9 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Novi Dark od lat jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie

Novi Dark od lat jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie

Polskie miasto Nowy Dark pozostało do 2023 roku Najbardziej zanieczyszczone w UE (UE) – wynika z raportu fundacji „Smog Alert”, zajmującej się monitorowaniem jakości powietrza.

Przypadek Nowego Darka (Polska Południowa) Fundacja Polska wyjaśnia w swoim raporcie: „Bez precedensu”, „W obu przypadkach nie zaprzestano zwiększania liczby dni z czerwonymi alertami ze względu na stężenie zawieszonych cząstek stałych, rakotwórczych cząstek stałych, takich jak benzopiren, oraz złą jakość powietrza. Od 2016 rokuKiedy te wskaźniki zaczęły mierzyć”.

Miasto od wielu lat było najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie i dopiero w 2023 roku wyprzedziło go Slavonski Prat (Chorwacja).

Novi Dark od lat jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie

Udział czynników szkodliwych dla zdrowia w powietrzu tego polskiego miasta wynosi ok 34 000 osób Jest 18 razy więcej w granicach określonych przez władze sanitarne.

Rzadkie zdjęcie miasta. Niebo bez dymu.

W raporcie „Smog Alert” zauważono, że wiele miast znajdujących się najgorzej w jego klasyfikacji uznawanych jest za „miasta uzdrowiskowe” ze względu na bliskość gór i pewną tradycję jako ośrodków letniskowych i wypoczynkowych.

Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.

Szacuje się, że ten sam system 50 000 przedwczesnych zgonów Co roku powoduje zanieczyszczenie w Polsce, a Światowa Organizacja Zdrowia umieściła Polskę w 36 ze stu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

Udział szkodliwych czynników w powietrzu 34-tysięcznego miasta jest 18 razy wyższy niż zalecane limity.

Zdaniem ekspertów, jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza Ogrzewanie domu W wielu polskich domach w dalszym ciągu spalany jest plastik, śmieci i węgiel niskiej jakości.