitycy nie podzielają tego poglądu, który wprowadza zakaz pracy w Polsce dla mediów, które nie należą do krajów położonych gospodarczo. europejski Nie było tysięcy Polaków protestujących we wtorek wieczorem w całym kraju przeciwko nowemu prawu dotyczącemu wyświetlania dźwięku. W rzeczywistości reforma ta nazywana jest „ustawą anty-TVN”, ponieważ media, których doniesienia różnią się od doniesień wywiadu, dotyczą tylko praktyki. W 2018 roku ten telewizor wyemitował kilka filmów Spotkanie polskich neonazistów Świętujemy urodziny Adolfa Hitlera w mundurach SS i swastyce. Wśród uczestników zidentyfikowano osobistego asystenta posła PiS. Rząd oskarżył łańcuch o „szerzenie nienawiści”.

Gniewna reakcja Ameryki pojawia się podczas głębokiego kryzysu, dla rządu, którego stabilność ucierpi. Sesja sejmowa, na której uchwalona została nowa ustawa medialna, jest zwieńczeniem 24 godzin napięcia Moraviki porzuca koalicję rządzącą mniejszością, umiarkowaną umowę z Partią Konserwatywną, w pierwszej kolejności odrzuca ten przepis. Premier niespodziewanie zwolnił we wtorek wiceprezydenta i lidera Porozumienia Jarosława Kowina po rezygnacji trzech wiceministrów.

W swoim wystąpieniu w ten czwartek Mathews Moraviki ogłosił „natychmiastowe” zmiany w swoim rządzie, ruchu, który stara się przeciwdziałać podziałowi w koalicji Zjednoczonej Prawicy, która do tej pory pozwalała mu rządzić. Porozumienie, które zapewniało mu 10 mandatów do środy, stworzyło własną komisję parlamentarną

31 sierpnia coraz bardziej kruchy polski rząd będzie musiał zmierzyć się z innym frontem, na którym jest otwarty. Na, dwukrotnie opóźniony wyrok Trybunał Konstytucyjny troszczy się o prymat Konstytucji RP nad prawem europejskimKontrowersje, które zdestabilizowały stosunki między Warszawą a Brukselą i jej następstwa, otworzy drzwi „Bolexitowi”, który wywołał krytykę ze strony szefa układu i przyczynił się do kryzysu koalicji rządzącej. 7 sierpnia Polska ogłosiła decyzję o wycofaniu się z systemu sądownictwa, domagając się, aby jego wycofanie naruszało niezawisłość sędziów.

READ  Były prezydent UE Donald Tusk wybrany na lidera polskiej opozycji Polska