29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Meksykanin uniewinniony od zarzutu śmierci dziecka w Teksasie w 2003 roku

Meksykanin uniewinniony od zarzutu śmierci dziecka w Teksasie w 2003 roku

Rosa Jimenez, niania z Teksasu, która została skazana na 99 lat więzienia za morderstwo w 2003 roku, została uniewinniona po latach apelacji, w których zapewniała o swojej niewinności i kwestionowała zeznania przeciwko niemu.

W poniedziałek sędzia Sądu Okręgowego Hrabstwa Travis przychylił się do wniosku prokuratora okręgowego o wycofanie zarzutów morderstwa wobec 40-letniego Jimeneza, który spędził 18 lat za kratkami, zanim został zwolniony w styczniu 2021 roku.

W wywiadzie we wtorek wieczorem, Jimenez powiedziała, że ​​jest szczęśliwa i gotowa, by ruszyć dalej ze swoim życiem.

„Wciąż próbuję ponownie połączyć się z moimi dziećmi” – powiedział Jimenez. „To nie jest łatwe. Wszyscy są już dorośli. Kilka godzin po wycofaniu zarzutów jestem babcią” – wspomina.

W 2005 roku Jimenez został skazany za zabójstwo 21-miesięcznego Briana Gutierreza, który udusił się stosem pięciu papierowych ręczników, będąc pod opieką Jimeneza w jego domu w Austin. Skazując ją, prokuratorzy polegali na biegłych, którzy zeznali, że śmierć nie mogła być wypadkiem.

Ale to świadectwo zostanie zakwestionowane po latach.

Jiménez została zwolniona z więzienia w 2021 r. Na mocy postanowienia sędziego Sądu Okręgowego Hrabstwa Travis, Karen Sage, która stwierdziła, że ​​jest „prawdopodobnie niewinna” i została poddana procesowi, który obejmował „fałszywe i wprowadzające w błąd zeznania” i była „zarażona błędem konstytucyjnym”. ”

Zwolnienie Jimeneza nastąpiło po tym, jak zespół ekspertów pediatrii ds. układu oddechowego oświadczył, że śmierć Briana była prawdopodobnie wypadkiem. Biegła prokuratury, która pierwotnie stwierdziła, że ​​śmierć nie mogła być wypadkiem, również złożyła oświadczenie pod przysięgą wskazujące, że jej opinia uległa zmianie.

W maju Sąd Apelacyjny ds. Karnych w Teksasie zgodził się z ustaleniami Sage i odesłał sprawę z powrotem do Travis County Court w celu ponownego rozpatrzenia sprawy.

Ale nowej rozprawy nie będzie.

Prokurator okręgowy hrabstwa Travis Jose Garza złożył wniosek o oddalenie zarzutów przeciwko Jimenezowi.

READ  Drony pokazują straszliwe spustoszenie Iana w Stanach Zjednoczonych

„Oczywiste jest, że fałszywe zaświadczenie lekarskie zostało wykorzystane do uzyskania wyroku skazującego” – powiedział Garza w oświadczeniu po tym, jak Sage zaakceptował pozew. „Wykluczenie sprawy pani Jimenez jest słuszne”.

Sprawa zwróciła uwagę meksykańskich imigrantów mieszkających w Stanach Zjednoczonych po tym, jak została opisana w hiszpańskojęzycznym filmie dokumentalnym My Inner Life z 2007 roku.

Liczne apele o unieważnienie sprawy na przestrzeni lat zakończyły się niepowodzeniem, w tym petycja do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w 2012 r., którą poparł były prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto, który był wówczas prezydentem elektem.

Jimenez była nastolatką, kiedy przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Meksyku w 1999 roku. W 2003 roku, kiedy została aresztowana, miała roczną córkę. W areszcie urodziła syna.

Jimenez powiedział, że chociaż był wolny przez ostatnie dwa i pół roku, „stres”, o którym myśli, że może stanąć w obliczu kolejnego procesu, pozostaje.

Zasada poniedziałku jest inna.

„Wiesz, że możesz kontynuować swoje życie, nie martwiąc się o powrót do tego miejsca” – powiedział Jimenez. „To miejsce, które ukradło wszystko, co kocham, wszystko, na czym mi zależy”.

Adwokat Jimeneza, Vanessa Botkin, która pracuje dla Innocence Project, organizacji non-profit opowiadającej się za cofnięciem niesłusznych wyroków skazujących, powiedziała, że ​​jej uniewinnienia „mają ogromne znaczenie dla ludzi niesłusznie skazanych, którzy próbują budować swoje życie”.

Jednak Jimenez, który ma zaawansowaną chorobę nerek i jest dializowany od prawie dwóch lat, stoi przed kolejnym wyzwaniem: znalezieniem dawcy nerki.

„Jest na końcowym etapie, więc jest to teraz przeszczep ratujący życie” – powiedział Botkin.