3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oscar Pistorius został zwolniony z więzienia w Republice Południowej Afryki po odbyciu dziewięciu lat wyroku za morderstwo swojej dziewczyny

Oscar Pistorius został zwolniony z więzienia w Republice Południowej Afryki po odbyciu dziewięciu lat wyroku za morderstwo swojej dziewczyny

(CNN) — Oscar Pistorius został zwolniony warunkowo i przebywa w domu po odbyciu prawie dziewięciu lat więzienia za morderstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp – powiedział CNN rzecznik South African Correctional Services Singabakho Nxumalo.

W Walentynki 2013 roku południowoafrykańska lekkoatletka czterokrotnie strzeliła do Steenkamp przez drzwi łazienki w swoim domu. Pistorius zaprzeczył, że zabił ją w przypływie wściekłości, twierdząc zamiast tego, że wziął ją za intruza. Początkowo został skazany na 13 lat i pięć miesięcy więzienia.

Pistorius został wypuszczony z więzienia Atteridgeville na zachód od Pretorii w piątek rano i będzie przebywał na zwolnieniu pod nadzorem do czasu wygaśnięcia kary w 2029 roku.

Służby więzienne Republiki Południowej Afryki podały w środowym oświadczeniu, że będą obowiązywać „ogólne warunki zwolnienia warunkowego”, obejmujące m.in. to, że Pistorius będzie w domu o określonych porach dnia. Nie możesz spożywać alkoholu ani substancji zabronionych i musisz uczestniczyć w programach określonych przez Komisję Nadzoru Więziennego i Komisji ds. Zwolnień warunkowych.

W oświadczeniu dodano: „Podobnie jak inni więźniowie przebywający na zwolnieniu warunkowym, Pistorius nie będzie mógł udzielać wywiadów mediom”.

W listopadzie matka Reevy Steenkamp, ​​June Steenkamp, ​​wyraziła obawy o bezpieczeństwo pozostałych kobiet po zwolnieniu warunkowym.

„W tej chwili nie jestem przekonana, czy Oscar został zrehabilitowany” – czytamy w jej oświadczeniu.

„Resocjalizacja wymaga, aby ktoś uczciwie zmierzył się z całą prawdą o swoim przestępstwie i konsekwencjach. Nikt nie może twierdzić, że czuje wyrzuty sumienia, jeśli nie jest w stanie w pełni zaangażować się w prawdę. Jeśli ktoś nie okazuje skruchy, nie można go uznać za zrehabilitowanego. „Jeśli zostanie zrehabilitowany, ryzyko recydywy jest wysokie”.

W oświadczeniu wydanym w piątek matka Steenkampa stwierdziła, że ​​jej jedynym życzeniem po zwolnieniu Pistoriusa było, aby pozwolono mu dożyć pozostałych lat „w spokoju”.

„Nie będzie sprawiedliwości, jeśli twoi bliscy nigdy nie wrócą, i nigdy nie sprowadzi Revy z powrotem, niezależnie od tego, jak długo spędzi (w więzieniu)” – powiedziała June Steenkamp. „Jesteśmy tymi, których zostawiliśmy, to my odsiadujemy dożywocie”.

READ  Emocjonalny list pożegnalny Fernando Alonso do Gila de Ferrana, jego mentora

Sportowiec, znany jako „Łowca androidów” ze względu na protezy nóg z włókna węglowego, a po występie na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku okrzyknięty postacią inspirującą, stał się centrum śledztwa śledzonego na całym świecie.

Podczas procesu Pistorius nie przyznał się do zarzutów o morderstwo i posiadania broni palnej w związku z zabójstwem Steenkampa.

Prokuratorzy stwierdzili, że zabójstwo było zamierzone i że do strzelaniny doszło po kłótni między parą.

Często załamywał się w sądzie, a jego przeszłe zachowanie było szczegółowo badane.

W 2014 roku Pistorius został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci i skazany na pięć lat więzienia. Jednak sąd wyższej instancji uchylił wyrok i rok później zmienił go na morderstwo, zwiększając jego karę do sześciu lat więzienia.

Od wyroku zaskarżyła Prokuratura, która uznała karę za zbyt łagodną. Najwyższy Sąd Apelacyjny Republiki Południowej Afryki podniósł w 2017 roku wyrok Pistoriusa do 13 lat i pięciu miesięcy.