28 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja wybiera prezydenta.  Czy istnieje demokracja?  Jak to działa?

Rosja wybiera prezydenta. Czy istnieje demokracja? Jak to działa?

(CNN) — W Rosji trwają już wybory prezydenckie, które najprawdopodobniej przedłużą rząd Władimira Putina co najmniej do 2030 roku.

Zdecydowana większość głosów zostanie oddana w ciągu trzech dni, począwszy od 15 marca, choć głosowanie przedterminowe i korespondencyjne rozpoczęło się wcześniej, m.in. w okupowanych regionach Ukrainy, gdzie siły rosyjskie próbują sprawować swoją władzę.

Ale to nie są zwykłe wybory: głosowanie będzie polegało głównie na sprawdzeniu konstytucyjnych ramek, bez perspektywy odsunięcia Putina od władzy.

Dominacja obecnego prezydenta nad rosyjskim systemem wyborczym pogłębia się w miarę zbliżania się terminu wyborów. Jedynemu antywojennemu kandydatowi w kraju zakazano kandydowania, a Aleksiej Nawalny, otruty i uwięziony przywódca opozycji, który był najważniejszym głosem antyputinowskim w Rosji, zmarł w tajemniczych okolicznościach w połowie lutego.

Pasażerowie metra przeznaczonego na zbliżające się wybory prezydenckie w Moskwie 27 lutego 2024 r. (Zdjęcie: Vera Savina/AFP via Getty Images)

Jak długo Putin sprawuje władzę i jak długo może przedłużyć swoją kadencję?

W 2021 r. Putin podpisał ustawę umożliwiającą mu ubieganie się o dwie dodatkowe kadencje prezydenckie – każda trwająca sześć lat – co może przedłużyć jego kadencję do 2036 r., po referendum przeprowadzonym w roku poprzednim, które umożliwiło mu przesunięcie maksymalnego zegara kadencji.

Wybory te będą początkiem pierwszej z dwóch dodatkowych kadencji.

Zasadniczo był głową państwa przez cały XXI wiek, zmieniając zasady i konwencje rosyjskiego systemu politycznego w celu rozszerzenia swoich uprawnień.

To faktycznie czyni go najdłużej urzędującym władcą w Rosji od czasów Józefa Stalina w czasach Związku Radzieckiego.

Działania Putina mające na celu utrzymanie kontroli nad Kremlem obejmowały nowelizację konstytucji z 2008 r., wydłużającą kadencję prezydenta z czterech do sześciu lat oraz tymczasową zamianę stanowisk z jego ówczesnym premierem Dmitrijem Miedwiediewem w tym samym roku, co poprzedziło szybki powrót na Kreml. Prezydent w 2012 r.

Kiedy i gdzie odbywają się wybory?

Głosowanie odbywa się od piątku 15 marca do niedzieli 17 marca; To pierwsze wybory prezydenckie w Rosji trwające trzy dni.

READ  Elon Musk publicznie kpi z kalekiego pracownika Twittera, który nie wiedział, czy został zwolniony

Trzy tygodnie później planowana jest druga tura głosowania, jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy głosów, choć w razie potrzeby byłoby to poważnym zdenerwowaniem.

Tym razem prezydenta wybierają wyłącznie Rosjanie. Kolejne wybory legislacyjne, w wyniku których utworzy się Duma, odbędą się w 2026 roku.

Według państwowej agencji prasowej TASS od ostatniego tygodnia lutego w trudno dostępnych obszarach głosuje się, a w odległych obszarach Dalekowschodniego Okręgu Federalnego w Rosji uprawnionych do głosowania jest około 70 000 osób. Region zajmuje ponad jedną trzecią całkowitego terytorium Rosji, ale zamieszkuje go zaledwie około 5% jej ludności.

Przed piątkiem rozpoczęło się także przedterminowe głosowanie w Zaporożu, jednym z czterech obwodów Ukrainy, które Rosja według zapowiedzi zaanektuje we wrześniu 2022 r. z naruszeniem prawa międzynarodowego, podała TASS.

