3 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europa zaostrza kontrole graniczne w obawie przed kryzysem migracyjnym |  Międzynarodowy

Europa zaostrza kontrole graniczne w obawie przed kryzysem migracyjnym | Międzynarodowy

Napięcia między państwami członkowskimi UE obawiają się kryzysu migracyjnego. W odpowiedzi na podjętą w zeszłym tygodniu przez Niemcy decyzję o wzmocnieniu tymczasowych kontroli na granicach Polski i Czech w związku ze wzrostem nielegalnej imigracji, oba kraje ogłosiły we wtorek, że Austria i Słowacja wprowadzą tymczasowe kontrole na granicach ze Słowacją. . Urzędnicy w Warszawie i Pradze argumentują, że zahamuje to napływ migrantów i działalność przemytników. Obostrzenia te – które łączą inne w strefie Schengen w formule stałej – obowiązują przez dziesięć dni z możliwością przedłużenia. Tymczasem debata na temat imigracji w UE zaostrzyła się ze względu na wzrost liczby przyjazdów przed pandemią Covid-19. Słowacja skrytykowała inicjatywę swojego sąsiada i wezwała do „rozwiązania europejskiego”.

„To niezbędny krok” – bronił się. Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Ragusan na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter).. „Kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo na całej długości granicy ze Słowacją, co maksymalnie zminimalizuje ruch transgraniczny i nie będzie niepotrzebnie obciążać ruchu ani pasażerów” – dodał Ragusan. Austria, która ma już tymczasową kontrolę na granicach ze Słowenią i Węgrami, wzmocni także nadzór na granicy ze Słowacją. „Najpierw potrzebujemy skutecznej kontroli” – powiedział ultrakonserwatywny austriacki minister spraw wewnętrznych Herhard Garner.

Między czerwcem a sierpniem 2023 r. tzw. szlakiem bałkańskim – jedną z największych dróg nielegalnego wjazdu do Unii – przybyło około 39 200 nielegalnych migrantów – tyle samo co w tym samym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z innymi szlakami, których liczba rośnie, takimi jak szlak środkowośródziemnomorski (41 %), szlak bałkański został utrzymany, ale napięcia w krajach przystępujących rosną. Imigracja jest tematem niezwykle dzielącym i gorącym w UE, a Słowacja, która nie jest tradycyjnym punktem na szlaku bałkańskim, ale odnotowuje wzrost liczby osób przybywających przez swoje granice, zwłaszcza Syryjczyków i Afgańczyków chcących przenieść się do Niemiec, znalazła się obecnie w centrum uwagi . .

READ  PP i CS łączą się w Brukseli, aby wyjaśnić Komisji Europejskiej i Radzie Europejskiej amnestię

Twarda polityka imigracyjna była jednym z głównych elementów przemówienia politycznego byłego lewicowego premiera Słowacji Roberta Fico. Jego partia zdobyła większość (choć niewystarczającą, aby rządzić samodzielnie) w sobotnich wyborach. Figo, populista o poglądach prorosyjskich, obiecał, że zabezpieczenie granic z Węgrami stanie się najwyższym priorytetem. W najbliższy wtorek słowacki premier Ludovit Odor skrytykował działanie swoich trzech sąsiadów i zapewnił, że może wywołać niepożądany efekt. „Imigracja potrzebuje europejskiego rozwiązania w sprawie granic zewnętrznych” – stwierdził w oświadczeniu. „Kiedy kraj zaczyna nadmiernie monitorować swoją granicę, powstaje efekt kaskadowy, za który wszyscy płacimy, a wynik jest bardzo chaotyczny” – powiedział.

W miarę przedłużania nowych ograniczeń i utrwalenia starych w strefie Schengen, która niemal została zburzona przez kryzys migracyjny w 2015 r. i nigdy już nie wróciła do normy, debata na temat środków mających zaradzić sytuacji w całej UE staje się coraz rzadsza. Dwadzieścia siedem krajów od miesięcy negocjuje ostatni rozdział porozumienia migracyjnego – tzw. zarządzanie kryzysem migracyjnym i kontrolę instrumentalizacji – ale włoska opozycja wraz z tradycyjnym wetem ze strony Polski i Węgier utknęły w martwym punkcie rozmowy. Hiszpański Prezydent Rady Unii Europejskiej. Jeśli nie potrwa to do końca tego roku, trudno będzie sfinalizować transakcję, co jest jednym z głównych wyścigów komisji Ursuli van der Leyen, która obecnie koncentruje się na badaniu porozumień z krajami pochodzenia i transportem w celu zatrzymania przyjazdów.

Pozostaje przedmiotem gorącego sporu z Tunezją, która oferuje wsparcie gospodarcze w zamian za zarządzanie granicami, i może eksplodować, gdy tunezyjski prezydent Kais Said wykorzysta napływ ludności do rozpoczęcia nowej rundy. W negocjacjach pomoc wydaje się teraz „uśmiechać” do niego.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

READ  Węgry i Polska odrzucają plan imigracyjny UE