9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zażąda ekstradycji skazańca nazistowskiego uhonorowanego w kanadyjskim parlamencie

Polska zażąda ekstradycji skazańca nazistowskiego uhonorowanego w kanadyjskim parlamencie

minister edukacji PolskaPrzemysław Czarnek zapowiedział we wtorek, że jego rząd wysłucha Kanada The Przekazać z Jarosław HunkaA Nazistowski bojownik ukraińskiego pochodzenia Podczas niedawnej wizyty Prezydent Ukrainy został uhonorowany w parlamencie tego północnoamerykańskiego kraju. Wołodymyr Zełenski.


W oficjalnym oświadczeniu Jarneck określił ten hołd jako „hańbę”, wspominając go. II wojna światowa Był członkiem „nazistowskiej organizacji przestępczej”. Galicyjski SS i wyraził swoją dezaprobatę dla „Fałszowanie historii„.

Z pismem skierowanym do rządu Justina TrudeauCzarnek zawiera dokument IPN szczegółowo opisujący „zbrodnie stanowiące podstawę ekstradycji” Jarosława Hunki.

Taka reakcja na piątkowe wydarzenie w kanadyjskim parlamencie, gdzie Hunga, mający obywatelstwo kanadyjskie i ukraińskie pochodzenie, walczył w oddziale. Waffen-SS II wojna światowa. Hanka (98 l.) została przedstawiona Zełenskiemu jako „Ukraińska Kanadyjka, weteran II wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom i w wieku 98 lat nadal wspiera żołnierzy”.


Eksterminacja etnicznych obywateli Polski

Kilka dni wcześniej ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski sprzeciwił się hołdowi i wyjaśnił, że brał w nim udział oddział, w którym walczyła Hanka. Eksterminacja etnicznych obywateli Polski Na Lubelszczyźnie w 1944 r.

Ponadto wiceminister spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział we wtorek reporterom w Warszawie, że rezygnacja marszałka kanadyjskiego parlamentu wynikała z „wielkiego braku taktu, braku wiedzy historycznej, a nawet braku pracowitości”.

Michael Mostyn, prezes kanadyjskiego oddziału prestiżowej żydowskiej organizacji filantropijnej B’nai B’rith, opublikował w poniedziałek list, w którym „żąda przeprosin za ten skandal, w tym szczegółowego wyjaśnienia, jak do niego doszło”. demokracja.

Ze swojej strony Kancelaria Premiera Kanady zaprzeczyła, jakoby Justin Trudeau miał wcześniejszą wiedzę o nazistowskiej przeszłości Jarosława Hanki.