3 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z ramienia Socjalistów, Zielonych i Lewicy proszą Polskę, aby poczekała w Hiszpanii do procesu dziennikarza Pabla Gonzáleza

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z ramienia Socjalistów, Zielonych i Lewicy proszą Polskę, aby poczekała w Hiszpanii do procesu dziennikarza Pabla Gonzáleza

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją całkowicie pozbawionego ochrony obywatela europejskiego Pabla Gonzáleza, który był świadkiem systematycznego łamania jego praw podstawowych”. Taka skarga wpłynęła do biura Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Zobro od 14 eurodeputowanych z ramienia Socjaldemokratów, Zielonych i Lewicy. W piśmie potępiają warunki, w jakich dziennikarz przetrzymywany jest w tym kraju od ponad półtora roku i żądają, aby polski rząd „powrócił do Hiszpanii na czasowej wolności, blisko rodziny i z gwarancją szacunku” .” Twoje prawa jako obywatela Unii Europejskiej i wsparcie rządu hiszpańskiego, aby było to możliwe.

Wśród sygnatariuszy listu opublikowanego przez Miguela Urbana (Anticapitalistas) są eurodeputowani PSOE, Nacho Sánchez Amor i przedstawiciele Cohesion w Sumar, María Eugenia Rodríguez Palop, Sira Rego i Manu Pineda (Izquierda Unida); oraz Itoya Villanueva (Podemos). Wzywają do „niezwłocznego dochodzenia z odpowiednimi gwarancjami prawnymi i proceduralnymi” i podkreślają, że „naruszenia praw mają miejsce w państwach członkowskich UE, podobnie jak w Polsce”. Bruksela znalazła się na celowniku ze względu na swoje autorytarne podejście.

W piśmie posłowie przypomnieli jego aresztowanie w lutym 2022 r. „pod poważnymi zarzutami udziału w operacjach zagranicznego wywiadu przeciwko Polsce i bycia agentem rosyjskiej Centralnej Służby Wywiadowczej”, za co „może grozić kara do 10 lat więzienia”. Przebywa w więzieniu zgodnie z polskim Kodeksem karnym.” „W ciągu ostatnich 18 miesięcy pozbawienia wolności spędzał 23 godziny na dobę w celi pozbawionej światła słonecznego i bez „obowiązkowych” wizyt w Ambasadzie Hiszpanii w Polsce. Poza tym jego rodzina mogła się z nim spotkać tylko dwukrotnie” – potępili: „Uważamy, że jest to naruszenie Europejskiej Karty Praw Człowieka i Praw Podstawowych państw członkowskich, takich jak Polska”.

„Nie może być zmowy z polskim rządem skrajnie prawicowym. Nie możemy ignorować faktu, że nie ma konkretnych zarzutów przeciwko niemu, to sytuacja kafkowska. Musimy w dalszym ciągu wywierać presję międzynarodową, abyśmy mogli nadal iść do przodu” mówi Urban, odnosząc się do rządu Pedro Sáncheza w związku ze sprawą Gonzáleza i ponownie zastanawia się nad tym podejściem.

READ  Polska może znaleźć się na czerwonej liście w Londynie. Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu do kraju

Minister spraw zagranicznych José Manuel Álvarez zawsze utrzymywał, że prawa Gonzáleza do ochrony i pomocy dyplomatycznej są realizowane, choć w swoich wypowiedziach zwraca się do Polski o „jak najszybsze przeprowadzenie wysłuchania publicznego”.