20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Czechy odrzucają opcję wysłania wojsk na Ukrainę

Polska i Czechy odrzucają opcję wysłania wojsk na Ukrainę

Rządy Polski i Czech wykluczyły we wtorek przerzucenie własnych żołnierzy na Ukrainę. Prezydent Francji Emmanuel Macron nie wykluczył wczoraj możliwości wysłania wojsk europejskich w celu wsparcia kraju, który dwa lata temu został najechany przez Rosję. .

„Polska nie rozważa wysłania ciał swojej armii na Ukrainę. Nie powinniśmy na ten temat spekulować” – powiedział dziennikarzom w Pradze premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Fialą.

„Najskuteczniejszą pomocą dla Ukrainy jest zwiększenie wydatków wojskowych”, tak aby Rosja „zmierzyła się z krajami zdolnymi do działania” – powiedział szef polskiego rządu.

„Nie rozważamy wysłania żołnierzy, ale chcemy zbudować kanały pomocy, które są już otwarte przed agresją, aby (Ukraińcy) mogli się obronić, a cele reżimu Putina nie zostaną zrealizowane” – dodał Fiala.

Zdaniem konserwatywnego czeskiego przywódcy „Ukraina musi odnieść sukces”, a do tego potrzebuje „silnego wsparcia militarnego, humanitarnego, gospodarczego i finansowego”.

Z drugiej strony Tusk potępił brak poparcia dla Ukrainy wśród części partnerów europejskich i poprosił ich o większe zaangażowanie w czeskie wysiłki na rzecz wysłania większej ilości amunicji do Kijowa.

„Jeśli wszyscy (w UE) będą zaangażowani, nie ma potrzeby omawiania innych form wsparcia” – powiedział polski premier.

READ  Polska KLTV kupuje pojazdy Raycolt za 270 mln euro