Rosja przeprowadziła już regionalne głosowania i referenda na tych terytoriach okupowanych, co jest środkiem, który społeczność międzynarodowa kwestionuje i określiła jako farsę, ale który Kreml uważa za niezbędny dla swojej kampanii rusyfikacyjnej.

Kto w tych wyborach konkuruje z Putinem?

Kandydaci w wyborach w Rosji są ściśle monitorowani przez Centralną Komisję Wyborczą, co pozwala Putinowi konkurować na korzystnym polu i zmniejsza szanse na nabranie rozpędu przez kandydata opozycji.

To samo dzieje się w tych wyborach. „Każdy kandydat prezentuje równoległe ideologie i politykę wewnętrzną, ale razem realizują one cel Putina, jakim jest wzmocnienie kontroli nad Rosją podczas jego następnej kadencji prezydenckiej” – napisał Calum Fraser z think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Nikołaj Charitonow zostanie kandydatem reprezentującym Partię Komunistyczną, która od 2000 roku może wystawiać swojego kandydata w każdych wyborach, ale od tego czasu nie zdobyła w żadnych wyborach ani jednej piątej głosów.

Kandyduje także dwóch innych polityków Dumy, Leonid Słucki i Władysław Dawankow. Davankov jest wicemarszałkiem Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, natomiast Słucki reprezentuje Rosyjską Partię Liberalno-Demokratyczną, partię kierowaną wcześniej przez zmarłego w 2022 roku ultranacjonalistycznego przywódcę Władimira Żyrinowskiego. Wszyscy są uważani za kandydatów prokremlowskich. .

Na ekranie reklamowym widnieje wizerunek kandydata na prezydenta, lidera Rosyjskiej Partii Liberalno-Demokratycznej Leonida Słuckiego, w Moskwie 22 lutego 2024 r. Wybory odbędą się przez trzy dni, od 15 do 17 marca. (Zdjęcie: Natalia Kolesnikova/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Ściśle mówiąc, żaden kandydat w wyścigu nie sprzeciwia się wojnie Putina na Ukrainie. Borys Nadieżdin, jedyny antywojenny działacz w wyborach, został wykluczony z kandydowania w wyborach przez Centralną Komisję Wyborczą na początku lutego po tym, jak organ stwierdził, że nie otrzymał wystarczającej liczby legalnych podpisów, aby poprzeć jego kandydaturę.

READ  Chiny: amerykańskie „przesady” w sprawie rzekomej rosyjskiej inwazji zadały ciężki cios ukraińskiej gospodarce

W grudniu Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła inną niezależną kandydatkę, która otwarcie sprzeciwiała się wojnie na Ukrainie, Jekaterinę Doncową, powołując się na rzekome błędy w dokumentach rejestracyjnych jej ugrupowania. Doncowa wezwała później ludzi do poparcia kandydatury Nadieżdina.

Na początku lutego działacz opozycji Leonid Wołkow określił w mediach społecznościowych wybory jako „cyrk”, twierdząc, że mają one na celu ratyfikację przeważającego poparcia społecznego dla Putina. „Trzeba zrozumieć, co marcowe wybory oznaczają dla Putina” – powiedział Wołkow. „To propagandowy wysiłek mający na celu szerzenie rozpaczy” wśród wyborców.

Czy wybory są uczciwe?

Wybory w Rosji nie są ani wolne, ani uczciwe i według niezależnych organów i obserwatorów w kraju i poza nim posłużą jako formalność przedłużenia kadencji Putina.

Według Freedom House, organizacji monitorującej demokrację na świecie, udane kampanie Putina były częściowo wynikiem „preferencyjnego traktowania w mediach, licznych nadużyć na stanowisku i nieprawidłowości proceduralnych podczas liczenia głosów”.

