8 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Warszawa nie może przewodzić Europie |  Komentarz

Warszawa nie może przewodzić Europie | Komentarz

W wyniku wojny środek ciężkości kontynentu przesunął się. Tworzy się Konfederacja Bałtycka pod przywództwem Polski, wraz z Finlandią, Łotwą, Estonią i Litwą, krajami najbardziej dotkniętymi rosyjskim ekspansjonizmem w historii. Krótko cieszyli się niepodległością między dwiema wojnami światowymi i uwolnili się z jarzma dopiero po 1989 roku wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Dla nich, w przeciwieństwie do innych partnerów z UE, …

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

W wyniku wojny środek ciężkości kontynentu przesunął się. Tworzy się Konfederacja Bałtycka pod przywództwem Polski, wraz z Finlandią, Łotwą, Estonią i Litwą, krajami najbardziej dotkniętymi rosyjskim ekspansjonizmem w historii. Krótko cieszyli się niepodległością między dwiema wojnami światowymi i uwolnili się z jarzma dopiero po 1989 roku wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Dla nich, w przeciwieństwie do innych partnerów UE, Rosja jest bezpośrednim, permanentnym, egzystencjalnym zagrożeniem.

Finlandia stoczyła dwie wojny i straciła część swojego terytorium, ale zachowała niezależność ograniczoną przez system nadzoru podobny do tego, jakiego chciał Putin dla Ukrainy. Pierwszy cios nastąpił w 1939 r., kiedy Niemcy i Związek Radziecki podzieliły się jak ciasto w pakcie o nieagresji, podpisanym przez ich ministrów spraw zagranicznych, Ribbentropa i Mołotowa. Zostały najechane, wybuchła wojna i poza Finlandią zniknęły z mapy. Alianci i Sowieci powtórzyli to posunięcie na szczytach w Jałcie i Poczdamie w 1945 roku i ponownie zostali uwięzieni pod terytorium sowieckim.

NATO nigdy nie było problemem, ale liną ratunkową. Stąd pośpiech Finlandii, podobnie jak Polski w 1999 i krajów bałtyckich w 2004. Putin tęskni za tymi starymi i niepopularnymi umowami, więc ofiary boją się jak żywe. Jeśli chodzi o Ukrainę teraz, nikt nie może odmówić maksymalnych gwarancji, że wielu obywateli nie utraci ponownie wolności, swobód i życia.

Nic dziwnego, że ich rządy, teraz pochylone daleko w prawo, ponoszą ciężar inwazji. Zrozumiała jest jego gorzka krytyka tych, którzy rozumieją Putina, którzy utrzymują dwuznaczność i równowagę lub starają się wykorzystać wojnę, takich jak Chiny i inne mocarstwa Globalnego Południa.

READ  Czy sankcje wobec Rosji zadziałają? Tak stwierdził Prezydent RP

Nie ma nic do zarzucenia, gdyby nie obecny rząd polski, kraj ogromnej liczby ludności, wagi politycznej i militarnej. Oprócz liberalnych reform mających na celu kontrolę sądownictwa, niepokojące są jego poglądy na suwerenność narodową oraz antyeuropejska i antyniemiecka nienawiść. Jego Europa jest Thatcherowska, wrogo nastawiona do Brukseli, dumna ze swoich rzekomo chrześcijańskich korzeni, bardziej autorytarna niż pluralistyczna i bliższa nacjonalistycznej reakcji Putina niż federalizmowi coraz ściślejszej unii Europejczyków przewidzianej w traktacie rzymskim.

Jeśli żądania bezpieczeństwa są uzasadnione, a solidarność z Ukrainą jest niezbędna, wzywa do zachowania wszelkiej ostrożności w swoich roszczeniach do przywództwa w czasie niezgody między Paryżem a Berlinem. A jeśli będą dążyć do niebezpiecznej globalnej polaryzacji między sojuszem atlantyckim kierowanym przez USA a innym sojuszem euroazjatyckim kierowanym przez Chiny.