23 września, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kryzys w Afganistanie: ONZ wzywa do zebrania funduszy w celu rozwiązania „nadciągającej katastrofy humanitarnej”

Kraj, który jest pod kontrolą talibów po 20 latach wojny, stoi w obliczu „nadchodzącej katastrofy humanitarnej” (Zdj .: Reuters)

Sekretarz Generalny ONZ António GuterresI Konferencja wysokiego szczebla na temat pomocy Afganistanowi odbyła się 13 września w Genewie, Jego rzecznik powiedział w piątek.

Kraj, Pod kontrolą talibów po 20 latach wojny,Zbliżająca się katastrofa humanitarna– ostrzegł Stephane Dujarric.

“Konferencja Opowiadanie się za szybkim zwiększeniem finansowania, aby można było kontynuować ratujące życie akcje humanitarne; i wzywamy do pełnego i niezakłóconego dostępu do pomocy humanitarnej, aby zapewnić Afgańczykom dalsze otrzymywanie podstawowych usług, których potrzebują” Powiedziała w oświadczeniu.

Dujarric wezwał do ochrony Postęp rozwojowy kraju, zauważając, że Prawa kobiet Są „niezbędną” częścią przyszłej stabilności Afganistanu.

ONZ ostrzegało przed tym 18 milionów ludzi w Afganistanie stoi w obliczu katastrofy humanitarnej, a kolejne 18 milionów może szybko do nich dołączyć.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (zdjęcie: EFE)
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (zdjęcie: EFE)

Jeden na trzech Afgańczyków nie wie, jaki będzie ich następny posiłek. Dujarric ostrzegł, że prawie połowa dzieci poniżej piątego roku życia będzie cierpieć z powodu ostrego niedożywienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia, 15 dni po upadku rządu afgańskiego i przekazaniu Kabulu talibom. Te dni były zaznaczone Gorączkowa operacja prowadzona przez Waszyngton w celu ewakuacji Amerykanów, obcokrajowców i Afgańczyków Uciekaj od nowego systemu.

Od czasu wycofania sił amerykańskich talibowie współpracują z Katar Aby lotnisko Przyjęcie, który jest kluczowy dla uzyskania pomocy, wraca do pracy.

W czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​wznowiła loty humanitarne do niektórych obszarów kraju. Od stolicy Pakistanu, Islamabadu, po Mazar-i-Sharif w północnym Afganistanie i Kandahar na południu.

krajowy przewoźnik krajowy, Ariana Afghan Airlines wznowiły w piątek loty krajoweZjednoczone Emiraty Arabskie wysłały samolot z pomocą medyczną i żywnościową.

Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia (Zdj .: Reuters)
Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia (Zdj .: Reuters)

Do konfliktu zbrojnego, który w tym roku przesiedlił ponad pół miliona osób, dołączyła dotkliwa susza, która skomplikowała sytuację żywnościową. W kraju organizacje humanitarne uważają wysyłkę zaopatrzenia za niezbędną przed nadejściem spodziewanej ostrej zimy.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia ma oko na Mu, nowy wariant koronawirusa, który może uniknąć odporności na wcześniejsze infekcje lub szczepienia.

plany ONZ Opublikowano 7-go wniosek o finansowanie na pokrycie najpilniejszych potrzeb humanitarnych przez następne cztery miesiące.

„Bardzo ważne jest, aby społeczność międzynarodowa:Należy podjąć szybkie działania, aby zapewnić zwiększone finansowanie pomocy humanitarnej na wsparcie Afgańczyków, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i zdolności reagowania na rosnące potrzebyOrganizacja stwierdziła w memorandum wydanym dzisiaj, przed zwołaniem trzynastej konferencji.

Gospodarka afgańska znalazła się na skraju załamania, odkąd dojście do władzy talibów wstrzymało fundusze międzynarodowe, od których w dużej mierze zależy kraj azjatycki. Jeszcze przed odzyskaniem władzy przez talibów w połowie sierpnia Afganistan był w dużym stopniu zależny od pomocy zagranicznej.: 40% PKB kraju pochodzi z funduszy zagranicznych.

(z informacjami z AFP i EFE)

Czytaj: