3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmiana klimatu: gaz z pożarów odpowiada również za ocieplenie Arktyki

Zmiana klimatu: gaz z pożarów odpowiada również za ocieplenie Arktyki

Prawa autorskie do zdjęć Sara Giansiracusa Tytuł Zdjęcia Arktyczne ocieplenie rozpoczęło się wcześniej niż oczekiwano

Ucz się przez Chińscy i niemieccy naukowcy łączą pożary lasów z rosnącymi temperaturami w Arktyce. Jak wyjaśnili, kiedy ten wzór jest spalony, nazywa się to atmosferyczny węgiel brunatny (BrC)który został już zidentyfikowany jako Jeden z „mniej znanych i niepewnych czynników globalnego ocieplenia, ze względu na brak obserwacji”.

Jak opisano w dokumencie opublikowanym w jedna krainaA Uwalnianie tego gazu następuje podczas spalania biomasy; Oznacza to, że spalana jest cała materia organiczna, która może być wykorzystana jako źródło energii. Wyraźnym tego przykładem jest spalanie drewna, metoda stosowana od dziesięcioleci, aby ogrzać ludzkość..

Gwałtowne ocieplenie w Arktyce i związane z nim topnienie lodowców i lodu morskiego ma znaczący wpływ na globalne środowisko, z implikacjami dla globalnego ocieplenia i wzorców pogodowych, szlaków żeglugowych, lokalnej bioróżnorodności i uwalniania metanu.uspokoić naukowców. Jednocześnie ostrzegli przed koniecznością oceny wpływu węgla brunatnego. Podkreślili, że „jeżeli pożary będą się nasilać, nasilać i rozprzestrzeniać, może to zwiększyć ocieplenie wokół Arktyki i jeszcze bardziej przyczynić się do globalnego ocieplenia”.

Prawda jest taka, że ​​w ciągu ostatnich 50 lat Arktyka ocieplała się trzy razy szybciej niż reszta planety, a pożary wydają się przyczyniać do tego.

Podejrzewają, że brązowe cząsteczki węgla zawieszone w powietrzu mogą przyczynić się do globalnego ocieplenia (Reuters/David Swanson/File Photo)
Podejrzewają, że brązowe cząsteczki węgla zawieszone w powietrzu mogą przyczynić się do globalnego ocieplenia (Reuters/David Swanson/File Photo)

Szczegóły zapytania

Naukowcy wątpią w to Cząsteczki brązowego węgla zawieszone w powietrzutowarzyszące duże pióropusze brązowego dymu z pożarów, nie tylko Niebezpieczne dla zdrowia Ale mogą być Przyczynić się do globalnego ocieplenia.

W 2017 roku chiński lodołamacz Xue Long udał się na Ocean Arktyczny, aby zbadać i zidentyfikować aerozole, które unosiły się w powietrzu Arktyki. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, jak brązowy węgiel z pożarów wpływa na klimat i jak jego skutki wpływają na ocieplenie w porównaniu z bardziej intensywnym czarnym węglem ze spalania paliw kopalnych w wysokiej temperaturze.

READ  Rząd zaprasza na ogólnokrajową symulację uczelni - El Financiero

Ku zaskoczeniu badaczy analizy obserwacyjne i symulacje numeryczne wykazały, że „Ocieplający wpływ brązowych aerozoli węglowych na Arktykę wynosi do 30% sadzy”Pingqing Fu wyjaśnił.

Brązowy węgiel ogrzewa planetę, pochłaniając promieniowanie słoneczne, a także czarny węgiel i dwutlenek węgla. W badaniu zauważono, że w ostatnich latach wzrost temperatury był powiązany ze wzrostem liczby pożarów, tworząc „pętlę dodatniego sprzężenia zwrotnego”.

Nie tylko czynniki klimatyczne, takie jak złe zarządzanie pożarami, powodują pożary.  Istnieje duży procent ludzkich intencji.  (Zdjęcie AP/Noah Berger)
Nie tylko czynniki klimatyczne, takie jak złe zarządzanie pożarami, powodują pożary. Istnieje duży procent ludzkich intencji. (Zdjęcie AP/Noah Berger)

„Zwiększenie ilości aerozoli brązowego węgla doprowadzi do globalnego lub regionalnego ocieplenia, zwiększając prawdopodobieństwo i częstotliwość pożarów” – powiedział Fu. Ponadto wyjaśnił to Wzrost liczby pożarów spowoduje uwolnienie większej ilości brązowej mgły węglowej, co jeszcze bardziej ogrzeje Ziemię i „sprawi, że pożary będą częstsze”.