Poza cyklami wyborczymi machina propagandowa Kremla kieruje do wyborców czasami histeryczne materiały proputinowskie, a wiele serwisów informacyjnych poza Rosją zostało zablokowanych po inwazji na Ukrainę, chociaż młodzi wyborcy i osoby znające się na technologii są przyzwyczajone do korzystania z VPN, aby uzyskać do nich dostęp witryny. . .

Surowe ograniczenia dotyczą także protestów, przez co publiczne wyrażanie sprzeciwu jest wydarzeniem niebezpiecznym i rzadkim.

Karty do głosowania na nazwisko Putina są przygotowywane przed wyborami zaplanowanymi na przyszły miesiąc.

Przygotowywane są karty do głosowania na marcowe wybory w Rosji (Vladimir Nikolaev/AFP/Getty Images)

Następnie, gdy zbliżają się wybory, prawie nieuniknione jest, że nominacje prawdziwych kandydatów opozycji zostaną cofnięte lub uniemożliwione im ubieganie się o stanowiska polityczne, jak odkryli w trakcie tego cyklu Nadieżdin i Doncowa.

Freedom House zauważył w swoim najnowszym globalnym raporcie, że „politycy i działacze opozycji często są ofiarami sfabrykowanych spraw karnych i innych form nękania administracyjnego, których celem jest utrudnianie im udziału w procesie politycznym”.

READ  Zaćmienie Słońca 2023: Gdzie i kiedy zobaczyć „Pierścień ognia” | używa

Czy Rosjanie wspierają Putina?

Zmierzenie prawdziwej opinii publicznej jest w Rosji bardzo trudne, ponieważ jest jej tak mało Centra badawcze Niezależni działają pod ścisłym nadzorem i nawet jeśli wybory są zgodne z prawem, wielu Rosjan boi się krytykować Kreml.

Ale Putin z pewnością odniósł korzyści z sytuacji politycznej mocno przechylonej na jego korzyść. Poinformowała o tym pozarządowa organizacja badawcza Levada Center Ocena akceptacji Putina Ponad 80%, co jest liczbą zaskakującą i praktycznie unikalną wśród polityków zachodnich, oznacza znaczny wzrost ich wskaźników w porównaniu z latami poprzedzającymi inwazję na Ukrainę.

Wojna dała Putinowi nacjonalistyczne przesłanie, mające na celu zmobilizowanie Rosjan, i nawet gdy kampania wojskowa w 2023 r. osłabła, wojna utrzymała szerokie poparcie.

Bezpieczeństwo narodowe jest dla Rosjan priorytetem w kontekście wyborczym. Ukraińskie ataki na przygraniczne regiony Rosji sprawiły, że wielu osobom w kraju wojna wydawała się nieuchronna, ale poparcie dla inwazji – eufemistycznie nazywanej „specjalną operacją wojskową” – pozostaje wysokie.

Centrum Lewady ustaliło pod koniec 2023 r., że „wyższa inflacja i wyższe ceny żywności mogą mieć trwały wpływ na nastroje Rosjan”, a Rosjanie są coraz bardziej zmuszeni do ograniczania wydatków.

Nie oznacza to jednak, że Rosjanie oczekują, że wybory zmienią kierunek, w którym zmierza kraj. Putin czerpie ogromne korzyści z obojętności. Rzeczywiście, Rosjanie nigdy nie byli świadkami demokratycznego przekazania władzy pomiędzy konkurującymi ze sobą partiami politycznymi, a przejawy gniewu wobec Kremla są na tyle rzadkie, że oddzielają dużą część społeczeństwa od polityki.

Abbas Galliamov, były autor przemówień Putina, powiedział w lutym CNN, że w Rosji narasta niezadowolenie wobec prezydenta. Galliamov powiedział, że Putin próbuje usunąć przywódców opozycji ze społeczeństwa, aby niezadowolenie pozostało przynajmniej „zdezorganizowane” i „pozbawione przywódców”.

Notatka redaktora: Ten artykuł został zaktualizowany.

Bob Pichetta, Anna Chernova, Pauline Lockwood i Maria Knight z CNN współtworzyli reportaże.