9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmiany w zachowaniu rekinów wielorybich ostrzegają przed potencjalnym wpływem „ekoturystyki” |  Nauki

Zmiany w zachowaniu rekinów wielorybich ostrzegają przed potencjalnym wpływem „ekoturystyki” | Nauki

Największa istniejąca ryba stała się atrakcją turystyczną. Od lat podróżnicy i naukowcy podróżują do różnych miejsc na całym świecie w nadziei na obserwację, wspólne zamieszkanie i zrobienie zdjęć z rekinem wielorybim. Wśród łodzi firm turystycznych, wycieczkowiczów i zespołów nurkowych brytyjski biolog Joel Gifford monitorował zwyczaje tych zwierząt w morzu Baja California Sur (Meksyk) i identyfikował ich zmieniające się zachowanie w wyniku interakcji z ludźmi, a także jako wpływy. Jaki to może mieć wpływ na środowisko naturalne. Wyniki badania właśnie opublikowano w czasopiśmie Natura.

W przeciwieństwie do poprzednich badań nad rekinami wielorybimi, które prowadzono poprzez filmowanie z wody lub łodzi, w tym badaniu wykorzystano drony do rejestrowania ruchów bez zakłócania naturalnego zachowania zwierzęcia. Zdjęcia wykonane przez drony poddano analizie za pomocą systemu algorytmów i statystyk. Wyniki sugerują, że obecność ludzi zwiększa prawdopodobieństwo zmian w zachowaniu rekinów wielorybich, takich jak przedłużone okresy turbulencji, zwiększony wydatek energetyczny i zmniejszenie prędkości.

Ta zmiana w zachowaniu może mieć wpływ na wybór siedliska przez zwierzęta, powodując poważne konsekwencje w postaci zjawiska zwanego kaskadami troficznymi, wyjaśnia Gifford, ekspert ds. rekinów z Imperial College London. „Jeśli grupa rekinów zmieni preferowaną lokalizację, liczebność gatunków, którymi się żywią, ulegnie zmianie, tworząc efekt kaskadowy, który może zmienić liczebność wielu gatunków w całym ekosystemie”. Gatunek ten służy jako ważny biologiczny przepływ składników odżywczych między ekosystemami, dlatego opuszczenie obszaru lub mniejsze sukcesy w żerowaniu mogą mieć długoterminowe konsekwencje dla obiegu składników odżywczych. „Sama działalność, a także zakłócenia i zmiany, jakie powodują w krajobrazie, mogą mieć katastrofalny wpływ na migrację, reprodukcję i inne formy życia” – wyjaśnia.

Rekiny wielorybie mogą osiągać ponad 12 metrów długości, mają charakterystyczne białe plamy, żywią się głównie planktonem i są nieszkodliwe, co czyni je idealnymi do ekoturystyki. Kiedy jednak zwierzęta stają się atrakcją, szanowanie ich przestrzeni może być trudne. Przewodnicy w tym sektorze proszą turystów o przestrzeganie trzech prostych zasad zbliżając się do rekina: „Nie dotykaj, nie jedź, nie przeszkadzaj”. Należy zachować odległość od pięciu do sześciu metrów, nie wolno używać błysków, a łodzie muszą zmniejszać prędkość podczas zbliżania się do zwierząt, ale czy te ograniczenia są wystarczające?

READ  10 ilustracji do „Traktatu Protowskiego”: Jak nasycono medycynę w latach pięćdziesiątych

Turystyka zagraża żarłaczowi białemu

Irene Gomez, biolog morski na Uniwersytecie w Granadzie, mieszka na Malediwach od dziewięciu lat i jest ekspertem od rekinów wielorybich. W morskim obszarze chronionym Ari Sur, gdzie pracuje, ryby te można zobaczyć każdego dnia w roku. Gomez ubolewa, że ​​„stało się to modą i ludzie nie przestrzegają zasad współżycia”. Podkreśla, że ​​choć firmy darzą siedliska ogromnym szacunkiem, to turystyka może odcisnąć piętno na tych gatunkach. Spośród 708 rekinów wielorybich występujących na tym obszarze 76% jest uszkodzonych. Większość obrażeń jest spowodowana skaleczeniami spowodowanymi przez śruby napędowe łodzi motorowych naruszające przepisy dotyczące prędkości.

Ze swojej strony autor badania zwraca uwagę, że aby zapobiec „potencjalnie negatywnym” zmianom w zachowaniu rekinów wielorybich, konieczne jest zwiększenie minimalnej dopuszczalnej odległości między ludźmi a rekinami. Zmiany w zachowaniu zaobserwowano już u innych gatunków. Krajowy Komitet Obszarów Chronionych zawiesił w lutym ubiegłego roku działalność turystyczną związaną z żarłaczem białym na tym samym obszarze po odkryciu „złych praktyk zagrażających temu gatunkowi”. Przed tą procedurą poszukiwacze przygód zanurzali się w morzu pełnym rekinów zamkniętych w klatkach.

Ekoturystyka rekinów to przemysł globalny. Australia, Malediwy, wybrzeże Mozambiku, Indonezja i Filipiny to inne popularne miejsca do pływania z tymi zwierzętami.

Porównanie rozmiarów. Średnia długość samicy rekina wielorybiego („Rhincodon typus”) (14,5 m), samca (9 m) i autobusu (12,4 m).

Rekiny należą do najbardziej zagrożonych kręgowców. Według Dochodzenie przeprowadzone przez IUCN (Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody)Ponad jedna trzecia rekinów i płaszczek jest zagrożona wyginięciem. Zmiany klimatyczne, niszczenie siedlisk i przełowienie to główne zagrożenia dla rekinów. Kłusownictwo dotyka te zwierzęta, co jest powszechnie praktykowane w niektórych krajach azjatyckich, gdzie uważane są za przysmak dla smakoszy. Jednym z głównych kierunków podróży są Chiny, a cena za ciało waha się od 3000 do 4000 euro. Mięso i płetwy są spożywane jako żywność, a skórę sprzedaje się w workach.

READ  Masowe szczepienia, aby „przetrwać” kampanię grypową

Ekoturystyka to sposób spędzania wakacji odmienny od tradycyjnego, który w założeniu stara się być bardziej odpowiedzialny wobec natury. Jednakże, jeśli nie jest dobrze zarządzane, może mieć negatywny wpływ na środowisko. Zanieczyszczenie, degradacja ekosystemów i, jak wynika z niniejszego badania, zmiana nawyków zwierząt to tylko niektóre z nich. „Prawdziwa ekoturystyka wymaga standardów i odpowiedzialności. Nie przyklejaj jej etykietki zielony „Do czegoś oznacza to, że to już istnieje” – mówi Gomez.

W niektórych przypadkach ekoturystyka może nie mieć znaczącego wpływu na środowisko, ale eksperci zgadzają się, że potrzebne są dalsze badania i współpraca. Gifford ubolewa, że ​​jednym z problemów, przed którymi stoją naukowcy, jest „niewystarczająca integracja z organami regulacyjnymi w przypadku działań zagrażających gatunkom” i uważa, że ​​powinna nastąpić „ściślejsza współpraca między naukowcami a dostawcami usług ekoturystycznych, aby zapewnić prowadzenie działań w najbezpieczniejszy możliwy sposób”.

Możesz śledzić Temat W Facebook, Świergot I Instagramalub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Nasz cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń