22 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poważna zmiana w układzie pogodowym wkrótce spowoduje gwałtowną zmianę temperatur w Stanach Zjednoczonych.

Poważna zmiana w układzie pogodowym wkrótce spowoduje gwałtowną zmianę temperatur w Stanach Zjednoczonych.

(CNN) — Czy jesteś chory na przeziębienie? Matka Natura ma wiadomość: w przyszłym tygodniu nastąpi dramatyczna zmiana w pogodzie, która zakończy ekstremalne zimno.

W zeszłym tygodniu niewiele miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych oszczędziło mrozu. W niektórych częściach środkowej części kraju dreszcze spadły poniżej -40 stopni Celsjusza, pobito setki rekordów temperatury, miał miejsce jeden z najzimniejszych meczów NFL w historii, a w Iowa odbyły się najzimniejsze w historii ratusze w kraju.

Jednak w przyszłym tygodniu ekstremalne zimno w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych będzie już odległym wspomnieniem, ponieważ wyjątkowo łagodne warunki położą kres mrozom. W niektórych miejscach będzie bardziej przypominał marzec niż styczeń.

Według prognoz temperatury z Centrum Prognoz Klimatycznych, od wtorku oczekuje się, że temperatury w 48 niższych stanach wzrosną powyżej średniej.

Za tę zmianę odpowiedzialna będzie poważna zmiana w układzie pogodowym w górnych warstwach atmosfery, gdzie płynie prąd strumieniowy.

Podczas obecnych chłodów strumień strumieniowy (rzeka powietrza pełniąca funkcję separatora między ciepłym i zimnym powietrzem) przemierzał południową część Stanów Zjednoczonych. Taka sytuacja umożliwia przepływom zimnego powietrza opuszczanie Arktyki i przedostawanie się przez Kanadę i w głąb Stanów Zjednoczonych.

Ale w przyszłym tygodniu prąd strumieniowy przesunie się na północ. Spowoduje to dwie rzeczy jednocześnie: zatrzyma bardzo zimne powietrze w Kanadzie i umożliwi ciepłemu powietrzu z tropików uniesienie się na północ w kierunku Stanów Zjednoczonych.

Nowy Jork z ujemnymi temperaturami, 17 stycznia 2024 r. (Zdjęcie: Selcuk Acar/Anadolu za pośrednictwem Getty Images)

Trend ocieplenia rozpocznie się w niedzielę w niektórych częściach zachodnich i północno-środkowych Stanów Zjednoczonych. Na początku przyszłego tygodnia łagodniejsze warunki będą stopniowo rozszerzać się i rozprzestrzeniać w innych częściach kraju.

W poniedziałek Chicago wreszcie mogło przełamać punkt zamarzania. Może to być pierwszy raz od sobotniego popołudnia, gdy termometry w mieście przekroczyły zero stopni.

Jednak najbardziej dramatyczne zmiany temperatury z tygodnia na tydzień będą miały miejsce w środku tygodnia w środkowych i wschodnich Stanach Zjednoczonych.

READ  Fale uderzyły w domy na wybrzeżu Wysp Tonga po ogromnym ostrzeżeniu o tsunami po erupcji wulkanu (wideo)

Temperatury w częściach Równin i Środkowego Zachodu wzrosną od 30 do 40 stopni Fahrenheita poniżej średniej w ostatnią niedzielę do temperatur od 10 do 20 stopni Fahrenheita powyżej średniej w następną środę.

W Des Moines, Iowa i Minneapolis temperatura będzie wahać się od 40 do 50 stopni Fahrenheita, od przenikliwego mrozu w tym tygodniu do wyjątkowo ciepłej pogody w przyszłym tygodniu.

Najwyższa temperatura w Des Moines w niedzielę wyniosła zaledwie -21,6 stopnia Celsjusza. Oczekuje się, że maksymalna temperatura w najbliższą środę wyniesie około -1,1 stopnia Celsjusza, czyli będzie zbliżona do poziomu z marca. W niedzielę Minneapolis osiągnęło zaledwie -16,1 stopnia Celsjusza, ale w przyszłą środę osiągnie wiosenną najwyższą temperaturę wynoszącą około 4,4 stopnia.

Jeśli skierujemy się na wschód, będzie to bardziej przypominać koniec lutego. Wysokie temperatury na poziomie 4,4 stopnia Celsjusza będą w środku tygodnia powszechne w Indianapolis, Cleveland, Filadelfii i Nowym Jorku.

Według Centrum Prognoz Klimatycznych ta ponadprzeciętna temperatura prawdopodobnie utrzyma się do końca stycznia w dużej części kraju.

Artykuł ten został opublikowany 19 stycznia i został zaktualizowany