18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska twierdzi, że dostarczyła Q pierwsze czołgi Leopard

Polska twierdzi, że dostarczyła Q pierwsze czołgi Leopard

Poniżej najnowsze w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

___

WARSZAWA, Polska — Prezydent Polski mówi, że jego kraj dostarczył Ukrainie pierwsze czołgi podstawowe Leopard.

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda powiedział, że Polska cieszy się, że jako pierwsza dostarczyła rządowi Ukrainy zaawansowane czołgi.

Czołgi zostały przekazane podczas wizyty w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego w piątek, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji.

Polska obiecała wysłać na Ukrainę 14 dostarczonych przez Niemcy Panther 2. Liczba czołgów, które przybyły w piątek, nie była od razu znana.

___

TALLINN, Estonia – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówi, że prezydent Rosji Władimir Putin „przygotowuje się do kolejnej wojny” i chce Europy, w której Kreml może „dyktować, co powinni robić jego sąsiedzi”.

Stoltenberg wypowiedział się w stolicy Estonii, Tallinie, w piątek, kiedy uczestniczył w obchodach Dnia Niepodległości kraju bałtyckiego wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Van der Leyen zwrócił uwagę, że rosyjski prezydent nie osiągnął żadnego ze swoich strategicznych celów, a Moskwa jest coraz bardziej izolowana. Wycofanie swoich sił na Ukrainie iz Ukrainy.

Stoltenberg zaznaczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony na lipcowy szczyt NATO na Litwie.

___

WARSZAWA, Polska — Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak zapowiedział instalację „barier odstraszających” wzdłuż granic kraju z Rosją i Białorusią.

W piątkowym tweecie Błaszczak nazwał sankcje „strategiczną obroną i odstraszaniem”.

___

Kijów – Co najmniej 3 cywilów zginęło, a 19 zostało rannych w rosyjskich atakach w ciągu ostatnich 23 godzin – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta Ukrainy.

Ciężkie walki trwały w pobliżu miast Bakhmut, Vuhledar i Avdiivka we wschodniej prowincji Donieck, zabijając dwóch cywilów i raniąc siedmiu innych.

Siły Kremla rozpoczęły w ciągu ostatnich 24 godzin ataki powietrzne i artyleryjskie na 18 miast Doniecka, w tym na miasto Kramatorsk, kwaterę główną wojsk ukraińskich w regionie.

READ  Peruwiańczycy na Ukrainie zostaną przewiezieni pociągiem do polskiej granicy

Gubernator sąsiedniego obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, powiedział, że walki toczyły się wokół Kreminnej, gdzie Rosjanie na krótko przedarli się przez ukraińską obronę i zostali odparci. Według Haidai siły rosyjskie przegrupowują się i mobilizują więcej żołnierzy i broni po poniesieniu ciężkich strat w nieudanych atakach.

Rosyjska ofensywa dotarła do miasta Kubiańsk i pobliskich wiosek w północno-wschodnim obwodzie charkowskim, gdzie rannych zostało siedem osób; oraz co najmniej jeden cywil zabity i trzech rannych w regionie Chersoniu.

___

MOSKWA – Moskwa musi zająć jak najwięcej terytorium Ukrainy, aby zapewnić trwały pokój, powiedział wysoki rosyjski urzędnik.

Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział w piątek, że jeśli Kremlowi nie uda się całkowicie pokonać Ukrainy, ostateczne porozumienie pokojowe nie będzie trwałe i przygotuje grunt pod wznowienie działań wojennych w przyszłości.

Zdaniem Miedwiediewa, który jest zastępcą prezydenta Władimira Putina w Radzie, w przyszłych rozmowach pokojowych Stany Zjednoczone będą odgrywać kluczową rolę w „jak największym osłabieniu Rosji”.

W poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Rosja stwierdziła, że ​​„musi usunąć jak najwięcej zagrożeń (…), nawet na granicy z Polską”.

Miedwiediew, który był prezydentem Rosji w latach 2008-2012, kiedy Putin musiał pełnić funkcję premiera ze względu na ograniczoną kadencję, stał się jednym z najgorętszych członków otoczenia obecnego prezydenta.

___

LONDYN – Wielka Brytania nałożyła kolejne sankcje na firmy dostarczające sprzęt wojskowy siłom Moskwy w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę.

Brytyjski rząd ogłosił w piątek, że zakaże eksportu do Rosji wszystkich towarów wykorzystywanych w konflikcie, w tym części do samolotów, sprzętu radiowego i podzespołów elektronicznych do broni.

Na liście znajdują się dyrektorzy kilku rosyjskich banków, firm obronnych i rosyjskiej państwowej firmy nuklearnej Rosatom.

Wśród ukaranych jest pięciu dyrektorów Qods, irańskiej firmy lotniczej, która produkuje uzbrojone drony używane przez Kreml do ataków na ukraińską infrastrukturę.

READ  Rosyjski Gosprom w środę wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Podczas telekonferencji z przywódcami G7, brytyjski premier Rishi Sunak wezwie zachodnich sojuszników do dostarczenia większej ilości broni, aby dać Kijowowi „zdecydowaną przewagę na polu bitwy”.

___

Kijów – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał najwyższe odznaczenie państwowe cywilom, którzy pomogli ratować życie, w tym ukraińskim żołnierzom oraz pracownikom służby zdrowia i energetyki.

„Jesteśmy z was dumni (…) Ta duma przechodzi przez okopy i place” – powiedział podczas piątkowej ceremonii przed soborem św. Zofii w Kijowie z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji, chwaląc żołnierzy i zwykłych Ukraińców, którzy walczył z siłami rosyjskimi.

Niektórzy żołnierze zostali pośmiertnie odznaczeni najwyższym odznaczeniem kraju, Bohaterem Ukrainy, „za osobiste męstwo i wybitne osiągnięcia zawodowe”. Uznanie w ich imieniu przyjęli bliscy zmarłych żołnierzy.

Urzędnicy docenili również pracę mężczyzn i kobiet, którzy prowadzą regionalne firmy energetyczne i ośrodki zdrowia na spornym wschodzie i południu kraju.

___

BERLIN – Prezydent Niemiec Olaf Scholz powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nie osiągnął swoich celów rok po inwazji na Ukrainę.

W przesłaniu wideo z okazji rocznicy Scholz powiedział w piątek, że Niemcy zdecydowanie poprą Kijów, zauważając, że to nie dostawy broni przedłużają konflikt, ale naleganie Putina na osiągnięcie jego „imperialistycznego celu”.

Zdaniem Scholesa, im szybciej rosyjski przywódca zda sobie sprawę, że tego nie zrobi, tym większe prawdopodobieństwo, że wojna zakończy się wcześniej. „To jest w rękach Putina. On może zakończyć tę wojnę” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych potwierdził, że Kreml poniósł porażkę, bo zamierzał się podzielić, ale Ukraina jest bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek, podobnie jak Unia Europejska.