Na potrzeby przyszłych badań zespół chce zbadać, w jaki sposób pożary zmieniają skład aerozoli ze źródeł innych niż węgiel brunatny. Interesują ich wpływ pożarów na bioaerozole, które pochodzą z roślin i zwierząt i mogą zawierać organizmy żywe, w tym patogeny.

Sezon pożarów 2021 bije rekordy na całym świecie, pozostawiając zwęgloną ziemię od Kalifornii po Syberię. Niedawny raport opublikowany przez ONZ ostrzegał, że tego typu pożary mają wzrosnąć o 50% do 2050 roku.

„Nasze wyniki podkreślają znaczenie kontrolowania pożarów” – podkreślił Fu. Dlatego nalega na skupienie uwagi na ograniczaniu pożarów.

Bloki lodu morskiego Arktyki (Źródło: LAUREN CANDLISH)
Bloki lodu morskiego Arktyki (Źródło: LAUREN CANDLISH)

Kolejne badanieprzeprowadzone przez Narodowe Centrum Badań Atmosferycznych w Boulder w Kolorado, zgadza się Arktyka jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu, Z gwałtownym wzrostem temperatury, rozmrażaniem wiecznej zmarzliny i innymi skutkami oprócz redukcji lodu morskiego.

Skutki globalnego ocieplenia w Arktyce są bardzo dotkliwe Obszar zmienia się w inny klimat, charakteryzujący się mniejszą ilością lodu i śniegu, większym deszczem i otwartym morzemwyjaśniła Laura Landrum, klimatolog i główna autorka badania opublikowanego w czasopiśmie Charakter zmian klimatycznych.

READ  Związek między stomatologią, psychiatrią i szczęściem

Jak szczegółowo opisano w badaniu: „Zamrożony ocean Arktyki skurczył się do tego stopnia, że ​​nawet w ciągu roku bardzo niskich temperatur nie wytworzy tak dużo lodu, jak w poprzednich dekadach”. Ponadto „dwie inne cechy klimatu regionu, Typowe sezonowe temperatury i liczba dni, w których zamiast śniegu pada deszcz, zmienia się w ten sam sposób’, rzucają światło.

Symulacje, które porównywały temperatury powietrza jesienią i zimą, a także dni deszczowe i śnieżne, wykazały, że przejście do nowego klimatu postępuje wolniej, a ostateczną zmianę spodziewaną jest w połowie 2020 r. W tym stuleciu.

Prawa autorskie do zdjęć SHAOQING ZHAO Arktyczne zmiany klimatyczne wpływają na dostawy żywności dla zwierząt
Prawa autorskie do zdjęć SHAOQING ZHAO Arktyczne zmiany klimatyczne wpływają na dostawy żywności dla zwierząt

„Społeczności arktyczne już doświadczają zmian” – ostrzegł Landrum. „Erozja wybrzeża spowodowała, że ​​niektórzy rdzenni mieszkańcy Alaski zaczęli rozważać przesiedlenie”.

Zmiany wpływają również na zaopatrzenie w żywność. Cieplejsze burze generują deszcz na zaśnieżonym terenie, co może powodować „fizyczną słabość z powodu braku pożywienia” zwierząt, które są niezbędne dla rdzennych grup na tym obszarze. „Zmiany klimatyczne w Arktyce nie są dla nich przyszłością – to jest teraz” – stwierdził Landrum.

Badacz wyjaśnił, że modele klimatyczne wykorzystane w badaniu symulują przyszły świat, w którym emisje gazów cieplarnianych, które powodują globalne ocieplenie, pozostają na wysokim poziomie. „To pozwala na optymizm” – dodał.

„Wciąż mamy szansę zmienić tempo rozwoju Arktyki, jeśli zmienimy nasze emisje”skończone.

Czytaj: