19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kryzys w Afganistanie: ONZ wzywa do zebrania funduszy w celu rozwiązania „nadciągającej katastrofy humanitarnej”

Kraj, który jest pod kontrolą talibów po 20 latach wojny, stoi w obliczu „nadchodzącej katastrofy humanitarnej” (Zdj .: Reuters)

Sekretarz Generalny ONZ António GuterresI Konferencja wysokiego szczebla na temat pomocy Afganistanowi odbyła się 13 września w Genewie, Jego rzecznik powiedział w piątek.

Kraj, Pod kontrolą talibów po 20 latach wojny,Zbliżająca się katastrofa humanitarna– ostrzegł Stephane Dujarric.

„Konferencja Opowiadanie się za szybkim zwiększeniem finansowania, aby można było kontynuować ratujące życie akcje humanitarne; i wzywamy do pełnego i niezakłóconego dostępu do pomocy humanitarnej, aby zapewnić Afgańczykom dalsze otrzymywanie podstawowych usług, których potrzebują” Powiedziała w oświadczeniu.

Dujarric wezwał do ochrony Postęp rozwojowy kraju, zauważając, że Prawa kobiet Są „niezbędną” częścią przyszłej stabilności Afganistanu.

ONZ ostrzegało przed tym 18 milionów ludzi w Afganistanie stoi w obliczu katastrofy humanitarnej, a kolejne 18 milionów może szybko do nich dołączyć.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (zdjęcie: EFE)
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (zdjęcie: EFE)

Jeden na trzech Afgańczyków nie wie, jaki będzie ich następny posiłek. Dujarric ostrzegł, że prawie połowa dzieci poniżej piątego roku życia będzie cierpieć z powodu ostrego niedożywienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia, 15 dni po upadku rządu afgańskiego i przekazaniu Kabulu talibom. Te dni były zaznaczone Gorączkowa operacja prowadzona przez Waszyngton w celu ewakuacji Amerykanów, obcokrajowców i Afgańczyków Uciekaj od nowego systemu.

Od czasu wycofania sił amerykańskich talibowie współpracują z Katar Aby lotnisko Przyjęcie, który jest kluczowy dla uzyskania pomocy, wraca do pracy.

W czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​wznowiła loty humanitarne do niektórych obszarów kraju. Od stolicy Pakistanu, Islamabadu, po Mazar-i-Sharif w północnym Afganistanie i Kandahar na południu.

krajowy przewoźnik krajowy, Ariana Afghan Airlines wznowiły w piątek loty krajoweZjednoczone Emiraty Arabskie wysłały samolot z pomocą medyczną i żywnościową.

Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia (Zdj .: Reuters)
Stany Zjednoczone zakończyły wojnę w Afganistanie 30 sierpnia (Zdj .: Reuters)

Do konfliktu zbrojnego, który w tym roku przesiedlił ponad pół miliona osób, dołączyła dotkliwa susza, która skomplikowała sytuację żywnościową. W kraju organizacje humanitarne uważają wysyłkę zaopatrzenia za niezbędną przed nadejściem spodziewanej ostrej zimy.

READ  Papież Franciszek otrzymuje najwyższą władzę od Opus Dei.

plany ONZ Opublikowano 7-go wniosek o finansowanie na pokrycie najpilniejszych potrzeb humanitarnych przez następne cztery miesiące.

„Bardzo ważne jest, aby społeczność międzynarodowa:Należy podjąć szybkie działania, aby zapewnić zwiększone finansowanie pomocy humanitarnej na wsparcie Afgańczyków, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i zdolności reagowania na rosnące potrzebyOrganizacja stwierdziła w memorandum wydanym dzisiaj, przed zwołaniem trzynastej konferencji.

Gospodarka afgańska znalazła się na skraju załamania, odkąd dojście do władzy talibów wstrzymało fundusze międzynarodowe, od których w dużej mierze zależy kraj azjatycki. Jeszcze przed odzyskaniem władzy przez talibów w połowie sierpnia Afganistan był w dużym stopniu zależny od pomocy zagranicznej.: 40% PKB kraju pochodzi z funduszy zagranicznych.

(z informacjami z AFP i EFE)

Czytaj: