9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyższa Szkoła Lekarska promuje badania naukowe w ramach VIII Forum Nauk o Zdrowiu

Wyższa Szkoła Lekarska promuje badania naukowe w ramach VIII Forum Nauk o Zdrowiu

Oprócz prezentacji badań zaprezentowanych przez studentów studiów licencjackich i magisterskich, obecni byli badacze z różnych krajów, którzy dzielili się ze społecznością studencką tematami swoich specjalizacji.

W ramach 8. Forum Badań Nauk o Zdrowiu UPAEP gościł dr Rafaela Vicuñę, profesora naukowo-badawczego na Papieskim Katolickim Uniwersytecie w Chile, który omówił życie z naukowego punktu widzenia na podstawie swojej kariery w biologii i mikrobiologii.

W tym względzie dr Rafael Vicuña podkreślił, że znaczenie tego pytania wynika z nowych badań prowadzonych w wielu dziedzinach, dotyczących życia we wszechświecie, życia sztucznego i pochodzenia życia na Ziemi. W celu osiągnięcia większej wiedzy na temat spraw najważniejszych dla nas i świata. Powiedział: „Jeśli nie wiemy, czym jest życie, nie do końca wiemy, czym jesteśmy”.

Zwrócił także uwagę na nieadekwatność metody naukowej w zrozumieniu całego fenomenu życia i stwierdził, że „życie to coś więcej niż tylko złożony układ chemiczny”, odnosząc się do różnych definicji, które biolodzy i chemicy próbowali podać, aby zrozumieć to pojęcie życia. życie. W tym sensie wskazał, że filozofię można wykorzystać do pracy z granic nauki.

„Te granice odnoszą się do zjawisk takich jak na przykład wirusy, zarodniki, zamrożone komórki i uśpione nasiona. Te przypadki graniczne są tak zwane, ponieważ podważają całą wiedzę, jaką posiadamy o życiu, zarówno pod względem jego zasięgu, jak i właściwości. W takich przypadkach W takich przypadkach naukowcy wysuwają argument, że życie nie różni się od materii bezwładnej i traktują życie jako prosty pomysł.

Zauważył, że biorąc pod uwagę te wygodne dla naukowców definicje, są tacy, którzy sprzeciwiają się tej prostocie myślenia i starają się nakłonić praktykę naukową do poszukiwania lepszych teorii, które mogą wyjaśnić tajemnicze zjawisko, jakim jest życie, i są to teorie, które starają się dostarczyć podstawowe zasady, aby móc to zrobić. Zadzwonić Żywy Coś, co powiedział na przykład Claude Morang, który twierdzi, że życie można sprowadzić do trzech aspektów: pierwszy polega na tym, że to, co nazywa się życiem, ma złożoną strukturę molekularną, przeprowadza określone reakcje chemiczne i rozmnaża się. Z drugiej strony pomysł jest koncepcją Na żywo Jest to system, który realizuje cztery procesy: skurcz energii, homeostazę i autokatalizę oraz ma zdolność uczenia się.

READ  Domięśniowo czy podskórnie? Jak można zmniejszyć zmęczenie po szczepionce COVID-19?

Podkreślił jednak, że w dalszej części badań zauważamy problem, który jest związany z poznawczym charakterem badań, który zwykle objawia się na dwa sposoby: pierwszy to redukcjonizm, gdzie życie bada się poprzez jego części, a nie poprzez jego części. Jako całość, badając przez szkło powiększające procesy składające się na życie organizmu. Powiedział: „Tego typu badania są bardzo przydatne w naukach ścisłych. Pomagają nam poznać rzeczy, które wolno robić innym, ale nie dostarczają nam wszystkich informacji potrzebnych do zrozumienia życia”. Z drugiej strony, system poznawczy do badania życia jest badaniem systematycznym, co stanowi przeciwieństwo redukcjonizmu, ponieważ stara się badać życie organizmu w trakcie jego życia i badać byt, aby dotrzeć do jego podstaw.

Na koniec stwierdził, że pomimo całego tego myślenia, to wszystko nadal pozostawia nam sporo pytań. Niektóre z tych pytań to: Dlaczego życie się rozmnaża? Jak powstaje życie? Co sprawia, że ​​komórka żyje? Jaka jest motywacja życia? Filozofowie i naukowcy zadali odpowiedzi na te pytania i chociaż odpowiedź udzielona przez Hotta wprawiła naukowców w zakłopotanie, to jest Wyrusza w wymiar szerszy niż to, co mogą nam zaoferować laboratoria. Haut twierdzi, że życie „polega na dążeniu do celu”. I że czasami osiągnięcie tego celu nie wymaga świadomości.

Na ceremonii otwarcia obecny był dr Mariano Sánchez Cuevas, prorektor ds. akademickich UPAEP; Dr José Manuel Madrazo Cabo, Dziekan Nauk Medycznych; Dr Laura Contreras-Mioni, dziekan ds. nauk o życiu i zdrowiu oraz Mtra. Joana Olmos Lopez, dyrektor ds. badań, UPAEP.

W swoim przemówieniu dr Madrazo Capo powitał nauczycieli, administratorów i uczniów, podkreślając, że to forum jest przestrzenią do zaprezentowania prac badawczych przeprowadzonych przez uczniów we współpracy z nauczycielami, za co podziękował dr Roblesowi i dr. Virginia Cedeño. Wzmocnienie tych działań edukacyjnych w zakresie badań podstawowych i epidemiologicznych.

READ  Innowacje w diagnostyce medycznej: jak działa nowy rezonator w Hospital de Clínicas

Na koniec dr Mariano Sánchez Cuevas otworzył forum i podziękował forum badawczemu za zaproszenie oraz organizatorom za promowanie tego typu działań.