26 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rozwiąż magnetyczną zagadkę księżyca

Zarejestrowałeś się pomyślnie
Kliknij link w wiadomości e-mail wysłanej do

Nauka

Najważniejsze odkrycia i najciekawsze osiągnięcia w dziedzinie nauki.

Amerykańscy naukowcy zaproponowali wyjaśnienie tajemnicy skał księżycowych, zawierające dowody silnego pola magnetycznego, które wcześniej dorównywało ziemskiemu.

Wyniki ich badań, opublikowane w Nature Astronomy, pokazują, że starożytny księżyc mógł wygenerować pole dzięki Twoje dynamo magnetyczne.

Dynamo magnetyczne jest efektem samogenerującego się pola magnetycznego, spowodowanego obecnością metalowego rdzenia (w przypadku dużych planet) obracającego się w płaszczu stopionej cieczy. Naukowcy z Brown University wykazali, że w przypadku Księżyca silne pole magnetyczne może być generowane przez wewnętrzną konwekcję z gigantycznych formacji skalnych przechodzących przez płaszcz Księżyca. To pole może nie trwać długo, ale zdarza się okresowo I ma dużą gęstość.

Księżyc nie ma obecnie pola magnetycznego. Podstawowe modele pokazują, że satelita Ziemi jest zbyt mały i brakuje mu mocy konwekcyjnej do wytworzenia silnego, stałego pola, takiego jak ziemski. Wymaga to intensywnego mieszania termicznego ze względu na różnicę temperatur między rdzeniem a płaszczem. Na początku księżyca płaszcz nie był zimniejszy niż rdzeń, więc konwekcja nie była silna.

Gdy ocean magmowy wczesnego Księżyca zaczął się ochładzać i zestalać, skały zawierające minerały oliwinu i piroksenu opadały w kierunku jądra, a mniej gęste minerały unosiły się na powierzchnię, tworząc skorupę. Skała zawierająca tytan później zestaliła się, ale okazała się gęstsza niż minerały poniżej. Z biegiem czasu formacje tytanu zatopiły się w mniej gęstych skałach płaszcza. Kiedy każdy ze skrzepów, o wielkości do 60 kilometrów, dotarł do jądra, dynamo księżycowe wstrząsnęło, intensyfikując konwekcję.

READ  Europa wznawia misję eksploracji Marsa w 2028 r. | Nauki
Historyczne zaćmienie Księżyca widziane oczami astronauty - Sputnik World, 1920, 22.11.2021

Wideo: Historyczne zaćmienie Księżyca oczami astronauty